Szukaj
Zrób to sam

Domowa siłownia, restauracja i salon kosmetyczny: jak zastąpić zamknięte usługi u siebie w domu?

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
762 przeczytanie
Domowa siłownia, restauracja i salon kosmetyczny: jak zastąpić zamknięte usługi u siebie w domu?
Usług i sklepów wciąż nie otwierają i trudno przewidzieć, kiedy życie wróci chociaż częściowo na stare tory. Dopóki nie będzie dobrej pogody do uprawiania sportu na otwartych boiskach i obiadów na kocu piknikowym, będziemy musieli zadowolić się z domowym środowiskiem. Tu też można się urządzić lepiej, niż tylko jako konieczny kompromis. Jak to zrobić?

Domowa siłownia

Jeżeli masz wolne pomieszczenie, które możesz wykorzystać do ćwiczenia, masz szczęście. Powinno być dobrze wietrzone, a jeżeli będzie korzystać z rotopedu lub innego urządzenia treningowego do ćwiczeń aerobowych, upewnij się, że podłoga jest z dostatecznie odpornego materiału; idealne jest dodatkowe odizolowanie maszyn od wykładziny podłogowej specjalną podkładką, która też tłumi uderzenia. W przypadku, kiedy nie masz do tego celu wolnego pomieszczenia, nie rezygnuj: wystarczy oddzielić japońskimi ścianami mniejszy kącik fitness lub przynajmniej znaleźć trochę miejsca na podkładkę do ćwiczenia.

Ile miejsca masz do dyspozycji:

  • całe pomieszczenie: umieść w nim przynajmniej jedną maszynę do ćwiczeń aerobowych (pas biegowy, rotoped, trenażer crossowy lub wioślarski) i ławkę treningową lub bramę wielofunkcyjną. Przyda się też drążek i nie powinno brakować kompletu hantli, ewentualnie kettlebel.
  • kącik fitness: wypróbuj zawieszany system pasów do ćwiczeń siłowych i przynajmniej małą ławkę plus hantle. Ćwiczenie aerobowe zapewni po rozgrzaniu się skakanka.
  • tylko dwa metry kwadratowe na materacyk do jogi: podstawą jest właśnie dobry podkład, oprócz wagi własnego ciała możesz wykorzystywać małe hantle, gumę do ćwiczenia, klocek do jogi, ewentualnie podkładkę balansową, obręcz do pilates, lub piłka do jogi.

Pomieszczenie do ćwiczenia powinno dać się zaciemnić tak, abyś miał zapewnioną prywatność i przy tym wciąż dostatek światła. Te warunki spełniają żaluzje wewnętrzne i zewnętrzne, ewentualnie plisse.

Domowa restauracja

Brakuje Ci "randki" w restauracji? Zmień otoczenie przynajmniej wizualnie: wyjmij świąteczny serwis, obrus, nawet świeczniki na świeczki herbaciane, zaciągnij rolety i włącz nastrojową, dyskretną muzykę. Zaplanuj przynajmniej trzydaniowe menu z przekąską i deserem. Chętny członek rodziny może ewentualnie pełnić rolę kelnera i sommeliera (spróbuj zaproponować to dzieciom jako zabawę).

odświętną jadalnię, ale również siłownię lub pracownię domową możesz też urządzić w ogrodzie zimowym.

Salon kosmetyczny w domu

Nie musisz od razu kupować drogich urządzeń: do domowych zabiegów kosmetycznych wystarczą środki do dokładnego wyczyszczenia cery, peeling i maseczka odżywcza. Użyj swoich ulubionych kosmetyków lub zasięgnij porady w drogerii – nie zapomnij też o turbanie i mini ręcznikach kosmetycznych. O idealnym zaciemnieniu łazienki, gdzie prawdopodobnie będziesz przeprowadzać cały rytuał kosmetyczny, pisaliśmy tu. Nie zapomnij, że dla cery jest korzystny również niezakłócony sen.

Z kosmetyką w warunkach domowych przeważnie poradzimy sobie bez problemów, z fryzurą już jest gorzej. Oprócz instrukcji video będziesz potrzebować drugiej osoby, która pomoże w podcinaniu końcówek włosów lub nanoszeniu farby.

Domowe kino

Jest jasne, że żaden ekran nie może się równać wielkiemu ekranowi w kinie, ale kącik filmowy lub pomieszczenie do oglądania telewizji można urządzić i maksymalnie dostosować dla jak najlepszego oglądania. Czy wiesz, jak wyeliminować niepożądane odblaski na ekranie?

Nie zapomnij o świeżo przygotowanym popcornie – na przykład z kuchenki mikrofalowej!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
17. marca 2024

Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
762 przeczytanie
Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu
W dzisiejszym pędzącym świecie jest ważniejsze, niż kiedykolwiek indziej, znalezienie czasu dla siebie. Odkryj, jak możesz wytworzyć swoją osobistą oazę spokoju i zachować codziennie równowagę psychiczną.
Zrób to sam
10. marca 2024

Zrób latawiec, który naprawdę lata!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
762 przeczytanie
Zrób latawiec, który naprawdę lata!
Latawiec, do którego nie potrzebujesz nic specjalnego, a jednak będzie latać? Dziś pokażemy, jak go zrobić. Będziesz potrzebować tylko kilku rzeczy, które prawdopodobnie masz w domu.