Szukaj
Motywy sezonowe
16. lipca 2022

Jak chronić wzrok?

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
222 przeczytanie
Jak chronić wzrok?
Nasz wzrok jest jedną z najcenniejszych rzeczy, jakie mamy. Jak o niego dbać, aby nam wytrzymał w jak najlepszym stanie aż do wysokiego wieku?

Jedz marchew

...ale nie tylko! Marchew pomaga w prewencji degradacji wzroku dzięki zawartości beta karotenu i rodopsyny, która ułatwia widzenie w półmroku, beta karoten odżywia siatkówkę oka. Marchew ani inne warzywa nie uchronią nas, oczywiście, przed wadami dioptrycznymi, ale urozmaicone odżywianie dostarcza ciału budulec dla zdrowych oczu i jest prewencją cukrzycy drugiego typu. Właśnie cukrzyca może spowodować pogorszenie wzroku, bądź w formie rozmazanego widzenia, kropek w polu widzenia, lub nieprzyjemnych „latających muszek“. Również palenie powoduje pogorszenie widzenia, przede wszystkim chodzi o uszkodzenie nerwu wzrokowego lub podwyższone ryzyko katarakty.

Idź do okulisty i unikaj zranień

Do wieku około czterdziestu, czterdziestu pięciu lat powinieneś odwiedzać okulistę co trzy lub cztery lata. Później wskazana jest częstsza kontrola oczu, o ile oczywiście już nie nosisz okularów lub soczewek kontaktowych. W takim przypadku zazwyczaj oftalmolog pilnuje pacjenta i zaprasza według potrzeby.

Niektóre czynności przynoszą podwyższone ryzyko zranienia oka. Chodzi na przykład o spawanie, obróbkę mechaniczną, podczas której odlatują wióry, lub manipulacja z chemikaliami. Takich czynności należy bądź unikać, lub wykonywać je w jak najbezpieczniejszych warunkach i używać okularów ochronnych lub innej ochrony wzroku.

Zmęczone i obciążane oczy

Oczy cierpią też z powodu złej jakości powietrza lub monotonnej pracy, podczas której patrzymy długo w jedno miejsce. Zazwyczaj chodzi o pracę na komputerze. Jeżeli masz taką pracę, nie zapominaj robić przerw i stosować zasadę 20-20-20: co 20 minut oderwij wzrok od ekranu i zaostrz na dalej położony obiekt (20 stop, to znaczy w przybliżeniu 6 metrów – na przykład coś na przeciwległej ścianie pomieszczenia) przez czas 20 sekund.

Na zbyt suche powietrze pomaga częste wietrzenie i mruganie, używanie filtra powietrza, ewentualnie sztucznych łez. Upewnij się też, że masz okulary lub soczewki z prawidłowymi dioptriami – nadmiernie obciążane oczy szybciej się zmęczą.

Ach, to słońce…

Oczom nie służy półmrok, kiedy musimy podczas czytania lub pracy nieustannie mrugać i zaostrzać. Za dużo światła słonecznego też szkodzi. Zdecydowanie nie wolno bez specjalnego wyposażenia patrzeć bezpośrednio na Słońce: już kilka sekund bezpośredniej obserwacji może nieodwracalnie uszkodzić oczy. Na zewnątrz noś dobre okulary z filtrem UV, ewentualnie kapelusz lub czapkę z szerokim rondem.

Natarczywe promienie słońca świecą Ci prosto w okna? Użyj któregoś z typów zaciemnienia wewnętrznego, które rozprasza światło słoneczne. Eleganckie plisse, oryginalne japońskie ściany, ewentualnie rolety wewnętrzne lub żaluzje pionowe zapewnią w domu dostatek światła na normalne czynności i przy tym chronią wzrok przed uszkodzeniem.

Najnowsze

Świat Isotry
20. marca 2023

Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
222 przeczytanie
Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny
Dnia 21 marca, oczywiście, cieszymy się na wiosenne słońce, ale bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy świadomi również jego niebezpieczeństw. Technika zaciemniająca staje się niezastąpiona dla ochrony budynków przed przegrzewaniem.
Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
222 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.