Szukaj
Motywy sezonowe
28. czerwca 2022

Jak zwiększyć ilość światła dziennego nie tylko na spacerze

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
630 przeczytanie
Jak zwiększyć ilość światła dziennego nie tylko na spacerze
Niedobór światła dziennego ma wpływ na nasz nastrój, wydajność pracy i stan zdrowia. W zimie zazwyczaj wstajemy jeszcze przed świtem i wracamy z pracy po zachodzie słońca – o to ważniejsze jest zapewnianie światła słonecznego wszystkimi dostępnymi sposobami. Jak zapewnić dostateczną ilość naturalnego światła?

Spacery w porze obiadowej

Według specjalistów powinniśmy przebywać na świetle słonecznym co najmniej trzy godziny dziennie. Jeżeli pracujemy w openspace bez okien lub daleko od okna i wieczorem chodzimy do domu, kiedy już jest ciemno, pozostaje wykorzystanie drogi do pracy, lub spędzanie na zewnątrz przerw obiadowych. Spróbuj w południe na pół godziny przejść się a obiady zastąpić kanapką lub innym jedzeniem do ręki. Pracujesz w domu i nie masz stałego czasu pracy? Wykorzystaj w maksymalnym możliwym stopniu światło dzienne na spacery, spokojnie dwa krótsze lub jeden godzinny. Kiedy wiesz, że i tak nie skończysz pracy przed wieczorem, prościej jest zaczerpnąć energii przez dzień i potem przedłużyć koniec czasu pracy.

Spróbuj znaleźć park lub inny kawałek przyrody w pobliżu miejsca pracy lub domu, jeżeli pracujesz w domu.

Okna dachowe i światłowody

Kto mieszka na poddaszu i raczej wykorzystuje okna pionowe lub dachowe, niepotrzebnie traci nawet połowę światła (przy tej samej powierzchni okien). Jeżeli planujesz budowę lub modernizację pracowni na poddaszu, na pewno uwzględnij w projekcie okna dachowe. W lecie, kiedy światła będzie za dużo, możesz je wygodnie zaciemnić żaluzjami dachowymi lub roletami do okien dachowych.

Następnym rozwiązaniem budowlanym, które pomoże „nazbierać“ naturalne światło słoneczne z okolicy i doprowadzić je do pomieszczeń, są światłowody. Okrągłe kopuły na dachu zbierają światło nawet przy zachmurzonym niebie i z pomocą tubusów doprowadzają do pomieszczeń, które rozjaśnią z pomocą rozpraszaczy światła.

W naturalny sposób i prawie bez wysiłku zwiększysz ilość dziennego światła tylko przestawiając meble. Kącik do pracy, stół jadalny i inne miejsca, gdzie spędzasz większość czasu, przemieść po prostu bliżej okien.

Oświetlenie pełnospektralne, czyli zdrowe światło

Źródła sztucznego światła są różne – białe światło świetlówek może być ciepłe, zimne lub dzienne. Jeżeli chcemy mieć światło jak najbardziej podobne do dziennego, powinniśmy wybierać tzw. oświetlenie pełnospektralne (dzienne białe pełnospektralne), w języku angielskim zazwyczaj oznaczane terminami „daylight spectrum“, „natural spectrum“ lub „true color“. Parametry pełnospektralnego światła spełniają źródła światła, których wskaźnik oddawania barw Ra jest wyższy niż 90 (są jak najbliższe wartości 100, którą ma Słońce) a temperatura barwowa Tc jest w zakresie od 5 500 do 6 500 K (poniżej granicy 6 000 K przeważa żółty składnik spektrum, powyżej 7 000 niebieski).

Fototerapia – leczenie światłem

Jeżeli Twoje problemy spowodowane niedoborem dziennego światła są poważniejsze, lekarz może zalecić fototerapię. Nieinwazyjna fototerapia lampowa służy przede wszystkim do leczenia chronicznego zmęczenia, depresji i choroby afektywnej sezonowej (SAD). Definicja tej choroby opisuje pogorszenie stanu psychicznego niektórych osób jesienią i w zimie i wyjaśnia związek tych problemów z ubytkiem naturalnego dziennego światła.

Użycie specjalnej lampy jest zalecany bezpośrednio po obudzeniu, aby jak najszybciej ukończyć wydzielanie melatoniny (hormonu snu). Efekt leczniczy wykazuje światło z lampy fototerapeutycznej działające od pół godziny (ekspozycja 10 000 luksów) do dwóch godziny (ekspozycja 2 500 luksów). Światło z lampy powinno padać na siatkówkę oka z odległości w przybliżeniu jednego metra, efekt przy regularnym codziennym użyciu powinien być zauważalny już w ciągu tygodnie lub dwóch. Nie używaj lampy po południu i wieczorem, kiedy powinniśmy przygotowywać organizm do ponownej produkcji melatoniny.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
630 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
630 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?