Szukaj
Motywy sezonowe

Jak ogrzać się w domu

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
1346 przeczytanie
Jak ogrzać się w domu
Zima będzie jeszcze długa i wygląda na to, że mroźna. Nie musisz od razu włączać ogrzewania na maksimum i przepalić majątku. Odkryj tańsze sposoby, jak mieć ciepło.

Rozgrzej się ruchem

Kiedy będziesz się poruszać, nie będzie Ci zimno – tego uczyły nas już nasze mamy i miały rację. Bieganie pod górkę lub po schodach jest idealne, ale pomoże też spacer ostrzejszym tempem lub wyprawa na nartach biegowych. Wewnątrz w mieszkaniu rozgrzeje nas zumba lub aerobik, ale również joga.

Na zimne kończyny spróbuj prewencyjnie regularnego ciepłego i zimnego prysznica. Kiedy wrócisz przemarznięty z zewnątrz, w szybkim rozgrzaniu pomoże dziesięciominutowa kąpiel nóg w gorącej wodzie.

Dodaj warstwę odzieży i przykryj się kocem

Następna mądra zasada sprawdzona przez pokolenia – ciepłe skarpetki i sweter ogrzeją Cię bez konieczności nagrzewania grzejników. A jeżeli to nie wystarczy, przykryj się ciepłym kocem lub pledem. Temperaturę odczuwalną zwiększy też izolacja od spodu – od siedziska (z pomocą ciepłych poduszek i siedzisk) lub podłogi. Zimna podłoga jest bardzo nieprzyjemna, dobrze jest o tym pamiętać już w trakcie budowy i wybrać cieplejsze materiały podłogowe, takie jak drewno lub winyl, ewentualnie położyć w mieszkaniu dywany. Interesuje Cię, jak oszczędzać energię również ogrzewając?

Marzną Ci na spacerze ręce nawet przez rękawice? Noś w kieszeniach poduszeczki grzejące – wystarczy ścisnąć blaszkę i poduszeczka natychmiast zacznie grzać. Potrafi grzać aż pół godziny a do następnego użycia przygotujesz ją gotując w wodzie.

Termos z herbatą lub innym gorącym napojem

Ciepło możesz dostać do organizmu również od wewnątrz z pomocą gorącego napoju, zupy, lub miski gorącego chilli con carne. Z napojów najlepszy komfort cieplny zapewni herbata imbirowa z miodem lub herbaty owocowe z cynamonem i goździkiem. Uwaga na alkohol, który co prawda pozornie rozgrzewa, ale w rzeczywistości wywołuje krążenie krwi do skóry i powoduje szybsze ochładzanie organizmu. Czy wiesz, jaka jest idealna temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych? O zdrowej temperaturze do pobytu i snu pisaliśmy w tym artykule.

Przyprawy, które rozgrzewają organizm

  • chilli
  • kari
  • kurkuma
  • cynamon
  • goździk
  • badyan
  • pieprz
  • kminek

Lokalnie możesz się rozgrzać również z pomocą plastra kapsaicynowego lub kremów grzejących.

Zapobiegaj niepotrzebnemu uciekaniu ciepła z pomocą żaluzji zewnętrznych

Na pewno warto skontrolować, czy w mieszkaniu gdzieś nie ciągnie lub w inny sposób nie ucieka ciepło. Straty ciepła ograniczą też rolety ekranowe lub żaluzje zewnętrzne. Dzięki żaluzjom zewnętrznym, na marginesie, zaoszczędzisz zarówno w zimie na ogrzewaniu, jak też w lecie na klimatyzacji – w pierwszym przypadku utrzymują ciepło wewnątrz domu, w drugim nie puszczają go do wewnątrz.

Ciepło z kominka lub grzejnik kwarcowy

Możesz, oczywiście, również włączyć ogrzewanie. Ale zamiast kręcenia zaworami ogrzewania lub używania drogich grzejników elektrycznych można też ogrzewać sprytnie – na przykład z pomocą grzejnika kwarcowego, który należy do najoszczędniejszych i najefektywniejszych źródeł ciepła. Jeżeli masz w domu piec kominkowy, możesz oczywiście ogrzewać drewnem, ale ciepło do domu dostarczą też kominki na spirytus (etanol). Ich przenośne warianty możesz postawić nawet na stole, nie produkują dymu i nie potrzebują komina. Czy wiesz, jaki piec najlepiej Cię ogrzeje?

Wszystko jest w głowie: jak zwiększyć subiektywne uczucie ciepła

Każdy z nas ma granice chłodu i ciepła nastawione trochę inaczej – przede wszystkim w okresie przejściowym między porami roku możemy spotkać osoby w kurtkach i krótkich spodniach. Można wpływać na własne subiektywne odczuwanie chłodu – umożliwia to na przykład metoda Wim Hofa lub trening autogenny, kiedy w pozycji leżącej rozluźniając się „posyłamy ciepło“ do różnych części ciała.

Rozgrzewać mogą też kolory w domu lub zapachy do lampki aromatycznej. Oprócz aromatu przypraw, o których pisaliśmy w tabeli powyżej, możesz spróbować też imbiru lub rozmarynu.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
1346 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
1346 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.