Szukaj
Dom i ogród

Więcej spokoju na pracę? Rozdziel swoje pomieszczenie i miej kącik tylko dla siebie

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
431 przeczytanie
Więcej spokoju na pracę? Rozdziel swoje pomieszczenie i miej kącik tylko dla siebie
Żadne mieszkanie nie jest gumowe – i chociaż starasz się urządzając pamiętać o potrzebach całej rodziny, często zdarza się, że z czasem będzie potrzebny własny kącik do pracy.

Na przykład Twój pracodawca zacznie oferować możliwość pracy w domu, lub spróbujesz wieczorami dorabiać, ewentualnie przyda Ci się spokojne miejsce na przykład do szycia. Jak urządzić w domu oddzielny kącik do pracy bez konieczności adaptacji budowlanej?

Proste przegrodzenie pomieszczenia: wykorzystaj japońskie ściany

Na stół roboczy z krzesłem znajdzie się miejsce prawie wszędzie, ale bez wizualnego oddzielenia będzie przeszkadzać każdy szelest w pozostałej części pomieszczenia. Do przegrodzenia pomieszczenia i wytworzenia pełnowartościowej pracownik są idealne japońskie ściany, które czasem nazywa się też japońskimi żaluzjami lub japońskimi roletami. Można je umocować do sufitu i w prosty sposób obsługiwać panele z pomocą drążka lub linki, ewentualnie przesuwając panele bezpośrednio za materiał. Dla jeszcze łatwiejszej manipulacji jest też do dyspozycji możliwość napędu elektrycznego z pilotem. O innych zaletach japońskich ścian pisaliśmy też na blogu.

Wyposażając kącik roboczy na pewno nie zapomnij o dobrym krześle biurowym nawet, gdyby wydawało Ci się, że wystarczy przysunąć jedno z krzeseł z jadalni. Twoje plecy Ci podziękują!

Kącik roboczy w sypialni, lub w pokoju dziennym?

Które pomieszczenie najlepiej nadaje się do przegrodzenia i wytworzenia kącika do pracy? Ogólnie obowiązuje, że mielibyśmy z czynnościami roboczymi w miarę możliwości unikać sypialni i wybudować sobie kącik do pracy raczej w pokoiku dziennym, ewentualnie zupełnie poza częścią mieszkalną mieszkania. Spróbuj zastanowić się, czy nie masz miejsca w szerokim korytarzu, przedsionku, lub na przykład pod schodami?

Foto: Kari Shea

Gdzie można urządzić kącik do pracy a gdzie nie

  • łazienka: ze względu na wysoką wilgotność zdecydowanie nie
  • kuchnia: tylko w przypadku dużego pomieszczenia, aby do odgrodzonego kącika nie przenikała wilgoć i opary z gotowania
  • sypialnia: raczej nie; jeżeli jednak inaczej się nie da i wiesz, że będziesz pracować również wieczorami, użyj do przegrodzenia materiału jak najmniej przepuszczającego światło i wyposaż kącik do pracy w dostateczne samodzielne oświetlenie, abyś jak najmniej przeszkadzał partnerowi
  • pokój dzienny: tak, tylko musisz liczyć się z hałasem z telewizji i innego ruchu, kiedy są w domu pozostali członkowie rodziny
  • przedsionek, korytarz, inne podobne pomieszczenia: tak, jeżeli zapewnią dostatek miejsca

Najnowsze

Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
431 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.
Motywy sezonowe
25. listopada 2022

Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
431 przeczytanie
Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego
Nie pozwól się zanudzić: adwentu można użyć sobie również w domu lub w ogrodzie.