Szukaj
Dom i ogród

Zalety zrównoważonego ogrodu

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
869 przeczytanie
Zalety zrównoważonego ogrodu
Ogród zrównoważony lub permakulturowy jest sposobem, jak uprawiać ogród z mniejszym wysiłkiem, niższymi kosztami i większym szacunkiem do przyrody.

Co to jest permakultura

Chodzi o gospodarowanie z maksymalnym respektem dla przyrody i wykorzystywanie zachodzących w niej naturalnych procesów. Ogród traktujemy jako odnawialne źródło, które ma pomagać w samowystarczalności żywnościowej. Wzoruje się na zasadzie zrównoważonego rolnictwa opartego o respektowanie przyrody. Zdaniem jej zwolenników chodzi o możliwe rozwiązanie nieokiełznanej wysokiej konsumpcji, która charakteryzuje współczesną ludzkość.

Podstawowe zasady ogrodu permakulturowego:

  • szacunek dla przyrody i jej praw
  • wykorzystywanie lokalnych i odnawialnych źródeł
  • niestosowanie chemii
  • niemarnotrawienie
  • nieprodukowanie niepotrzebnego odpadu
  • dbałość o dobro naszej planety

Zrównoważony = bezutrzymaniowy?

Żaden ogród nie jest w stu procentach bezutrzymaniowy. Obiecywana „bezutrzymaniowość“ nie powinna też być odstawową motywacją do zakładania zrównoważonego ogrodu. Ze względu na zasady permakultury ogród permakulturowy jednak naprawdę wymaga mniej pracy, niż tradycyjne ogrody. Na przykład unika się pielenia grządek – obecność chwastów ogranicza się przez gęstszy wysiew roślin uprawnych a niektóre gatunku chwastów nie szkodzą permakulturze.

Częścią permakultury jest samozaopatrzenie w warzywa, zatem będzie miej pracy minimalnie z sadzeniem i zbiorem plonów. Jeżeli chcesz ogrodowi naprawdę poświęcać minimum czasu i nie chodzi Ci o wysokie plony, zasadź parę grządek niskoutrzymaniowych roślin wieloletnich a resztę ogrodu zmień w kwiecistą łąkę. Dla urozmaicenia możesz go uzupełnić niewymagającymi krzewami owocowymi.

Permakultura wraca do pierwotnych odmian, które są odporniejsze na współczesne choroby. Nasion trzeba więc szukać w specjalistycznych organizacjach nasienniczych.

Połączenie ogrodu z pergolą

Zakładając ogród permakulturowy trzeba starannie zaplanować, gdzie zasadzić które rośliny. Odpowiednio zaplanowane kombinacje nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać, przeciwnie, będą się wzajemnie wspierać w rozwoju i nawiązywać do siebie w owocowaniu. Prawidłowo założony ogród wytworzy własną równowagę, jest w znacznym stopniu samowystarczalny i wymaga minimum ingerencji i utrzymania.

W ogrodzie permakulturowym, oczywiście, nie może zabraknąć różnych dodatków i budowli ogrodowych. Nadaje się do niego zarówno drewniana, jak też aluminiowa pergola, którą możesz wykorzystać również do podparcia roślin pnących, takich jak cyklantera, latorośl winna, lub minikiwi.

Nie zapomnij o elemencie wodnym, najlepiej w postaci naturalnego jeziorka z roślinami i zwierzętami wodnymi.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Motywy sezonowe
5. grudnia 2024

Co wszystko można zrobić z choinką?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
869 przeczytanie
Co wszystko można zrobić z choinką?
Na pewno nie wyrzucać na śmietnik, co chyba dobrze wiesz. Stara choinka może posłużyć ogrodnikom, hodowcom kóz, lub majsterkowiczom. Przeczytaj, jak najlepiej zlikwidować choinkę po Świętach Bożego Narodzenia!
Dom i ogród
1. grudnia 2024

5 powodów, dlaczego warto kupić technikę zaciemniającą właśnie jesienią

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
869 przeczytanie
5 powodów, dlaczego warto kupić technikę zaciemniającą właśnie jesienią
Czy ma jeszcze sens zajmować się techniką zaciemniającą przed zimą? Może będziesz zaskoczony, ale jesień to dobra pora na zakup nowych rolet, żaluzji i siatek przeciw owadom. Podajemy pięć powodów, które dotyczą każdego.