Szukaj
Dom i ogród

Dodtkowe pomieszczenie? Najprostsze sposoby przegradzania pomieszczeń

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
210 przeczytanie
Dodtkowe pomieszczenie? Najprostsze sposoby przegradzania pomieszczeń
Jak rozdzielić duże pomieszczenie na dwa i uzyskać kącik roboczy, miejsce do spania, lub domową siłownię? Przegląd dostępnych rozwiązań!

Przegroda gipsowo-kartonowa

Pierwsze rozwiązanie, które przyjdzie na myśl każdemu, kiedy powie się przegroda. Jednak stałe przegrody gipsowo-kartonowe mają szereg wad – największa jest chyba ta, że nie przepuszcza światła. Kiedy w takim przypadku okna są tylko w jednej połowie pomieszczenia, nie ma rady –nawet gdybyś planował trwale zaciemnione pomieszczenie filmowe, od czasu do czasu będzie trzeba je wywietrzyć. Zaletą natomiast jest to, że przegroda będzie wyglądać tak samo, jak ściana, możesz ją tak samo wymalować lub wytapetować.

Stałe przegrody można wybudować z przezroczystego plastiku lub utwardzanego matowego szkła – w ten sposób pomieszczenie zachowa większą część swojego oświetlenia. Istnieją jednak również inne sposoby, jak zachować znaczną część dziennego światła.

Przegrodzenie z pomocą mebli

Jako tymczasowe rozwiązanie ten sposób jest bardzo popularny – biblioteczka lub duża szafa optycznie oddzieli na przykład kącik jadalny od kompletu wypoczynkowego, lub kącik do spania od reszty pomieszczenia, gdzie pracujesz. Wady są oczywiste: chodzi raczej o symboliczne oddzielenie, aby jednej czynności nie zakłócał widok do innych stref pomieszczenia. Nie stłumi dźwięku a z czymś prywatnym za meble też się nie schowasz.

Do tymczasowego oddzielenia jednego kąta pomieszczenia można użyć parawanu – kryje podobnie jak meble, ale w odróżnieniu od nich łatwo go schować i przenieść.

Drzwi zasuwane

Dostateczną prywatność i przy tym łatwy montaż i otwieranie zapewniają przesuwne drzwi wewnętrzne. Są produkowane też z okienkami, dzięki czemu przedostaje się przez nie światło dzienne do drugiej połowy pokoju. Jeżeli chcesz je zainstalować w innym miejscu, niż do klasycznego otworu drzwiowego, trzeba zamówić ich wyprodukowanie na wymiar. Nie do wszystkich wnętrz „harmonijka“ będzie pasować.

Gdzieś między meblami i drzwiami zasuwanymi jest możliwość rozdzielenia pomieszczenia z pomocą zasłon. Ten sposób oddzielenia jest idealny na przykład dla szatni lub miejsca na hobby – nie zakłada się, że będzie jednocześnie używać obu stref funkcjonalnych, chodzi raczej o wizualne schowanie odzieży, rozłożonego szycia, lub niedokończonego płótna malarskiego.

Japońskie ściany: prywatność, światło i elegancja

Pełne rozdzielenie wizualne i jednocześnie możliwość przenikania dostatku światła oferują japońskie żaluzje, czy też japońskie rolety. Chodzi właściwie o przesuwne panele tekstylne, które można mocować bezpośrednio do sufitu. Możesz pofolgować fantazji i wybrać spośród wielu rodzajów materiałów, łącznie z zaciemniającymi, jeżeli, na odwrót, nie chcesz przenikania światła z drugiej części pomieszczenia. Tylko japońskie ściany nie zapewnią izolacji dźwiękowej.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród

Jak zaciemnić poddasze: zaciemnienie okien dachowych

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
210 przeczytanie
Jak zaciemnić poddasze: zaciemnienie okien dachowych
Mieszkanie pod pochyłymi sufitami jest romantyczne i przytulne, ale ma też niejedno ograniczenie. Na przykład jak zaciemnić okna dachowe? Czy najlepsze są żaluzje, rolety, czy też plisse?
Dom i ogród

Jak wybrać zaciemnienie do pokoju dziennego?

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
210 przeczytanie
Jak wybrać zaciemnienie do pokoju dziennego?
W naszym serialu już radziliśmy, jak rozwiązać zaciemnienie pokoju dziecięcego i kuchni, wcześniej zajmowaliśmy się też odpowiednim zaciemnieniem do łazienki. Zaciemnienie pokoju dziennego zazwyczaj nie ma takich wymagań co do odporności, ale musi zapewniać ochronę przed słońcem, respektować prywatność mieszkańców, i jednocześnie nie ograniczać niepotrzebnie światła dziennego.