Szukaj
Świat Isotry

Czy wiesz, jak prawidłowo wietrzyć?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
2 min.
694 przeczytanie
Czy wiesz, jak prawidłowo wietrzyć?
Bez wietrzenia nie obejdziemy się – ani my, ani budynki, w których mieszkamy. Ludziom w środowisku z niedoborem tlenu i nadmiarem CO2 trudno się myśli, gorzej skupiają uwagę i boli ich głowa. Budynki, z powodu gromadzenia pary wodnej, mają większą skłonność do tworzenia pleśni. Ponadto z budynków trzeba usuwać radon, który gromadzi się w nich w wyniku rozkładu uranu z podłoża i w razie długotrwałego narażenia może wywoływać nowotwory. Kiedy, jak często i w jaki sposób zatem wymieniać w pomieszczeniach mieszkalnych powietrze przez wietrzenie?

Im zimniej, tym intensywniej wietrzyć

Na wiosnę i w łagodnym lecie można spokojnie zostawić cały dzień otwarte okienko wentylacyjne (ale trzeba się liczyć z tym, że do mieszkania dostanie się też dużo więcej owadów i pyłu). Ale w zimie trzeba starać się wietrzyć jak największym otworem – i im chłodniej, tym krócej. W ciągu 3–5 minut zdąży się wymienić powietrze, ale nie ostygną ściany. W pomieszczeniu za chwilę jest znów ciepło, w odróżnieniu od długotrwałego wietrzenia z pomocą mikrowentylacji lub wentylacji.

Kiedy jest gorąco, zostaw raczej okna przez dzień zamknięte – zapobiegniesz tak dostawaniu się gorącego powietrza do wewnątrz. Wietrz w nocy lub wcześnie rano, idealnie przeciągiem.

W przypadku smogu lub w inny sposób pogorszonych warunków rozpraszania w ogóle nie zaleca się wietrzyć, ale trudno obejść się zupełnie bez świeżego powietrza. Trzeba próbować wietrzyć zawsze w czasie, kiedy wiemy, że w pomieszczeniu następnie kilka godzin nikogo nie będzie. Niepożądane cząstki z powietrza przynajmniej częściowo osiądą. Jeżeli jednak poziom zanieczyszczeń jest naprawdę wysoki, lepiej tymczasowo pogodzić się z wyższą wilgocią i bólem głowy.

Jak często wietrzyć?

Zależy od szczelności okien i od tego, ile czasu w pomieszczeniu spędzamy. Pomieszczenie, w których śpimy, powinniśmy wietrzyć minimalnie rano i wieczorem. Jeżeli przebywamy w pomieszczeniu cały dzień, trzeba dodać co najmniej jedno wietrzenie przez dzień – w przypadku bardzo szczelnych okien nawet co godzinę.

Nie susz w mieszkaniu prania – dochodzi do nadmiernego wzrostu wilgotności. Jeżeli nie masz innej możliwości, staraj się suszyć przy otwartym oknie lub wietrz co najmniej co godzinę. Idealne jest suszenie prania w ogrodzie, na balkonie lub w suszarni.

Prywatność i bezpieczeństwo podczas wietrzenia

Otwartymi oknami do mieszkania może przenikać kurz, pyłki i owady, a nawet ptaki i inne zwierzęta. W przypadku okien na ulicę odkrywamy prywatność swojego mieszkania a odchodząc z pomieszczenia narażamy się na ryzyko dostania się obcych osób do naszego domu lub mieszkania. Część tych ryzyk można elegancko rozwiązać z pomocą żaluzji zewnętrznych: podczas wietrzenia uniemożliwiają wejście nieproszonych osób, ptaków lub zwierząt i ograniczą spojrzenia z zewnątrz, przy tym do pomieszczenia przepuszczają dzienne światło. Jeszcze wyższy poziom zabezpieczenia zapewniają rolety przedokienne w listwach prowadzących. Rolety zewnętrzne mają dwa poziomy zaciągnięcia – całkowite zaciemnienie oraz stan, kiedy dolna lamela jest w najniższej pozycji, ale między lamelami zostają wolne otwory wentylacyjne.

Jeżeli podczas wietrzenia problemy sprawiają głównie owady, spróbuj zainstalować do okien i drzwi siatki przeciwko owadom.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Dom i ogród
14. maja 2024

Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
694 przeczytanie
Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu
Poprawa wyglądu zewnętrznego domu może mieć ogromny wpływ na jego ogólny wygląd i funkcjonalność. Pergole i markizy to dwa rozwiązania zaciemnienia, które nie tylko dodają wymiar estetyczny, ale także podnoszą komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny i wnoszą nowe możliwości do przestrzeni zewnętrznych.
Świat Isotry
13. maja 2024

5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
694 przeczytanie
5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne
Żaluzje zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem. Są wielofunkcyjnym rozwiązaniem, które może ulepszyć dom na wiele sposobów. Podajemy pięć kluczowych powodów, dla których powinieneś rozważyć ich instalację.