Szukaj
Motywy sezonowe
11. października 2022

Kolory na zimę: jak urządzić przytulny dom w duchu hygge?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
290 przeczytanie
Kolory na zimę: jak urządzić przytulny dom w duchu hygge?
Jak jak najlepiej przygotować się psychicznie na zimę? Które kolory nam pomogą, abyśmy czuli się w domu dobrze? Rady i pomysły, jak przed zimą uczynić dom przytulnym.

Styl życia hygge: jak uczynić przyjemnym okres zimowy

Hygge pochodzi z Danii a Duńczycy, tak samo, jak wszyscy Skandynawowie, dobrze wiedzą, jak przeżyć długie i ciemne zimy: otoczyć się przyjaciółmi, dodać światło świec i owinąć się ciepłymi kocami i ubraniami.

Bycie w cieple jest jednym z ważnych warunków hygge! O tym, jak utrzymać w domu idealny komfort cieplny, pisaliśmy tu. Uważaj też na niepotrzebne przedmuchiwanie oknami i drzwiami.

Oprócz powyższego do hygge należy dobre jadło, filiżanka gorącego napoju… a nieodłącznym czynnikiem jest też przytulne i przyjemne otoczenie. Urządzając wnętrze hygge kładzie się nacisk na neutralne kolory – właśnie one pomagają w stworzeniu spokojnej i pozytywnej atmosfery.

Kolory odpowiednie do urządzenia domu w stylu hygge

  • jasnoszary
  • kremowy
  • różne odcienie brązu
  • grzejące kolory pastelowe

W neutralnych, raczej jasnych i ciepłych kolorach mogą być meble i dodatki – koce, poduszki i inne dekoracje. Nie wolno zapomnieć też o zaciemnieniu okien, które w mieszkaniu zajmuje stosunkowo dużą powierzchnię – przy tym żaluzje wewnętrzne lub na przykład plisse są najprzyjemniejsze właśnie w naturalnych kolorach.

Kolory do zimowego wnętrza

Duży przegląd, jaki wpływ mają kolory na nasz organizm, przedstawiliśmy w lecie. Właśnie w zimie zazwyczaj spędzamy w domu najwięcej czasu, dlatego dobrze jest mieć wystrój wnętrz dostosowany kolorami do okresu zimowego – energię, której nie możemy czerpać ze światła słonecznego, przynajmniej częściowo odzyskamy z otoczenia. Optymistyczne kolory można w domu zapewnić, oprócz dodatków, na przykład z pomocą rolet wewnętrznych lub japońskich żaluzji.

Jakie kolory nam w zimie poprawią nastrój?

  • żółty (wyzwala i przynosi radość)
  • pomarańczowy (pobudza i grzeje)
  • różowy (rozczula i rozluźnia)
  • niebieski (uspokaja i harmonizuje)
  • zielony (wyrównuje i pomaga w relaksie)

Oprócz kolorów wnętrza nie zapomnij też chodzić w zimie na zewnątrz (przynajmniej pół godzinki na świeżym powietrzu pomoże naszej psychice i kondycji fizycznej). Jedz zdrowo, ale jednocześnie tak, aby jedzenie rozgrzało i nasyciło – dobre są na przykład gęste zupy, pieczone warzywa lub eintopfy z roślin strączkowych. Dostatecznie odpoczywaj i dużo śpij, spotykaj się z przyjaciółmi i bliskimi, a zima nie ma szans Cię pokonać!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
23. listopada 2023

Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
290 przeczytanie
Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?
Od techniki zaciemniającej oczekujemy przeważnie dwóch rzeczy: w dzień zatrzymania uciążliwych promieni słońca i zapewnienie prywatności, w nocy całkowitego zaciemnienia, aby światło nie budziło nas za wcześnie. Przeważnie są do tego potrzebne dwa różne systemy, ale istnieją też opcje, jak połączyć oba w jednym. Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Twojego mieszkania byt? Które rodzaje zaciemnienia pasują do siebie a które nie?
Dom i ogród
22. listopada 2023

Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
290 przeczytanie
Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza
Duże oszklone powierzchnie wewnątrz bywają wyraźną dominantą. Optycznie zwiększą pomieszczenie, są synonimem luksusu i coraz częściej klienci życzą sobie takich elementów w domu. Ich wadą jest to, że nie każdy typ techniki zaciemniającej do nich dobrze pasuje.