Szukaj
Dom i ogród

Więcej spokoju na pracę? Rozdziel swoje pomieszczenie i miej kącik tylko dla siebie

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
170 przeczytanie
Więcej spokoju na pracę? Rozdziel swoje pomieszczenie i miej kącik tylko dla siebie
Żadne mieszkanie nie jest gumowe – i chociaż starasz się urządzając pamiętać o potrzebach całej rodziny, często zdarza się, że z czasem będzie potrzebny własny kącik do pracy.

Na przykład Twój pracodawca zacznie oferować możliwość pracy w domu, lub spróbujesz wieczorami dorabiać, ewentualnie przyda Ci się spokojne miejsce na przykład do szycia. Jak urządzić w domu oddzielny kącik do pracy bez konieczności adaptacji budowlanej?

Proste przegrodzenie pomieszczenia: wykorzystaj japońskie ściany

Na stół roboczy z krzesłem znajdzie się miejsce prawie wszędzie, ale bez wizualnego oddzielenia będzie przeszkadzać każdy szelest w pozostałej części pomieszczenia. Do przegrodzenia pomieszczenia i wytworzenia pełnowartościowej pracownik są idealne japońskie ściany, które czasem nazywa się też japońskimi żaluzjami lub japońskimi roletami. Można je umocować do sufitu i w prosty sposób obsługiwać panele z pomocą drążka lub linki, ewentualnie przesuwając panele bezpośrednio za materiał. Dla jeszcze łatwiejszej manipulacji jest też do dyspozycji możliwość napędu elektrycznego z pilotem. O innych zaletach japońskich ścian pisaliśmy też na blogu.

Wyposażając kącik roboczy na pewno nie zapomnij o dobrym krześle biurowym nawet, gdyby wydawało Ci się, że wystarczy przysunąć jedno z krzeseł z jadalni. Twoje plecy Ci podziękują!

Kącik roboczy w sypialni, lub w pokoju dziennym?

Które pomieszczenie najlepiej nadaje się do przegrodzenia i wytworzenia kącika do pracy? Ogólnie obowiązuje, że mielibyśmy z czynnościami roboczymi w miarę możliwości unikać sypialni i wybudować sobie kącik do pracy raczej w pokoiku dziennym, ewentualnie zupełnie poza częścią mieszkalną mieszkania. Spróbuj zastanowić się, czy nie masz miejsca w szerokim korytarzu, przedsionku, lub na przykład pod schodami?

Foto: Kari Shea

Gdzie można urządzić kącik do pracy a gdzie nie

  • łazienka: ze względu na wysoką wilgotność zdecydowanie nie
  • kuchnia: tylko w przypadku dużego pomieszczenia, aby do odgrodzonego kącika nie przenikała wilgoć i opary z gotowania
  • sypialnia: raczej nie; jeżeli jednak inaczej się nie da i wiesz, że będziesz pracować również wieczorami, użyj do przegrodzenia materiału jak najmniej przepuszczającego światło i wyposaż kącik do pracy w dostateczne samodzielne oświetlenie, abyś jak najmniej przeszkadzał partnerowi
  • pokój dzienny: tak, tylko musisz liczyć się z hałasem z telewizji i innego ruchu, kiedy są w domu pozostali członkowie rodziny
  • przedsionek, korytarz, inne podobne pomieszczenia: tak, jeżeli zapewnią dostatek miejsca

Najnowsze

Dom i ogród

Jak zaciemnić poddasze: zaciemnienie okien dachowych

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
170 przeczytanie
Jak zaciemnić poddasze: zaciemnienie okien dachowych
Mieszkanie pod pochyłymi sufitami jest romantyczne i przytulne, ale ma też niejedno ograniczenie. Na przykład jak zaciemnić okna dachowe? Czy najlepsze są żaluzje, rolety, czy też plisse?
Dom i ogród

Jak wybrać zaciemnienie do pokoju dziennego?

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
170 przeczytanie
Jak wybrać zaciemnienie do pokoju dziennego?
W naszym serialu już radziliśmy, jak rozwiązać zaciemnienie pokoju dziecięcego i kuchni, wcześniej zajmowaliśmy się też odpowiednim zaciemnieniem do łazienki. Zaciemnienie pokoju dziennego zazwyczaj nie ma takich wymagań co do odporności, ale musi zapewniać ochronę przed słońcem, respektować prywatność mieszkańców, i jednocześnie nie ograniczać niepotrzebnie światła dziennego.