Szukaj
Motywy sezonowe

Oszczędzanie energii: będziesz zaskoczony, którędy uciekają pieniądze

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
874 przeczytanie
Oszczędzanie energii: będziesz zaskoczony, którędy uciekają pieniądze
Jak zaoszczędzić na energii? Mnóstwo pomysłów, jak znaleźć niepotrzebne pożeracze prądu. Nie pozwól przeciekać pieniądzom między palcami!

Eksploatacja starych urządzeń

Na pierwszy rzut oka to wydaje się oszczędne – nie kupować nowego urządzenia i jak najdłużej wytrzymać ze starym. Szkopuł tkwi w tym, że im starsze urządzenie, tym więcej zużywa energii. Na przykład w przypadku lodówki, która w większości gospodarstw domowych zużywa w przybliżeniu jedną piątą energii elektrycznej, odczuwalny jest już każdy procent. A „apetyt“ dwudziestopięcioletniej lodówki może być nawet trzy razy większy, niż nowej z klasą energetyczną A+ lub lepszą. Dlatego zakup nowego urządzenia zwraca się stosunkowo szybko, ponieważ zaoszczędzisz z nim nawet kilka tysięcy koron rocznie.

Nie jesteś pewien, jakie właśnie ma zużycie Twoja stara lodówka? Spróbuj pożyczyć miernik od swojego dostawcy energii elektrycznej. Dobry dostawca powinien też być w stanie dobrać najkorzystniejszą taryfę właśnie dla Twojej struktury odbioru energii elektrycznej.

W przypadku zamrażarki i lodówki zależy też od temperatury otoczenia – każdy stopień od 20 °C wyżej zwiększa zużycie energii o 6 %, dlatego wskazane jest jej umieszczenie w najchłodniejszym pomieszczeniu, jak najdalej od grzejników, kuchenki, piekarnika, lub miejsca nagrzewanego bezpośrednim światłem słonecznym.

Nieoszczędne programy

Pralkę i zmywarkę włączaj dopiero wtedy, kiedy są pełne (w przypadku zmywarki to poznasz łatwo; w przypadku pralki zazwyczaj chodzi w przybliżeniu o trzy czwarte pojemności bębna). Oba urządzenia miewają też oszczędny program – zmywarka zazwyczaj z temperaturą 50 °C, w pralce możesz większość odzieży spokojnie prać na 30 °C. Ta temperatura, wraz ze zwykłym proszkiem do prania, wystarczy do wyprania normalnych brudów i zabić 99 % bakterii. Z oszczędnymi programami zaoszczędzisz od 25 do 50 % normalnego zużycia pralki lub zmywarki.

Lodówka, co prawda, nie ma programów, ale tu też możesz pobawić się z nastawieniem i nie chłodzić lub nie mrozić niepotrzebnie mocno. Optymalna jest temperatura od +6 do +4 °C w części chłodzącej, -18 °C w zamrażarce. Kiedy obniżysz temperaturę w lodówce z +5 na +3, wzrośnie zużycie aż o 15 %.

Niepotrzebny tryb czuwania

Telewizora chyba nie będzie Ci się nam chciało co wieczór wyłączać wyłącznikiem sieciowym zamiast przycisku na pilocie. Ale potrzebujesz trybu stand-by też dla innych urządzeń? Wyłączając je „zupełnie“ można zaoszczędzić nawet kilkaset koron rocznie.

Kup przedłużacze z wyłącznikiem – tak w prosty sposób wyłączysz nawet kilka urządzeń naraz.

Ubranie zamiast ogrzewania

Czy na prąd, czy na gaz lub inne źródła energii – ogrzewanie jest wielką pozycją w budżecie na energie. Spróbuj w zimie nieco mniej grzać i ubierać się w domu o jedną warstwę odzieży więcej. Na pewno poznasz to na rachunku. Zakres odpowiednich temperatur w poszczególnych pomieszczeniach i inne rady, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu, najdziesz w naszym artykule. Warto też przypilnować, aby ciepło niepotrzebnie nie uciekało nieszczelnościami w oknach i drzwiach. O tym, jak skontrolować uszczelki, pisaliśmy już w artykule Ciągnie Ci do mieszkania?  Znajdziesz w nim praktyczne rady, jak dbać o uszczelki okien i drzwi i jak zapobiegać stratom ciepła.

Pomyśl o klimatyzacji

Kiedy jest gorąco, klimatyzacja jest bardzo przyjemna. Ale również droga: jednostka klimatyzacyjna może w ciągu miesiąca zużyć tyle energii elektrycznej, ile dobra kombinacja lodówki z zamrażarką w ciągu całego roku. A nie mówimy jeszcze o kosztach nabycia. Przy tym istnieją techniki, jak ochłodzić mieszkanie bez niej.

Jak obejść się bez klimatyzacji

  • wywietrz, najlepiej przeciągiem, całe mieszkanie po zmroku (albo wcześnie rano po wstaniu)
  • cały dzień miej zamknięte okna i w miarę możliwości opuszczone żaluzje
  • zielone rośliny pomagają w pochłanianiu promieniowania słonecznego – skuteczne są przede wszystkim drzewa, w pewnym stopniu pomogą rośliny pnące na elewacji lub rośliny pokojowe
  • chłodzi też woda: jednym ze skutecznych sposobów jest powieszenie mokrych, wykręconych zasłon i pozwalać parować wilgoci
  • uczucie chłodu może wytworzyć cyrkulujące powietrze, to znaczy wentylatory sufitowe lub stołowe
  • przepuszczą dzienne światło i zatrzymają gorąco żaluzje zewnętrzne

Żaluzje zewnętrzne odbijają prawie dziesięć razy więcej ciepła niż wewnętrzne, przy tym umożliwiają normalne przenikanie dziennego światła do pomieszczenia. Zaciągnięte rolety zewnętrzne też odbijają promienie słońca, ale jednocześnie pomieszczenie jest zaciemnione, dlatego praktyczniejsze jest ich używanie zamiast klimatyzacji tylko wtedy, kiedy przez dzień nie ma nas w pomieszczeniu.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
14. maja 2024

Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
874 przeczytanie
Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu
Poprawa wyglądu zewnętrznego domu może mieć ogromny wpływ na jego ogólny wygląd i funkcjonalność. Pergole i markizy to dwa rozwiązania zaciemnienia, które nie tylko dodają wymiar estetyczny, ale także podnoszą komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny i wnoszą nowe możliwości do przestrzeni zewnętrznych.
Świat Isotry
13. maja 2024

5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
874 przeczytanie
5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne
Żaluzje zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem. Są wielofunkcyjnym rozwiązaniem, które może ulepszyć dom na wiele sposobów. Podajemy pięć kluczowych powodów, dla których powinieneś rozważyć ich instalację.