Styl życia hygge: jak uczynić przyjemnym okres zimowy
Hygge pochodzi z Danii a Duńczycy, tak samo, jak wszyscy Skandynawowie, dobrze wiedzą, jak przeżyć długie i ciemne zimy: otoczyć się przyjaciółmi, dodać światło świec i owinąć się ciepłymi kocami i ubraniami.
Bycie w cieple jest jednym z ważnych warunków hygge! O tym, jak utrzymać w domu idealny komfort cieplny, pisaliśmy tu. Uważaj też na niepotrzebne przedmuchiwanie oknami i drzwiami.
Oprócz powyższego do hygge należy dobre jadło, filiżanka gorącego napoju… a nieodłącznym czynnikiem jest też przytulne i przyjemne otoczenie. Urządzając wnętrze hygge kładzie się nacisk na neutralne kolory – właśnie one pomagają w stworzeniu spokojnej i pozytywnej atmosfery.
Kolory odpowiednie do urządzenia domu w stylu hygge
- jasnoszary
- kremowy
- różne odcienie brązu
- grzejące kolory pastelowe
W neutralnych, raczej jasnych i ciepłych kolorach mogą być meble i dodatki – koce, poduszki i inne dekoracje. Nie wolno zapomnieć też o zaciemnieniu okien, które w mieszkaniu zajmuje stosunkowo dużą powierzchnię – przy tym żaluzje wewnętrzne lub na przykład plisse są najprzyjemniejsze właśnie w naturalnych kolorach.
Kolory do zimowego wnętrza
Duży przegląd, jaki wpływ mają kolory na nasz organizm, przedstawiliśmy w lecie. Właśnie w zimie zazwyczaj spędzamy w domu najwięcej czasu, dlatego dobrze jest mieć wystrój wnętrz dostosowany kolorami do okresu zimowego – energię, której nie możemy czerpać ze światła słonecznego, przynajmniej częściowo odzyskamy z otoczenia. Optymistyczne kolory można w domu zapewnić, oprócz dodatków, na przykład z pomocą rolet wewnętrznych lub japońskich żaluzji.
Jakie kolory nam w zimie poprawią nastrój?
- żółty (wyzwala i przynosi radość)
- pomarańczowy (pobudza i grzeje)
- różowy (rozczula i rozluźnia)
- niebieski (uspokaja i harmonizuje)
- zielony (wyrównuje i pomaga w relaksie)
Oprócz kolorów wnętrza nie zapomnij też chodzić w zimie na zewnątrz (przynajmniej pół godzinki na świeżym powietrzu pomoże naszej psychice i kondycji fizycznej). Jedz zdrowo, ale jednocześnie tak, aby jedzenie rozgrzało i nasyciło – dobre są na przykład gęste zupy, pieczone warzywa lub eintopfy z roślin strączkowych. Dostatecznie odpoczywaj i dużo śpij, spotykaj się z przyjaciółmi i bliskimi, a zima nie ma szans Cię pokonać!