Szukaj
Świat Isotry

Czy wiesz, jak prawidłowo wietrzyć?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
2 min.
208 przeczytanie
Czy wiesz, jak prawidłowo wietrzyć?
Bez wietrzenia nie obejdziemy się – ani my, ani budynki, w których mieszkamy. Ludziom w środowisku z niedoborem tlenu i nadmiarem CO2 trudno się myśli, gorzej skupiają uwagę i boli ich głowa. Budynki, z powodu gromadzenia pary wodnej, mają większą skłonność do tworzenia pleśni. Ponadto z budynków trzeba usuwać radon, który gromadzi się w nich w wyniku rozkładu uranu z podłoża i w razie długotrwałego narażenia może wywoływać nowotwory. Kiedy, jak często i w jaki sposób zatem wymieniać w pomieszczeniach mieszkalnych powietrze przez wietrzenie?

Im zimniej, tym intensywniej wietrzyć

Na wiosnę i w łagodnym lecie można spokojnie zostawić cały dzień otwarte okienko wentylacyjne (ale trzeba się liczyć z tym, że do mieszkania dostanie się też dużo więcej owadów i pyłu). Ale w zimie trzeba starać się wietrzyć jak największym otworem – i im chłodniej, tym krócej. W ciągu 3–5 minut zdąży się wymienić powietrze, ale nie ostygną ściany. W pomieszczeniu za chwilę jest znów ciepło, w odróżnieniu od długotrwałego wietrzenia z pomocą mikrowentylacji lub wentylacji.

Kiedy jest gorąco, zostaw raczej okna przez dzień zamknięte – zapobiegniesz tak dostawaniu się gorącego powietrza do wewnątrz. Wietrz w nocy lub wcześnie rano, idealnie przeciągiem.

W przypadku smogu lub w inny sposób pogorszonych warunków rozpraszania w ogóle nie zaleca się wietrzyć, ale trudno obejść się zupełnie bez świeżego powietrza. Trzeba próbować wietrzyć zawsze w czasie, kiedy wiemy, że w pomieszczeniu następnie kilka godzin nikogo nie będzie. Niepożądane cząstki z powietrza przynajmniej częściowo osiądą. Jeżeli jednak poziom zanieczyszczeń jest naprawdę wysoki, lepiej tymczasowo pogodzić się z wyższą wilgocią i bólem głowy.

Jak często wietrzyć?

Zależy od szczelności okien i od tego, ile czasu w pomieszczeniu spędzamy. Pomieszczenie, w których śpimy, powinniśmy wietrzyć minimalnie rano i wieczorem. Jeżeli przebywamy w pomieszczeniu cały dzień, trzeba dodać co najmniej jedno wietrzenie przez dzień – w przypadku bardzo szczelnych okien nawet co godzinę.

Nie susz w mieszkaniu prania – dochodzi do nadmiernego wzrostu wilgotności. Jeżeli nie masz innej możliwości, staraj się suszyć przy otwartym oknie lub wietrz co najmniej co godzinę. Idealne jest suszenie prania w ogrodzie, na balkonie lub w suszarni.

Prywatność i bezpieczeństwo podczas wietrzenia

Otwartymi oknami do mieszkania może przenikać kurz, pyłki i owady, a nawet ptaki i inne zwierzęta. W przypadku okien na ulicę odkrywamy prywatność swojego mieszkania a odchodząc z pomieszczenia narażamy się na ryzyko dostania się obcych osób do naszego domu lub mieszkania. Część tych ryzyk można elegancko rozwiązać z pomocą żaluzji zewnętrznych: podczas wietrzenia uniemożliwiają wejście nieproszonych osób, ptaków lub zwierząt i ograniczą spojrzenia z zewnątrz, przy tym do pomieszczenia przepuszczają dzienne światło. Jeszcze wyższy poziom zabezpieczenia zapewniają rolety przedokienne w listwach prowadzących. Rolety zewnętrzne mają dwa poziomy zaciągnięcia – całkowite zaciemnienie oraz stan, kiedy dolna lamela jest w najniższej pozycji, ale między lamelami zostają wolne otwory wentylacyjne.

Jeżeli podczas wietrzenia problemy sprawiają głównie owady, spróbuj zainstalować do okien i drzwi siatki przeciwko owadom.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Dom i ogród

Jak zaciemnić poddasze: zaciemnienie okien dachowych

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
208 przeczytanie
Jak zaciemnić poddasze: zaciemnienie okien dachowych
Mieszkanie pod pochyłymi sufitami jest romantyczne i przytulne, ale ma też niejedno ograniczenie. Na przykład jak zaciemnić okna dachowe? Czy najlepsze są żaluzje, rolety, czy też plisse?
Dom i ogród

Jak wybrać zaciemnienie do pokoju dziennego?

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
208 przeczytanie
Jak wybrać zaciemnienie do pokoju dziennego?
W naszym serialu już radziliśmy, jak rozwiązać zaciemnienie pokoju dziecięcego i kuchni, wcześniej zajmowaliśmy się też odpowiednim zaciemnieniem do łazienki. Zaciemnienie pokoju dziennego zazwyczaj nie ma takich wymagań co do odporności, ale musi zapewniać ochronę przed słońcem, respektować prywatność mieszkańców, i jednocześnie nie ograniczać niepotrzebnie światła dziennego.