Szukaj
Motywy sezonowe
15. grudnia 2023

Dom jako centrum odnowy biologicznej: Jak design wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
122 przeczytanie
Dom jako centrum odnowy biologicznej: Jak design wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie
W domu spędzamy znaczną część dnia i w tym czasie nieustannie jesteśmy pod wpływem atmosfery naszego mieszkania, również w przypadku, kiedy akurat skupiamy się na czymś innym. Wyposażenie i design naszego domu bezpośrednio wpływa na nasz komfort psychiczny i zdrowie fizyczne. Co zrobić, aby nam w domu było jak najlepiej?

Podstawą jest światło i przestrzeń

Kluczowym elementem wellness designu są w miarę możliwości przestronne, otwarte pomieszczenia i maksymalne wykorzystanie naturalnego światła. Im jaśniejsze jest nasze mieszkanie, tym lepiej będziemy się w nim czuli. Wykorzystaj jasne kolory ścian, a jeżeli masz taką możliwość, zwiększ w ramach modernizacji okna, lub połącz kilka mniejszych pomieszczeń w jedno duże. Zamknięte kąciki funkcjonalne w dużym pomieszczeniu mieszkalnym możesz wytworzyć na przykład z pomocą japońskich ścian – inspirację znajdziesz na przykład w naszym artykule

Wyznacz sobie specjalne strefy odpoczynku

Nie musisz od razu budować specjalnego pomieszczenia do wypoczynku. Jedno już masz: sypialnia powinna służyć właśnie nie tylko do spania i odpoczynku. naprawdę niezakłócony sen pomogą zapewnić absolutnie nieprzepuszczalne rolety przedokienne. Następnym popularnym miejscem odnowy biologicznej w mieszkaniu jest wanna, ale możesz też rozważyć na przykład nabycie sauny na podczerwień, która nie zajmie dużo więcej miejsca niższa szafa ubraniowa i zmieści się w większości pomieszczeń.

Wzrok, słuch i węch

Aby nasz dom stał się bezpieczną przystanią i centrum relaksu, mogą przyczynić się wszystkie zmysły. Wzrok pocieszysz przyjemnymi, zgranymi kolorami i praktycznie zorganizowaną przestrzenią, którą utrzymujesz uporządkowaną. Na nastrój i komfort psychiczny mają wpływ również zapachy, na przykład przyjemny aromat świeczek lub aromat olejków rozpylanych w pomieszczeniu z pomocą dyfuzora. Słuchowi pomoże spokojna relaksacyjna muzyka, ewentualnie Twój ulubiony gatunek muzyki. Przyjemne na dotyk są mechate koce i puszyste poduszki w stylu hygge. A co smak? To już zależy tylko od Ciebie.

Nie zapomnij o ruchu

Dla zdrowia fizycznego i psychicznego komfortu jest niezbędna stosowna aktywność fizyczna. Wytwórz w mieszkaniu lub w jego okolicy, na przykład pod pergolą, miejsce do ćwiczenia. Może chodzić o domową siłownię, albo na przykład tylko spokojny kącik na matę do ćwiczenia. A jeżeli poczucie odpoczynki i relaksu ma być doskonałe, możesz zaprosić do domu na przykład masażystę z własnym przenośnym łóżkiem do masażu.

Dbałość o siebie i swój komfort psychiczny może wydawać się fanaberią, jednak w rzeczywistości nie obejdziemy się bez niej: walka z następstwami wypalenia mogłaby kosztować dużo więcej.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
122 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
122 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.