Szukaj
Zrób to sam
21. czerwca 2023

Jak urządzić bibliotekę z czytelnią

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
101 przeczytanie
Jak urządzić bibliotekę z czytelnią
Lubisz czytać i masz w domu lub mieszkaniu wolny pokój? Zmień go na bibliotekę z czytelnią, a uzyskasz idealne miejsce do odpoczynku, czytania, relaksu i nauki.

Wygoda i praktyczność

W domowej bibliotece i czytelni, oczywiście, nie obejdziesz się bez półek lub szafek do ułożenia książek. Wystarczą też zwykłe regały lub półki zawieszone na ścianie. Nie zapomnij o rezerwie miejsca na nowe książki w przyszłości.

Podstawą domowej biblioteki i czytelni jest wygodne siedzenie. Przemyśl, ile osób boże jednocześnie korzystać z pomieszczenia i według tego wyposaż je w meble do siedzenia. Najlepsze są fotele, ale można wykorzystać też małą kanapę, ewentualnie biurko z krzesłem. Na pewno nie zapomnij o stolikach do odkładania herbaty lub kawy.

Oświetlenie i zaciemnienie

Światło jest do czytania kluczowe. W czytelni potrzebujemy przyjemnego, ale dostatecznie silnego światła, idealnie w ciepłych barwach – to znaczy żółte, na pewno nie zimne białe lub niebieskie. Niebieskie światło, zwłaszcza przed snem, negatywnie wpływa na jakość snu. Oprócz światła sufitowego może być przyjemne, jeżeli jest do dyspozycji kilka lamp naściennych lub stołowych o różnej intensywności światła.

Światło ma ogromny wpływ na psychikę. W naszym artykule przeczytasz, jak mieć go dostatek również w miesiącach jesiennych i zimowych.

Do czytania w jasne letnie dni przyda się też odpowiednie zaciemnienie. Rozproszone, dobrze regulowane światło zapewnią żaluzje plisse. Jeżeli chcesz mieć oryginalną czytelnię, możesz też wybrać duże japońskie ściany od sufitu aż do podłogi. Pomieszczenie z ich pomocą możesz też rozdzielić na przykład na część do nauki i do czytania, ewentualnie na dwie samodzielne czytelnie.

Rośliny i dodatki

Książki to nie wszystko, wokół czego obraca się świat. Ozdób pokój z biblioteką odpowiednimi dekoracjami, figurkami lub obrazami. Kilka roślin pokojowych wyczyści powietrze i doda pomieszczeniu życia.

Wykorzystanie nieużywanego pokoju jako biblioteki z czytelnią może być ostatnim krokiem, który jeszcze pozostał do doskonałości w Twoim domu. Dobrze zaplanowane odpowiednie meble, oświetlenie, zaciemnienie i dekoracje stworzą idealne miejsce do czytania, nauki i relaksu. Wystarczy tylko wprowadzić do niego dobre książki.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Świat Isotry
15. września 2023

Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
101 przeczytanie
Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych
Masz okna w narożniku budynku, czy chodzi o narożnik zewnętrzny, czy też wewnętrzny? Teraz możesz je wygodnie zaciemnić bez listwy prowadzącej w narożniku naruszającej widok po wyciągnięciu żaluzji. Jedynym warunkiem jest kąt prosty, to znaczy narożnik dziewięćdziesiąt stopni.
Dom i ogród
14. września 2023

Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
101 przeczytanie
Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie
Ogród nie musi służyć tylko ludziom – pożytek z niego mają też pupile domowi. Może służyć do biegania, orzeźwienia w jeziorku lub basenie, albo do zabawy. Co zrobić, aby ogród dobrze służył zwierzętom domowym i nie był dla nich niebezpieczny?