Szukaj
Zrób to sam

Pomysły na kwarantannę: Urządź sobie pomieszczenie filmowe

Ing. Kateřina Jelenová
2 min.
417 przeczytanie
Pomysły na kwarantannę: Urządź sobie pomieszczenie filmowe
Jak urządzić i czym zaciemnić pomieszczenie do oglądania filmów i seriali? Wytwórz nawet z pokoju dziennego lub z sypialni doskonałe kino domowe a nie wyprowadzą Cię z równowagi nawet jesienne słoty ani zakaz wychodzenia.

Jak zaciemnić pomieszczenie do oglądania telewizji

Pewnie to znasz: kiedy chcesz oglądać nowość filmową lub ulubiony serial jeszcze w dzień, przeszkadzają Ci różne odblaski i odbicia na ekranie. Rozwiązaniem jest dokładne zaciemnienie pomieszczenia. Dobrą opcją są przede wszystkim rolety przedokienne – dzięki prowadnicom bocznym nie przepuszczają światła ani z boku okna, a ponadto tłumią też hałas z zewnątrz, co jest pożądanym bonusem podczas oglądania telewizji. Z materiałem typu blackout można elegancko zaciemnić pomieszczenie również z pomocą rolet ekranowych. Konkretnie typ SCREEN HR8-ZIP Interier BO utrzymuje materiał zaciemniający nieustannie napięty a przestrzeń między nim, listwami prowadzącymi i kasetą jest nieprzepuszczalnie zamknięta. Nie zapomnij też o dokładnym zaciemnieniu okien dachowych, jeżeli masz je w pomieszczeniu telewizyjnym.

Jeżeli chcesz użyć sobie dużego obrazu i wrażeń podobnych, jak w kinie, rozważ zakup projektora. Obraz z projektora jest ponadto przyjemniejszy do oglądania pod większym kątem, zatem w razie większej liczby widzów. Dla dobrej projekcji jest jednak potrzebne naprawdę dokładne zaciemnienie pomieszczenia.

Kącik filmowy w małym mieszkaniu

W zwykłych mieszkania przeważnie nie można przeznaczyć jednego pomieszczenia specjalnie do oglądania filmów i seriali. Jeżeli mamy telewizor lub projektor w pokoju dziennym lub w sypialni, pomieszczenie musi pełnić również inne funkcje. Przegrodzenie pomieszczenia japońską ścianą jest odpowiednim rozwiązaniem tylko w przypadku, kiedy „nie filmowa“ reszta pomieszczenia nie ma własnych okien. W takiej sytuacji można użyć materiału z efektem zaciemniającym i w ten sposób całkowicie zaciemnić kącik telewizyjny. Trzeba się jednak liczyć z tym, że dźwięk będzie słychać również w oddzielonej części. Więcej o rozdzielaniu pomieszczeń japońskimi roletami przeczytasz tu.

Jak daleko ma być telewizor od miejsca, z którego go oglądamy?

W skrócie: w przybliżeniu 2,5 krotność jego przekątnej. Zależy też od jego rozdzielczości – im jest większa, tym bliżej ekranu można siedzieć. Telewizor należy umieścić tak, aby jego środek był w przybliżeniu na wysokości oczu podczas oglądania.

Światło podczas oglądania telewizji

Przeszkadzające dzienne światło podczas oglądania filmów lub seriali można eliminować zaciemniającymi roletami lub zasłonami. Oglądanie telewizji w zupełnych ciemnościach może męczyć oczy, dlatego rozważ rozproszone oświetlenia z pomocą pasków LED na tylnej stronie telewizora – używając pasków RGB możesz dowolnie zmieniać kolor i intensywność światła. Niektóre nowsze telewizory już mają wbudowane podświetlenie. Zwróć też uwagę na pozycję, w jakiej siedzisz oglądając i rób przerwy na rozprostowanie pleców i kończyn, podobnie, jak podczas pracy.

Preferujesz czytanie? Urządź sobie w domu kącik według naszego artykułu.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Zrób to sam
6. czerwca 2023

Zmiany w życiu: Jak przygotować dom lub mieszkanie dla seniorów

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
417 przeczytanie
Zmiany w życiu: Jak przygotować dom lub mieszkanie dla seniorów
Czy sami zbliżacie się do następnego etapu życia, czy też przeprowadzacie do swojego domu starzejących się rodziców, mieszkanie dla seniorów potrzebuje zmian. Gdzie są najpilniejsze i jak je rozwiązać?
Świat Isotry
5. czerwca 2023

NOWOŚĆ na rynku: Aluminiowe zadaszenie na samochody CARPORT ARTOSI

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
417 przeczytanie
NOWOŚĆ na rynku: Aluminiowe zadaszenie na samochody CARPORT ARTOSI
Od 2019 roku, kiedy w lutym na targach budowlanych Coneco w Bratysławie przedstawiliśmy nasz bestseller - aluminiową pergolę bioklimatyczną ARTOSI, doszło do wielu jej ulepszeń o dodano do niej więcej akcesoriów i dodatków, takich jak oświetlenie LED, rolety ekranowe ALFA-ZIP lub ALFA-ZIP PLUS, przesuwne oszklenie ARTOSI GLASS. Teraz jednak dajemy innowacją inny wymiar, jakim jest doskonałe zgranie pergoli i zadaszenia na samochody na jednej parceli dzięki naszej nowości na rynku - zadaszeniu na samochody CARPORT ARTOSI.