Szukaj
Motywy sezonowe

Jak ogrzać się w domu

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
1152 przeczytanie
Jak ogrzać się w domu
Zima będzie jeszcze długa i wygląda na to, że mroźna. Nie musisz od razu włączać ogrzewania na maksimum i przepalić majątku. Odkryj tańsze sposoby, jak mieć ciepło.

Rozgrzej się ruchem

Kiedy będziesz się poruszać, nie będzie Ci zimno – tego uczyły nas już nasze mamy i miały rację. Bieganie pod górkę lub po schodach jest idealne, ale pomoże też spacer ostrzejszym tempem lub wyprawa na nartach biegowych. Wewnątrz w mieszkaniu rozgrzeje nas zumba lub aerobik, ale również joga.

Na zimne kończyny spróbuj prewencyjnie regularnego ciepłego i zimnego prysznica. Kiedy wrócisz przemarznięty z zewnątrz, w szybkim rozgrzaniu pomoże dziesięciominutowa kąpiel nóg w gorącej wodzie.

Dodaj warstwę odzieży i przykryj się kocem

Następna mądra zasada sprawdzona przez pokolenia – ciepłe skarpetki i sweter ogrzeją Cię bez konieczności nagrzewania grzejników. A jeżeli to nie wystarczy, przykryj się ciepłym kocem lub pledem. Temperaturę odczuwalną zwiększy też izolacja od spodu – od siedziska (z pomocą ciepłych poduszek i siedzisk) lub podłogi. Zimna podłoga jest bardzo nieprzyjemna, dobrze jest o tym pamiętać już w trakcie budowy i wybrać cieplejsze materiały podłogowe, takie jak drewno lub winyl, ewentualnie położyć w mieszkaniu dywany. Interesuje Cię, jak oszczędzać energię również ogrzewając?

Marzną Ci na spacerze ręce nawet przez rękawice? Noś w kieszeniach poduszeczki grzejące – wystarczy ścisnąć blaszkę i poduszeczka natychmiast zacznie grzać. Potrafi grzać aż pół godziny a do następnego użycia przygotujesz ją gotując w wodzie.

Termos z herbatą lub innym gorącym napojem

Ciepło możesz dostać do organizmu również od wewnątrz z pomocą gorącego napoju, zupy, lub miski gorącego chilli con carne. Z napojów najlepszy komfort cieplny zapewni herbata imbirowa z miodem lub herbaty owocowe z cynamonem i goździkiem. Uwaga na alkohol, który co prawda pozornie rozgrzewa, ale w rzeczywistości wywołuje krążenie krwi do skóry i powoduje szybsze ochładzanie organizmu. Czy wiesz, jaka jest idealna temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych? O zdrowej temperaturze do pobytu i snu pisaliśmy w tym artykule.

Przyprawy, które rozgrzewają organizm

  • chilli
  • kari
  • kurkuma
  • cynamon
  • goździk
  • badyan
  • pieprz
  • kminek

Lokalnie możesz się rozgrzać również z pomocą plastra kapsaicynowego lub kremów grzejących.

Zapobiegaj niepotrzebnemu uciekaniu ciepła z pomocą żaluzji zewnętrznych

Na pewno warto skontrolować, czy w mieszkaniu gdzieś nie ciągnie lub w inny sposób nie ucieka ciepło. Straty ciepła ograniczą też rolety ekranowe lub żaluzje zewnętrzne. Dzięki żaluzjom zewnętrznym, na marginesie, zaoszczędzisz zarówno w zimie na ogrzewaniu, jak też w lecie na klimatyzacji – w pierwszym przypadku utrzymują ciepło wewnątrz domu, w drugim nie puszczają go do wewnątrz.

Ciepło z kominka lub grzejnik kwarcowy

Możesz, oczywiście, również włączyć ogrzewanie. Ale zamiast kręcenia zaworami ogrzewania lub używania drogich grzejników elektrycznych można też ogrzewać sprytnie – na przykład z pomocą grzejnika kwarcowego, który należy do najoszczędniejszych i najefektywniejszych źródeł ciepła. Jeżeli masz w domu piec kominkowy, możesz oczywiście ogrzewać drewnem, ale ciepło do domu dostarczą też kominki na spirytus (etanol). Ich przenośne warianty możesz postawić nawet na stole, nie produkują dymu i nie potrzebują komina. Czy wiesz, jaki piec najlepiej Cię ogrzeje?

Wszystko jest w głowie: jak zwiększyć subiektywne uczucie ciepła

Każdy z nas ma granice chłodu i ciepła nastawione trochę inaczej – przede wszystkim w okresie przejściowym między porami roku możemy spotkać osoby w kurtkach i krótkich spodniach. Można wpływać na własne subiektywne odczuwanie chłodu – umożliwia to na przykład metoda Wim Hofa lub trening autogenny, kiedy w pozycji leżącej rozluźniając się „posyłamy ciepło“ do różnych części ciała.

Rozgrzewać mogą też kolory w domu lub zapachy do lampki aromatycznej. Oprócz aromatu przypraw, o których pisaliśmy w tabeli powyżej, możesz spróbować też imbiru lub rozmarynu.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
1152 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
1152 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?