Szukaj
Świat Isotry

Jakie kolory i zaciemnienie nadaje się do poszczególnych pomieszczeń?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
2 min.
512 przeczytanie
Jakie kolory i zaciemnienie nadaje się do poszczególnych pomieszczeń?
Kolory w naszym otoczeniu mają na nas większy wpływ, niż nam się wydaje – źle wymalowana sypialnia może nam pogorszyć jakość snu, natomiast prawidłowe kolory w jadalni poprawią apetyt. Jakie kolory nadają się do którego pomieszczenia i jak je wykorzystać w technice zaciemniającej?

Spokojne, czy też jaśniejsze kolory do sypialni?

Kolory, których użyjesz w sypialni, powinny być raczej bardziej spokojne. Czerwony lub fioletowy kolor nie zapewni nam zbyt przyjemnego snu. Przy doborze konkretnego koloru ważne jest jednak, czy raczej walczysz z bezsennością i potrzebujesz się jak najbardziej uspokoić, czy też zasypiasz dobrze, ale rano nie możesz się ocknąć. W pierwszym przypadku zostań przy jasnoniebieskim, jasnoszarym lub zielonym kolorze. Podczas wstawania rano pobudzi nas żółty, morelowy lub jasnoróżowy kolor.

Nie należysz do żadnego konkretnego typu, lub zasypiasz i budzisz się zupełnie inaczej, niż Twój partner? Sięgnij po neutralne kolory nadające się do sypialni – biały, kremowy lub beżowy.

Prywatność w sypialni, na przykład podczas ubierania się, pomogą Ci zapewnić żaluzje plisse. Nie zapomnij uzupełnić ich zaciemnieniem zewnętrznym, na przykład roletami przedokiennymi.

Z żółtym i czerwonym kolorem będzie Ci smakować

W sypialni zielona lub niebieska farba pomoże w relaksacji, ale do kuchni lub jadalni nie nadaje się – jedzenie oświetlone światłem odbijającym się od ścian miałoby zielonkawy kolor a większość żywności wyglądałaby jak zepsuta lub niejadalna. W barach i bufetach dobrze wiedzą, że dla lepszego apetytu idealny jest ciemnożółty, czerwony lub pomarańczowy kolor. Niczemu nie zaszkodzą też odcienie brązowe.

W kuchni pamiętaj też o wielkości pomieszczenia – im mniejsze, tym jaśniejsza miałaby być farba.

Zaciemnienie wewnętrzne w kuchni musi dać się łatwo czyścić i nie mieć skłonności do łapania tłuszczu. Te kryteria spełniają żaluzje pionowe ze zmywalnych materiałów, ewentualnie rolety dzień i noc.

Niebieski czy różowy? I czy naprawdę te kolory nadają się do pokoiku dziecięcego?

W skrócie: nadają się. Niebieski kolor uspokaja, podobnie jak różowy i jasnozielony. Możesz zatem spełnić dziewczęce marzenie o różowym pokoiku i zaspokoić chłopięce upodobanie w skromnym jasnoniebieskim. Jeżeli masz w jednym pokoju dzieci obu płci, nie chcesz poddawać się genderowym stereotypom, lub akurat Twoja córka nie znosi różowego koloru, wybierz właśnie jasnozielony, ewentualnie kremowy.

Uwaga na żółty kolor. Wyniki badań wskazują na to, że bardziej wrażliwe dzieci może częściej doprowadzać do złości lub płaczu.

Do zaciemnienia wewnętrznego pokoju dziecięcego nadają się rolety tekstylne, które możesz, dzięki bogatej ofercie materiałów, doskonale zgrać z kolorem ścian i pozostałego wyposażenia.

Chłodne kolory pomagają w skupieniu w pracowni

Wybór kolorów do pracowni powinien odpowiadać nie tylko wielkości pomieszczenia, ale również przeważającemu rodzajowi pracy. Kreatywność pobudza żółty i pomarańczowy, natomiast dla analityków nadaje się niebieski, który pomaga w skupieniu uwagi i zwiększa wydajność pracy, a psychicznie obciążającym zawodom służy zielony kolor. W pracowni nie popełnisz błędu również z białym lub jasnoszarym, przynajmniej jedna ściana powinna "rozbić" kolorem monotonność takiego wykończenia wnętrza.

Brakujący kolor może w pracowni uzupełnić, oprócz zaciemnienia, również z pomocą japońskich ścian, którymi oddzielisz kącik roboczy od reszty pomieszczenia.

Interesuje Cię problematyka kolorów we wnętrzach? Więcej dowiesz się tu. W zimie najwięcej energii dodają maksymalnie jaskrawe kolory.

Najnowsze

Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
512 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.
Motywy sezonowe
25. listopada 2022

Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
512 przeczytanie
Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego
Nie pozwól się zanudzić: adwentu można użyć sobie również w domu lub w ogrodzie.