Szukaj
Zrób to sam
10. marca 2024

Zrób latawiec, który naprawdę lata!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
63 przeczytanie
Zrób latawiec, który naprawdę lata!
Latawiec, do którego nie potrzebujesz nic specjalnego, a jednak będzie latać? Dziś pokażemy, jak go zrobić. Będziesz potrzebować tylko kilku rzeczy, które prawdopodobnie masz w domu.

Czego wszystkiego potrzebujesz?

  • 3 drewniane patyczki
  • papier do pieczenia
  • mocna nić
  • ołówek/długopis
  • nożyczki
  • nóż
  • klej

Najpierw na patyczkach zaznacz środek według poniższego rysunku. Klasyczne patyczki mają długość 30 cm. W połowie zrób znak ołówkiem. W tym miejscu mocno równomiernie owiń patyczki nicią, również między poszczególnymi patyczkami. Powinien powstać sześciokąt równoboczny z odległością między końcami patyczków 15 cm.

Blisko końców patyczków wykonaj małe nacięcie, które zapewni, że nić nie ześlizgnie się. Połącz nicią po obwodzie wszystkie końce patyczków (wystarczy owinąć) i zawiąż. Na wszelki wypadek na każde połączenie kapnij trochę kleju. Teraz masz gotowy kształt latawca!

Połóż szkielet latawca na papier do pieczenia i przy końcach patyczków zaznacz w kierunku nici ok. 1,5 cm. Teraz odłóż papier i połącz końce znaków linijką. Wytnij uzyskaną figurę nożyczkami. Połóż szkielet z powrotem na papier i wygnij nadmiar papieru według nici i sklej.

Teraz wystarczy już tylko zrobić ogon z nici i kokardek z papieru do pieczenia!

 

Jeżeli chcesz naprawdę latać latawcem, trzeba go prawidłowo uwiązać. Jeżeli będziesz trzymać latawiec za sznurek oparty o ziemię tak, aby wszystkie pozostałe sznurki były napięte, powinien tworzyć w przybliżeniu taki sam kąt od ziemi, jak na rysunku pod tekstem.

Jeżeli dzieło uda się, możesz nam posłać wideo, jak latawiec latał, na nasz Facebook!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Motywy sezonowe
17. marca 2024

Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
63 przeczytanie
Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu
W dzisiejszym pędzącym świecie jest ważniejsze, niż kiedykolwiek indziej, znalezienie czasu dla siebie. Odkryj, jak możesz wytworzyć swoją osobistą oazę spokoju i zachować codziennie równowagę psychiczną.
Dom i ogród
7. marca 2024

Psychologia kolorów: Jak kolory wpływają na nasz nastrój

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
63 przeczytanie
Psychologia kolorów: Jak kolory wpływają na nasz nastrój
Kolory mają wyjątkowy wpływ na nasze emocje, nastrój i ogólną atmosferę przestrzeni, w której żyjemy. W zakresie techniki zaciemniającej oferujemy szeroką paletę kolorów, które nie tylko chronią przed promieniami słońca i ciekawskimi spojrzeniami, ale mogą też wyraźnie wpływać na komfort w pomieszczeniu.