Szukaj
Motywy sezonowe
11. października 2022

Kolory na zimę: jak urządzić przytulny dom w duchu hygge?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
405 przeczytanie
Kolory na zimę: jak urządzić przytulny dom w duchu hygge?
Jak jak najlepiej przygotować się psychicznie na zimę? Które kolory nam pomogą, abyśmy czuli się w domu dobrze? Rady i pomysły, jak przed zimą uczynić dom przytulnym.

Styl życia hygge: jak uczynić przyjemnym okres zimowy

Hygge pochodzi z Danii a Duńczycy, tak samo, jak wszyscy Skandynawowie, dobrze wiedzą, jak przeżyć długie i ciemne zimy: otoczyć się przyjaciółmi, dodać światło świec i owinąć się ciepłymi kocami i ubraniami.

Bycie w cieple jest jednym z ważnych warunków hygge! O tym, jak utrzymać w domu idealny komfort cieplny, pisaliśmy tu. Uważaj też na niepotrzebne przedmuchiwanie oknami i drzwiami.

Oprócz powyższego do hygge należy dobre jadło, filiżanka gorącego napoju… a nieodłącznym czynnikiem jest też przytulne i przyjemne otoczenie. Urządzając wnętrze hygge kładzie się nacisk na neutralne kolory – właśnie one pomagają w stworzeniu spokojnej i pozytywnej atmosfery.

Kolory odpowiednie do urządzenia domu w stylu hygge

  • jasnoszary
  • kremowy
  • różne odcienie brązu
  • grzejące kolory pastelowe

W neutralnych, raczej jasnych i ciepłych kolorach mogą być meble i dodatki – koce, poduszki i inne dekoracje. Nie wolno zapomnieć też o zaciemnieniu okien, które w mieszkaniu zajmuje stosunkowo dużą powierzchnię – przy tym żaluzje wewnętrzne lub na przykład plisse są najprzyjemniejsze właśnie w naturalnych kolorach.

Kolory do zimowego wnętrza

Duży przegląd, jaki wpływ mają kolory na nasz organizm, przedstawiliśmy w lecie. Właśnie w zimie zazwyczaj spędzamy w domu najwięcej czasu, dlatego dobrze jest mieć wystrój wnętrz dostosowany kolorami do okresu zimowego – energię, której nie możemy czerpać ze światła słonecznego, przynajmniej częściowo odzyskamy z otoczenia. Optymistyczne kolory można w domu zapewnić, oprócz dodatków, na przykład z pomocą rolet wewnętrznych lub japońskich żaluzji.

Jakie kolory nam w zimie poprawią nastrój?

  • żółty (wyzwala i przynosi radość)
  • pomarańczowy (pobudza i grzeje)
  • różowy (rozczula i rozluźnia)
  • niebieski (uspokaja i harmonizuje)
  • zielony (wyrównuje i pomaga w relaksie)

Oprócz kolorów wnętrza nie zapomnij też chodzić w zimie na zewnątrz (przynajmniej pół godzinki na świeżym powietrzu pomoże naszej psychice i kondycji fizycznej). Jedz zdrowo, ale jednocześnie tak, aby jedzenie rozgrzało i nasyciło – dobre są na przykład gęste zupy, pieczone warzywa lub eintopfy z roślin strączkowych. Dostatecznie odpoczywaj i dużo śpij, spotykaj się z przyjaciółmi i bliskimi, a zima nie ma szans Cię pokonać!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
14. maja 2024

Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
405 przeczytanie
Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu
Poprawa wyglądu zewnętrznego domu może mieć ogromny wpływ na jego ogólny wygląd i funkcjonalność. Pergole i markizy to dwa rozwiązania zaciemnienia, które nie tylko dodają wymiar estetyczny, ale także podnoszą komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny i wnoszą nowe możliwości do przestrzeni zewnętrznych.
Świat Isotry
13. maja 2024

5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
405 przeczytanie
5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne
Żaluzje zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem. Są wielofunkcyjnym rozwiązaniem, które może ulepszyć dom na wiele sposobów. Podajemy pięć kluczowych powodów, dla których powinieneś rozważyć ich instalację.