Szukaj
Zrób to sam
10. marca 2024

Zrób latawiec, który naprawdę lata!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
480 przeczytanie
Zrób latawiec, który naprawdę lata!
Latawiec, do którego nie potrzebujesz nic specjalnego, a jednak będzie latać? Dziś pokażemy, jak go zrobić. Będziesz potrzebować tylko kilku rzeczy, które prawdopodobnie masz w domu.

Czego wszystkiego potrzebujesz?

  • 3 drewniane patyczki
  • papier do pieczenia
  • mocna nić
  • ołówek/długopis
  • nożyczki
  • nóż
  • klej

Najpierw na patyczkach zaznacz środek według poniższego rysunku. Klasyczne patyczki mają długość 30 cm. W połowie zrób znak ołówkiem. W tym miejscu mocno równomiernie owiń patyczki nicią, również między poszczególnymi patyczkami. Powinien powstać sześciokąt równoboczny z odległością między końcami patyczków 15 cm.

Blisko końców patyczków wykonaj małe nacięcie, które zapewni, że nić nie ześlizgnie się. Połącz nicią po obwodzie wszystkie końce patyczków (wystarczy owinąć) i zawiąż. Na wszelki wypadek na każde połączenie kapnij trochę kleju. Teraz masz gotowy kształt latawca!

Połóż szkielet latawca na papier do pieczenia i przy końcach patyczków zaznacz w kierunku nici ok. 1,5 cm. Teraz odłóż papier i połącz końce znaków linijką. Wytnij uzyskaną figurę nożyczkami. Połóż szkielet z powrotem na papier i wygnij nadmiar papieru według nici i sklej.

Teraz wystarczy już tylko zrobić ogon z nici i kokardek z papieru do pieczenia!

 

Jeżeli chcesz naprawdę latać latawcem, trzeba go prawidłowo uwiązać. Jeżeli będziesz trzymać latawiec za sznurek oparty o ziemię tak, aby wszystkie pozostałe sznurki były napięte, powinien tworzyć w przybliżeniu taki sam kąt od ziemi, jak na rysunku pod tekstem.

Jeżeli dzieło uda się, możesz nam posłać wideo, jak latawiec latał, na nasz Facebook!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
480 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
480 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.