Szukaj
Motywy sezonowe
15. grudnia 2023

Dom jako centrum odnowy biologicznej: Jak design wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
56 przeczytanie
Dom jako centrum odnowy biologicznej: Jak design wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie
W domu spędzamy znaczną część dnia i w tym czasie nieustannie jesteśmy pod wpływem atmosfery naszego mieszkania, również w przypadku, kiedy akurat skupiamy się na czymś innym. Wyposażenie i design naszego domu bezpośrednio wpływa na nasz komfort psychiczny i zdrowie fizyczne. Co zrobić, aby nam w domu było jak najlepiej?

Podstawą jest światło i przestrzeń

Kluczowym elementem wellness designu są w miarę możliwości przestronne, otwarte pomieszczenia i maksymalne wykorzystanie naturalnego światła. Im jaśniejsze jest nasze mieszkanie, tym lepiej będziemy się w nim czuli. Wykorzystaj jasne kolory ścian, a jeżeli masz taką możliwość, zwiększ w ramach modernizacji okna, lub połącz kilka mniejszych pomieszczeń w jedno duże. Zamknięte kąciki funkcjonalne w dużym pomieszczeniu mieszkalnym możesz wytworzyć na przykład z pomocą japońskich ścian – inspirację znajdziesz na przykład w naszym artykule

Wyznacz sobie specjalne strefy odpoczynku

Nie musisz od razu budować specjalnego pomieszczenia do wypoczynku. Jedno już masz: sypialnia powinna służyć właśnie nie tylko do spania i odpoczynku. naprawdę niezakłócony sen pomogą zapewnić absolutnie nieprzepuszczalne rolety przedokienne. Następnym popularnym miejscem odnowy biologicznej w mieszkaniu jest wanna, ale możesz też rozważyć na przykład nabycie sauny na podczerwień, która nie zajmie dużo więcej miejsca niższa szafa ubraniowa i zmieści się w większości pomieszczeń.

Wzrok, słuch i węch

Aby nasz dom stał się bezpieczną przystanią i centrum relaksu, mogą przyczynić się wszystkie zmysły. Wzrok pocieszysz przyjemnymi, zgranymi kolorami i praktycznie zorganizowaną przestrzenią, którą utrzymujesz uporządkowaną. Na nastrój i komfort psychiczny mają wpływ również zapachy, na przykład przyjemny aromat świeczek lub aromat olejków rozpylanych w pomieszczeniu z pomocą dyfuzora. Słuchowi pomoże spokojna relaksacyjna muzyka, ewentualnie Twój ulubiony gatunek muzyki. Przyjemne na dotyk są mechate koce i puszyste poduszki w stylu hygge. A co smak? To już zależy tylko od Ciebie.

Nie zapomnij o ruchu

Dla zdrowia fizycznego i psychicznego komfortu jest niezbędna stosowna aktywność fizyczna. Wytwórz w mieszkaniu lub w jego okolicy, na przykład pod pergolą, miejsce do ćwiczenia. Może chodzić o domową siłownię, albo na przykład tylko spokojny kącik na matę do ćwiczenia. A jeżeli poczucie odpoczynki i relaksu ma być doskonałe, możesz zaprosić do domu na przykład masażystę z własnym przenośnym łóżkiem do masażu.

Dbałość o siebie i swój komfort psychiczny może wydawać się fanaberią, jednak w rzeczywistości nie obejdziemy się bez niej: walka z następstwami wypalenia mogłaby kosztować dużo więcej.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
56 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
56 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?