Szukaj
Zrób to sam
21. czerwca 2023

Jak urządzić bibliotekę z czytelnią

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
469 przeczytanie
Jak urządzić bibliotekę z czytelnią
Lubisz czytać i masz w domu lub mieszkaniu wolny pokój? Zmień go na bibliotekę z czytelnią, a uzyskasz idealne miejsce do odpoczynku, czytania, relaksu i nauki.

Wygoda i praktyczność

W domowej bibliotece i czytelni, oczywiście, nie obejdziesz się bez półek lub szafek do ułożenia książek. Wystarczą też zwykłe regały lub półki zawieszone na ścianie. Nie zapomnij o rezerwie miejsca na nowe książki w przyszłości.

Podstawą domowej biblioteki i czytelni jest wygodne siedzenie. Przemyśl, ile osób boże jednocześnie korzystać z pomieszczenia i według tego wyposaż je w meble do siedzenia. Najlepsze są fotele, ale można wykorzystać też małą kanapę, ewentualnie biurko z krzesłem. Na pewno nie zapomnij o stolikach do odkładania herbaty lub kawy.

Oświetlenie i zaciemnienie

Światło jest do czytania kluczowe. W czytelni potrzebujemy przyjemnego, ale dostatecznie silnego światła, idealnie w ciepłych barwach – to znaczy żółte, na pewno nie zimne białe lub niebieskie. Niebieskie światło, zwłaszcza przed snem, negatywnie wpływa na jakość snu. Oprócz światła sufitowego może być przyjemne, jeżeli jest do dyspozycji kilka lamp naściennych lub stołowych o różnej intensywności światła.

Światło ma ogromny wpływ na psychikę. W naszym artykule przeczytasz, jak mieć go dostatek również w miesiącach jesiennych i zimowych.

Do czytania w jasne letnie dni przyda się też odpowiednie zaciemnienie. Rozproszone, dobrze regulowane światło zapewnią żaluzje plisse. Jeżeli chcesz mieć oryginalną czytelnię, możesz też wybrać duże japońskie ściany od sufitu aż do podłogi. Pomieszczenie z ich pomocą możesz też rozdzielić na przykład na część do nauki i do czytania, ewentualnie na dwie samodzielne czytelnie.

Rośliny i dodatki

Książki to nie wszystko, wokół czego obraca się świat. Ozdób pokój z biblioteką odpowiednimi dekoracjami, figurkami lub obrazami. Kilka roślin pokojowych wyczyści powietrze i doda pomieszczeniu życia.

Wykorzystanie nieużywanego pokoju jako biblioteki z czytelnią może być ostatnim krokiem, który jeszcze pozostał do doskonałości w Twoim domu. Dobrze zaplanowane odpowiednie meble, oświetlenie, zaciemnienie i dekoracje stworzą idealne miejsce do czytania, nauki i relaksu. Wystarczy tylko wprowadzić do niego dobre książki.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
469 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
469 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.