Szukaj
Motywy sezonowe
11. października 2022

Kolory na zimę: jak urządzić przytulny dom w duchu hygge?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
71 przeczytanie
Kolory na zimę: jak urządzić przytulny dom w duchu hygge?
Jak jak najlepiej przygotować się psychicznie na zimę? Które kolory nam pomogą, abyśmy czuli się w domu dobrze? Rady i pomysły, jak przed zimą uczynić dom przytulnym.

Styl życia hygge: jak uczynić przyjemnym okres zimowy

Hygge pochodzi z Danii a Duńczycy, tak samo, jak wszyscy Skandynawowie, dobrze wiedzą, jak przeżyć długie i ciemne zimy: otoczyć się przyjaciółmi, dodać światło świec i owinąć się ciepłymi kocami i ubraniami.

Bycie w cieple jest jednym z ważnych warunków hygge! O tym, jak utrzymać w domu idealny komfort cieplny, pisaliśmy tu. Uważaj też na niepotrzebne przedmuchiwanie oknami i drzwiami.

Oprócz powyższego do hygge należy dobre jadło, filiżanka gorącego napoju… a nieodłącznym czynnikiem jest też przytulne i przyjemne otoczenie. Urządzając wnętrze hygge kładzie się nacisk na neutralne kolory – właśnie one pomagają w stworzeniu spokojnej i pozytywnej atmosfery.

Kolory odpowiednie do urządzenia domu w stylu hygge

  • jasnoszary
  • kremowy
  • różne odcienie brązu
  • grzejące kolory pastelowe

W neutralnych, raczej jasnych i ciepłych kolorach mogą być meble i dodatki – koce, poduszki i inne dekoracje. Nie wolno zapomnieć też o zaciemnieniu okien, które w mieszkaniu zajmuje stosunkowo dużą powierzchnię – przy tym żaluzje wewnętrzne lub na przykład plisse są najprzyjemniejsze właśnie w naturalnych kolorach.

Kolory do zimowego wnętrza

Duży przegląd, jaki wpływ mają kolory na nasz organizm, przedstawiliśmy w lecie. Właśnie w zimie zazwyczaj spędzamy w domu najwięcej czasu, dlatego dobrze jest mieć wystrój wnętrz dostosowany kolorami do okresu zimowego – energię, której nie możemy czerpać ze światła słonecznego, przynajmniej częściowo odzyskamy z otoczenia. Optymistyczne kolory można w domu zapewnić, oprócz dodatków, na przykład z pomocą rolet wewnętrznych lub japońskich żaluzji.

Jakie kolory nam w zimie poprawią nastrój?

  • żółty (wyzwala i przynosi radość)
  • pomarańczowy (pobudza i grzeje)
  • różowy (rozczula i rozluźnia)
  • niebieski (uspokaja i harmonizuje)
  • zielony (wyrównuje i pomaga w relaksie)

Oprócz kolorów wnętrza nie zapomnij też chodzić w zimie na zewnątrz (przynajmniej pół godzinki na świeżym powietrzu pomoże naszej psychice i kondycji fizycznej). Jedz zdrowo, ale jednocześnie tak, aby jedzenie rozgrzało i nasyciło – dobre są na przykład gęste zupy, pieczone warzywa lub eintopfy z roślin strączkowych. Dostatecznie odpoczywaj i dużo śpij, spotykaj się z przyjaciółmi i bliskimi, a zima nie ma szans Cię pokonać!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
25. listopada 2022

Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
71 przeczytanie
Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego
Nie pozwól się zanudzić: adwentu można użyć sobie również w domu lub w ogrodzie.
Motywy sezonowe
23. listopada 2022

Lato w ogrodzie: praca i odpoczynek

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
71 przeczytanie
Lato w ogrodzie: praca i odpoczynek
Bądź pochwalone lato. Jasno długo do wieczora, temperatury zapraszające do opalania na leżaku lub ochłody w basenie i bogate zbiory z owocowego o warzywnego ogrodu. O czym nie powinniśmy w letnich miesiącach w ogrodzie zapomnieć – a z jakiego relaksu nie powinniśmy zrezygnować?