Szukaj
Motywy sezonowe

Jak wybudować igloo?

Ing. Kateřina Jelenová
2 min.
5027 przeczytanie
Jak wybudować igloo?
Na dworze zaspy, prognoza przepowiada mrozy. Wykorzystaj to i wybuduj własne igloo – mamy dla Ciebie instrukcję na dwa rodzaje.

Igloo z bloków ze śniegu

Do budowy igloo jest potrzebny przede wszystkim gęsty, ubity śnieg. Świeżo napadany trzeba ubić butami, nartami lub rakietami śnieżnymi. Oznacz w wybranym miejscu (idealnie w cieniu) koło o promieniu około dwóch metrów. Idealna wielkość bloków do budowy wynosi w przybliżeniu 40 × 50 × 15 cm. Możesz je wycinać wprost z ubitego śniegu, ewentualnie, jeżeli nie ma do dyspozycji dostatecznie dużej warstwy śniegu, ubijać śnieg w skrzynce, prostokątnym wiaderku, lub innej odpowiedniej formie. Bloki śniegu stawiaj po obwodzie koła spiralnie – nie zapomnij zostawić otworu do wchodzenia o wysokości ok. trzech lub czterech rzędów i położyć w tym miejscu deski lub gałęzi jako nadproża. Są dwa warianty budowy wejścia – bądź wycinać od raz bloki w miejscu przyszłego wejścia, lub później wyciąć śnieg pod nadprożem.

Bloki śniegu od początku trzeba układać nieco pochyło do wewnątrz, aby można było igloo zadaszyć. Przestrzeń między układanymi blokami na bieżąco wypełniaj śniegiem, aby nie uciekało ciepło. Na szczyt igloo zostaw jak największy blok, ponieważ jego ułożenie jest najtrudniejsze.

Igloo nie musi być tylko dla dzieci – chodzi o przyjemną zimową zabawę, z którą poradzi sobie też jedna osoba lub samotna para.

Proste igloo z ubitego śniegu

Jeżeli nie kusi Cię produkcja bloków ze śniegu, mniejsze igloo można wybudować bez form – nagromadzimy w wyznaczonym miejscu pryzmę śniegu (możemy go nosić łopatą, taczką, lub wykorzystać plastikowe sanki dziecięce) i na bieżąco polewamy go wodą. Kiedy już jesteśmy zadowoleni z wielkości pryzmy, ubijemy śnieg łopatami do kształtu kopuły, pokropimy wodą i zostawimy do zamarznięcia, najlepiej przez noc. Następnie oznaczymy otwór wejściowy i zaczniemy drążyć otwór.

W przypadku tego typu igloo będzie potrzebne większe wejście, aby było możliwe wygodne wygarnianie śniegu z wnętrza i wytworzenie pomieszczenia mieszkalnego.

Co robić, aby w igloo nie zmienił się Twój dom

Igloo jest fajnym urozmaiceniem zimy, ale długotrwale mało kto chciałby w nim mieszkać. Okna Twojego domu przed zmianą w igloo ochronią żaluzje zewnętrzne lub rolety przedokienne – kiedy są zaciągnięte, zapobiegną tworzeniu szronu i gromadzeniu śniegu na oknach. W ten sposób śnieg i mróz zostanie tylko tam, gdzie nam sprawia radość.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lipca 2025

Używaj sobie balkonu na całego. Nawet tego najmniejszego.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
5027 przeczytanie
Używaj sobie balkonu na całego. Nawet tego najmniejszego.
Małe balkony są często niewykorzystane. Urządź swój balkon do najmniejszych szczegółów i według swoich potrzeb. Nie bój się, nic nie jest niemożliwe i nawet na małym balkonie się sporo zmieści! Mieszkanie w mieszkaniu jest dziś dostępniejsze (i często wygodniejsze) niż w dużym domu, nie ma o czym dyskutować. Jednak również ludzie z bloku czasem pragną kawałka zieleni, przyjemnego posiedzenia na świeżym powietrzu, albo relaksu na słońcu. To wszystko jest możliwe, jeżeli Twoje mieszkanie ma balkon. Nawet najmniejszy balkon można wyposażyć sprytnie i będziesz mógł z niego korzystać, głównie do tak ważnego odpoczynku.
Dom i ogród
7. lipca 2025

5 pomysłów, jak z dziećmi użyć sobie lata w ogrodzie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
5027 przeczytanie
5 pomysłów, jak z dziećmi użyć sobie lata w ogrodzie
Ogród to idealne miejsce, gdzie dzieci mogą się wyszaleć. Ale podczas gdy one się bawią, Ty drżysz ze strachu, co znowu wymyślą. Brzmi znajomo? Na szczęście istnieją aktywności, które są jednocześnie zabawne i bezpieczne. Nie grozi Ci pęknięcie bębenków ani konieczność wzywania straży pożarnej.