Szukaj
Motywy sezonowe
11. października 2022

Kolory na zimę: jak urządzić przytulny dom w duchu hygge?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
150 przeczytanie
Kolory na zimę: jak urządzić przytulny dom w duchu hygge?
Jak jak najlepiej przygotować się psychicznie na zimę? Które kolory nam pomogą, abyśmy czuli się w domu dobrze? Rady i pomysły, jak przed zimą uczynić dom przytulnym.

Styl życia hygge: jak uczynić przyjemnym okres zimowy

Hygge pochodzi z Danii a Duńczycy, tak samo, jak wszyscy Skandynawowie, dobrze wiedzą, jak przeżyć długie i ciemne zimy: otoczyć się przyjaciółmi, dodać światło świec i owinąć się ciepłymi kocami i ubraniami.

Bycie w cieple jest jednym z ważnych warunków hygge! O tym, jak utrzymać w domu idealny komfort cieplny, pisaliśmy tu. Uważaj też na niepotrzebne przedmuchiwanie oknami i drzwiami.

Oprócz powyższego do hygge należy dobre jadło, filiżanka gorącego napoju… a nieodłącznym czynnikiem jest też przytulne i przyjemne otoczenie. Urządzając wnętrze hygge kładzie się nacisk na neutralne kolory – właśnie one pomagają w stworzeniu spokojnej i pozytywnej atmosfery.

Kolory odpowiednie do urządzenia domu w stylu hygge

  • jasnoszary
  • kremowy
  • różne odcienie brązu
  • grzejące kolory pastelowe

W neutralnych, raczej jasnych i ciepłych kolorach mogą być meble i dodatki – koce, poduszki i inne dekoracje. Nie wolno zapomnieć też o zaciemnieniu okien, które w mieszkaniu zajmuje stosunkowo dużą powierzchnię – przy tym żaluzje wewnętrzne lub na przykład plisse są najprzyjemniejsze właśnie w naturalnych kolorach.

Kolory do zimowego wnętrza

Duży przegląd, jaki wpływ mają kolory na nasz organizm, przedstawiliśmy w lecie. Właśnie w zimie zazwyczaj spędzamy w domu najwięcej czasu, dlatego dobrze jest mieć wystrój wnętrz dostosowany kolorami do okresu zimowego – energię, której nie możemy czerpać ze światła słonecznego, przynajmniej częściowo odzyskamy z otoczenia. Optymistyczne kolory można w domu zapewnić, oprócz dodatków, na przykład z pomocą rolet wewnętrznych lub japońskich żaluzji.

Jakie kolory nam w zimie poprawią nastrój?

  • żółty (wyzwala i przynosi radość)
  • pomarańczowy (pobudza i grzeje)
  • różowy (rozczula i rozluźnia)
  • niebieski (uspokaja i harmonizuje)
  • zielony (wyrównuje i pomaga w relaksie)

Oprócz kolorów wnętrza nie zapomnij też chodzić w zimie na zewnątrz (przynajmniej pół godzinki na świeżym powietrzu pomoże naszej psychice i kondycji fizycznej). Jedz zdrowo, ale jednocześnie tak, aby jedzenie rozgrzało i nasyciło – dobre są na przykład gęste zupy, pieczone warzywa lub eintopfy z roślin strączkowych. Dostatecznie odpoczywaj i dużo śpij, spotykaj się z przyjaciółmi i bliskimi, a zima nie ma szans Cię pokonać!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Świat Isotry
20. marca 2023

Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
150 przeczytanie
Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny
Dnia 21 marca, oczywiście, cieszymy się na wiosenne słońce, ale bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy świadomi również jego niebezpieczeństw. Technika zaciemniająca staje się niezastąpiona dla ochrony budynków przed przegrzewaniem.
Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
150 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.