Szukaj
Świat Isotry

Pergola zamiast terapii: zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
772 przeczytanie
Pergola zamiast terapii: zadbaj o swoje zdrowie psychiczne
Psychika większości ludzi już wiele lat nie jest najlepsza. Przeżywamy ciężki okres i zdaniem specjalistów będzie jeszcze długo trwać, zanim otrząśniemy się z wydarzeń ostatniego roku i kwartału. Właściciele ogródków mają jednak większe możliwości – ogród pomaga psychice pod wieloma względami.

Pobyt w zieleni

Pierwszy i bezpośredni efekt przyjdzie na myśl każdemu: w przyrodzie, patrząc na zieleń, większości ludzi jest natychmiast trochę lepiej. Japończycy mają nawet terapię leśną (szinrin joku), ale jeżeli nie dostaniesz się do lasu, spędzanie czasu w ogrodzie jest dla psychiki na pewno lepsze, niż zostać między czterema ścianami lub w ulicach miasta.

Pomysły na przyjemnie spędzoną nadchodzącą wiosnę w ogrodzie przynosimy w tym artykule.

Przyjemny czas spędzony z rodziną

Drugim najważniejszym „czynnikiem ogrodu“ jest dla większości ludzi możliwość posiedzenia w spokoju z rodziną i najbliższymi. Aluminiowa pergola zapewni nie tylko przyjemny azyl, ale również możliwość siedzenia na zewnątrz również podczas deszczu lub w okresie intensywnie piekącego słońca dzięki pochylanym lamelom. Jeżeli chcesz swojej rodzinie zapewnić naprawdę dobry odpoczynek bez kompromisów, popatrz na możliwości pergoli bioklimatycznej ARTOSI. Pisaliśmy o nich na przykładu tu.

Praca w ogrodzie

Paca w ogrodzie pomaga w odprężeniu i wyczyszczeniu głowy przede wszystkim pracownikom biurowym – prosta praca ręczna pozwala odpocząć mózgowi i przynosi zadowolenie z szybko widocznych fizycznych wyników, co nie każdy może powiedzieć o swojej pracy. Ładnie utrzymany ogródek jest swego rodzaju prestiżową sprawą i służy do prezentowania naszych starań, oraz jest źródłem dumy i innych przyjemnych doznań.

Następne korzyści opisaliśmy w tym artykule.

Zioła chronią przed stresem

W przyrodzie znajdziemy mnóstwo roślin i ziół, które pomogą nam w złagodzeniu lęków i depresji. Niektóre z nich można uprawiać również we własnym ogrodzie – będziesz miał tak nieustannie do dyspozycji świeże zioła na odprężającą herbatę lub uspokajającą kąpiel. Niektóre z nich wykorzystasz również jako przyprawy lub dodatki smakowe: dobry nastrój przynosi rozmaryn, oregano lub mięta. W przypadku mięty pomaga powąchanie roztartych liści lub smarowanie skroni olejem miętowym. Oregano (lebiodka) i rozmaryn można dodawać do kąpieli, oregano można inhalować lub przygotować z niego nalewkę. Rozmaryn najlepiej przetworzyć na olej lub wino.

Znanym uspokajającym ziołem jest rojownik, który wykorzystujemy przede wszystkim do herbat relaksacyjnych. Do wieczornej filiżanki herbaty nadaje się też kwiat lawendy lub dziurawiec. Jeżeli masz w ogrodzie lub za płotem walerian", użyj jej do nalewki w spirytusie (krople walerianowe) zmielone kłącze.

Długotrwałe używanie dziurawca skonsultuj z lekarzem – może osłabiać działanie niektórych leków i wywołuje wyższą wrażliwość na promieniowanie słoneczne.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Dom i ogród
14. maja 2024

Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
772 przeczytanie
Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu
Poprawa wyglądu zewnętrznego domu może mieć ogromny wpływ na jego ogólny wygląd i funkcjonalność. Pergole i markizy to dwa rozwiązania zaciemnienia, które nie tylko dodają wymiar estetyczny, ale także podnoszą komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny i wnoszą nowe możliwości do przestrzeni zewnętrznych.
Świat Isotry
13. maja 2024

5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
772 przeczytanie
5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne
Żaluzje zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem. Są wielofunkcyjnym rozwiązaniem, które może ulepszyć dom na wiele sposobów. Podajemy pięć kluczowych powodów, dla których powinieneś rozważyć ich instalację.