Szukaj
Motywy sezonowe
19. czerwca 2023

Relaks w domu – zmyj kłopoty w wannie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
66 przeczytanie
Relaks w domu – zmyj kłopoty w wannie
Wanna lub prysznic jest dla wielu z nas synonimem relaksu. Ciepła woda spłukuje kłopoty i pomaga nam w rozluźnieniu. Jak najlepiej relaksować w łazience?

Kąpiel wszystkimi zmysłami

Dbanie o siebie to podstawa zdrowia psychicznego i fizycznego, a bez regularnego odpoczynku nie można oczekiwać, że długo będziemy w dobrej formie. Relaks w otoczeniu własnej łazienki jest jedną z możliwości: pełna wanna wprost kusi do relaksu. Odpoczywając w wannie możesz włączyć wszystkie zmysły:

Dotyk

Dodaj do kąpieli piankę lub musującą kulkę, baw się nią i obserwuj zmieniające się tekstury. Temperaturę wody odczuwamy również naszą skórą: powinna być ciepła, ale nie nieprzyjemnie gorąca. W upały może przynieść przyjemne orzeźwienie również chłodniejsza kąpiel. A jeżeli masz w wannie lub słuchawce prysznicowej dysze masażowe, możesz też pobawić się intensywnością strumienia wody.

Węch

Możesz zająć swój nos pachnącymi solami do kąpieli, innymi produktami do kąpieli, również wonnymi świecami, lampami aromatycznymi lub dyfuzorami. Wybierz aromat, który lubisz lub wybierz według ich właściwości: lawenda lub melisa uspokaja, drzewo sandałowe i paczula orzeźwia, cytryna lub bazylia pomaga na bóle głowy …

Smak

Przygotuj sobie do wanny przekąskę, najlepiej taką, której nie będzie przeszkadzać, jeżeli przypadkiem spadnie do wody. Idealne są owoce, wspólną kąpiel we dwoje możecie urozmaicić na przykład kieliszkiem wina musującego.

Słuch

Relaksująca muzyka jest idealna do przyjemnej kąpieli, ale jeżeli chcesz zająć czymś głowę, zamiast całkowicie się wyłączyć, spróbuj posłuchać podcastów lub audiobooków.

Wzrok

Książki w łazience zamoczą się, ale nie bój się wziąć ze sobą czasopisma do wanny. Z wizualnego punktu wodzenia można wspomóc relaks z pomocą przyjemnego otoczenia w łazience, na przykład przez dopasowanie płytek, tekstyliów i akcesoriów łazienkowych.

Medytacja i głębokie oddychanie

Czas w wannie możesz wykorzystać też do medytacji lub ćwiczeń oddechowych. Zamknij oczy, skoncentruj się na swoim oddechu i powoli, głęboko wdychaj i wydychaj. Z każdym wydechem wyobrażasz sobie, jak z Twojego ciała odpływa wszelkie napięcie i stres. Zaletą medytacji w wannie jest to, że masz z góry zapewnione odpowiednie i niezakłócone warunki, wyznaczysz sobie czas a ciepła woda pomoże rozluźnić się również fizycznie.

Okno w łazience

Masz w łazience okno? Światło dzienne jest przyjemne na przykład do czytania w wannie, ułatwia robienie makijażu, a dzięki możliwości wietrzenia zapobiega powstawaniu pleśni. Również okno w łazience trzeba jednak odpowiednio zaciemnić. O zaciemnieniu do łazienki już pisaliśmy. Ogólnie z powodu wilgoci w łazience najlepiej użyć zaciemnienia zewnętrznego, w ramach regulacji światła najlepiej żaluzji zewnętrznych. Ale jeżeli chcesz mieć zaciemnienie wewnętrzne, nie ma problemu. Na okno w łazience możesz użyć wewnętrznych żaluzji poziomych, eleganckiego plisse lub rolety dzień i noc, które zapewnią prywatność podczas kąpieli po zmroku.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Świat Isotry
15. września 2023

Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
66 przeczytanie
Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych
Masz okna w narożniku budynku, czy chodzi o narożnik zewnętrzny, czy też wewnętrzny? Teraz możesz je wygodnie zaciemnić bez listwy prowadzącej w narożniku naruszającej widok po wyciągnięciu żaluzji. Jedynym warunkiem jest kąt prosty, to znaczy narożnik dziewięćdziesiąt stopni.
Dom i ogród
14. września 2023

Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
66 przeczytanie
Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie
Ogród nie musi służyć tylko ludziom – pożytek z niego mają też pupile domowi. Może służyć do biegania, orzeźwienia w jeziorku lub basenie, albo do zabawy. Co zrobić, aby ogród dobrze służył zwierzętom domowym i nie był dla nich niebezpieczny?