Szukaj
Motywy sezonowe
16. lutego 2024

Jak przeżyć resztę zimy?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
40 przeczytanie
Jak przeżyć resztę zimy?
Kalendarzowa wiosna przyjdzie już w przybliżeniu za miesiąc. Chociaż nieco się ociepliło, zima jeszcze nie musi się poddać. Jak sprawić sobie radość w lutym i marcu?

Ulubione zajęcia zimowe

Po ubiegłorocznej zimie bez śniegu mamy dużo śniegu. Może nawet trochę za dużo, ale kto wie, czy doczekamy się go w przyszłą zimę? Pójdźmy więc jeszcze użyć sobie sanek, śniegowej bitwy, czy wyprawy na nartach biegowych. Dzięki dużym mrozom w tym roku jest też bezpieczna jazda na łyżwach na zamarzniętych stawach. Na zimowe wyprawy lub długie przechadzki nie zapomnij wziąć termosu z gorącą herbatą lub innym napojem do ogrzania się.

Lubisz bitwy na śnieżki? Kup przyrząd do produkcji śnieżek w postaci specjalnych szczypiec. Łatwo przygotujesz zapas doskonale okrągłych śnieżek.

Zimowe radości to nie tylko śnieg i mróz – choć ciemno robi się nieco później niż w styczniu, wciąż czeka nas wiele ciemnych wieczorów. Można je wykorzystać do czytania, oglądania filmów i seriali, grę w gry planszowe lub prace ręczne, ale spróbuj na przykład wprowadzić klasyczne czarne godzinki z opowiadaniem przy świeczce.

Jesienią radziliśmy, jak urządzić w domu wygodny kącik do czytania lub pokój filmowy.

Wyznacz sobie cele na resztę roku

Być może je już dawno masz, ale jeżeli nie, luty jest idealny do planowania wiosny a nawet lata. Wymyślanie urlopu, kiedy nie wiemy, co i jak będzie czynne, może być trochę przedwczesne, ale możesz przygotować kilka wariantów: na przykład urlop zagraniczny, pobyt krajowy lub scenariusz na wypadek sytuacji, kiedy będzie można wyruszać tylko na jednodniowe wycieczki w okolicy domu. Nie musisz tylko jechać samochodem do Chorwacji, ale ciekawym celem może być też odwiedzenie jakiegoś miasta. Może nie brzmi to tak atrakcyjnie, ale taki urlop też możesz przeżyć przyjemnie i mile wspominać! Tylko nie zapomnij w porę zamówić dobrego zakwaterowania. W wyborze właściwego narzędzia do planowania pomoże Ci nasz artykuł o diariuszach i kalendarzach do planowania.

Przyjemne zimowe zdobienie wnętrz

Duży wpływ na nasz nastrój ma nasze otoczenie i środowisku, w jakim spędzamy większość czasu. Zwłaszcza kiedy pracujesz w domu, warto zainwestować trochę czasu i wysiłku do ulepszenia pomieszczeń. Na pewno pokrzepi Cię mieszkanie urządzone według zasad hygge. Albo, jeżeli raczej lubisz żywe kolory, odkryj, które kolory dodają Ci energii.

Nie zapomnij o świetle

Dostatek światła w zasadniczy sposób wpływa na nasz nastrój. Zwiększyć ilość dziennego światła można wieloma sposobami, na przykład spacerem podczas przerwy obiadowej, z pomocą specjalnej lampy, lub rozwiązując zaciemnienie i oświetlenie wnętrza. Powoli zbliża się też czas na spędzanie czasu w ogródku.

Życzymy jak najprzyjemniejszego końca zimowej pory!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
9. stycznia 2025

Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki w zimie?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
40 przeczytanie
Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki  w zimie?
Chociaż w styczniu nic nie rośnie, ogrodnik ma program na cały rok. O czym w styczniu nie wolno zapomnieć, aby ogród nam się odwdzięczył?
Dom i ogród
8. stycznia 2025

Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
40 przeczytanie
Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!
Jeżeli mieszkasz w bloku i masz okna na południe lub na zachód, na pewno to znasz: w lecie wraz z budzącym się dniem i przybywającym upałem w mieszkaniu praktycznie nie da się mieszkać. Wietrzenie nie pomaga a zaciemnienie wewnętrzne już nie radzi sobie z rozpalonym oknem. Rolety przedokienne co prawda odbijają promienie słońca, ale nie przepuszczają dziennego światła.