Szukaj
Zrób to sam

Pomysły na kwarantannę: Urządź sobie pomieszczenie filmowe

Ing. Kateřina Jelenová
2 min.
139 przeczytanie
Pomysły na kwarantannę: Urządź sobie pomieszczenie filmowe
Jak urządzić i czym zaciemnić pomieszczenie do oglądania filmów i seriali? Wytwórz nawet z pokoju dziennego lub z sypialni doskonałe kino domowe a nie wyprowadzą Cię z równowagi nawet jesienne słoty ani zakaz wychodzenia.

Jak zaciemnić pomieszczenie do oglądania telewizji

Pewnie to znasz: kiedy chcesz oglądać nowość filmową lub ulubiony serial jeszcze w dzień, przeszkadzają Ci różne odblaski i odbicia na ekranie. Rozwiązaniem jest dokładne zaciemnienie pomieszczenia. Dobrą opcją są przede wszystkim rolety przedokienne – dzięki prowadnicom bocznym nie przepuszczają światła ani z boku okna, a ponadto tłumią też hałas z zewnątrz, co jest pożądanym bonusem podczas oglądania telewizji. Z materiałem typu blackout można elegancko zaciemnić pomieszczenie również z pomocą rolet ekranowych. Konkretnie typ SCREEN HR8-ZIP Interier BO utrzymuje materiał zaciemniający nieustannie napięty a przestrzeń między nim, listwami prowadzącymi i kasetą jest nieprzepuszczalnie zamknięta. Nie zapomnij też o dokładnym zaciemnieniu okien dachowych, jeżeli masz je w pomieszczeniu telewizyjnym.

Jeżeli chcesz użyć sobie dużego obrazu i wrażeń podobnych, jak w kinie, rozważ zakup projektora. Obraz z projektora jest ponadto przyjemniejszy do oglądania pod większym kątem, zatem w razie większej liczby widzów. Dla dobrej projekcji jest jednak potrzebne naprawdę dokładne zaciemnienie pomieszczenia.

Kącik filmowy w małym mieszkaniu

W zwykłych mieszkania przeważnie nie można przeznaczyć jednego pomieszczenia specjalnie do oglądania filmów i seriali. Jeżeli mamy telewizor lub projektor w pokoju dziennym lub w sypialni, pomieszczenie musi pełnić również inne funkcje. Przegrodzenie pomieszczenia japońską ścianą jest odpowiednim rozwiązaniem tylko w przypadku, kiedy „nie filmowa“ reszta pomieszczenia nie ma własnych okien. W takiej sytuacji można użyć materiału z efektem zaciemniającym i w ten sposób całkowicie zaciemnić kącik telewizyjny. Trzeba się jednak liczyć z tym, że dźwięk będzie słychać również w oddzielonej części. Więcej o rozdzielaniu pomieszczeń japońskimi roletami przeczytasz tu.

Jak daleko ma być telewizor od miejsca, z którego go oglądamy?

W skrócie: w przybliżeniu 2,5 krotność jego przekątnej. Zależy też od jego rozdzielczości – im jest większa, tym bliżej ekranu można siedzieć. Telewizor należy umieścić tak, aby jego środek był w przybliżeniu na wysokości oczu podczas oglądania.

Światło podczas oglądania telewizji

Przeszkadzające dzienne światło podczas oglądania filmów lub seriali można eliminować zaciemniającymi roletami lub zasłonami. Oglądanie telewizji w zupełnych ciemnościach może męczyć oczy, dlatego rozważ rozproszone oświetlenia z pomocą pasków LED na tylnej stronie telewizora – używając pasków RGB możesz dowolnie zmieniać kolor i intensywność światła. Niektóre nowsze telewizory już mają wbudowane podświetlenie. Zwróć też uwagę na pozycję, w jakiej siedzisz oglądając i rób przerwy na rozprostowanie pleców i kończyn, podobnie, jak podczas pracy.

Preferujesz czytanie? Urządź sobie w domu kącik według naszego artykułu.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród

Jak zaciemnić poddasze: zaciemnienie okien dachowych

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
139 przeczytanie
Jak zaciemnić poddasze: zaciemnienie okien dachowych
Mieszkanie pod pochyłymi sufitami jest romantyczne i przytulne, ale ma też niejedno ograniczenie. Na przykład jak zaciemnić okna dachowe? Czy najlepsze są żaluzje, rolety, czy też plisse?
Dom i ogród

Jak wybrać zaciemnienie do pokoju dziennego?

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
139 przeczytanie
Jak wybrać zaciemnienie do pokoju dziennego?
W naszym serialu już radziliśmy, jak rozwiązać zaciemnienie pokoju dziecięcego i kuchni, wcześniej zajmowaliśmy się też odpowiednim zaciemnieniem do łazienki. Zaciemnienie pokoju dziennego zazwyczaj nie ma takich wymagań co do odporności, ale musi zapewniać ochronę przed słońcem, respektować prywatność mieszkańców, i jednocześnie nie ograniczać niepotrzebnie światła dziennego.