Szukaj
Dom i ogród

Ogród jako azyl do spędzania wolnego czasu: pergola, basen i własne plony

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
735 przeczytanie
Ogród jako azyl do spędzania wolnego czasu: pergola, basen i własne plony
Kto ma własny ogród, ma ostatnio najlepiej: przeczytaj, co przyniesie Ci najwięcej użytku i radości w czasach, kiedy najlepiej jest zostać w domu.

Pergola: odpoczynek, zabawa i spędzanie czasu z rodziną

Dobrze umieszczona pergola jest centrum życia rodzinnego w ogrodzie. Aluminiowe pergole z nastawnymi lamelami umożliwiają spędzanie czasu na świeżym powietrzu również podczas deszczu – typ ARTOSI można umocować do ściany lub umieścić jako wolnostojący. Zamykane lamele ochronią Cię przed deszczem, piekącym słońcem, a w zimie przed mniejszym śniegiem.

Zalety pergoli ARTOSI na jednym miejscu i ponadto przepis na grillowanie znajdziesz tu.

Nie jest za wcześnie na przygotowanie się do wiosny i wybudowanie pergoli już w najbliższych tygodniach – aż się ociepli, będziesz mógł od razu w pełni korzystać z pergoli! Do czego możesz wykorzystać pergolę?

  • posiedzenie z kawą
  • stołowanie (śniadania, obiady i kolacje)
  • grillowanie i przygotowanie posiłków
  • czytanie
  • słuchanie muzyki lub podcastów
  • pogaduszki z rodziną
  • gry planszowe
  • gry plenerowe (rzucanie kółek, pétanque lub klasyczny relaks)

Pergolę możesz też ozdobić roślinami lub wyposażyć w oświetlenie, ogrzewanie, ewentualnie zaciemnienie w formie rolet ekranowych lub żaluzji zewnętrznych.

Dla dzieci: basen, plac zabaw lub piaskownica

Elementy wodne należą do pięciu rzeczy, których nie powinno brakować w ogrodzie. W czasie, kiedy jeszcze nie wiemy, czy będzie można wybrać się na kąpielisko, ze wszystkich elementów wodnych wygrywa basen. Łączy zabawę dla dzieci, orzeźwienie w upalnym lecie, a w razie większej wymiarów również możliwość aktywności fizycznej. Następne rady, jak uczynić lato przyjemniejszym, znajdziesz tu.

Własne uprawy: jak największy użytek z ogródka

Niewielu z nas ma taką parcelę, aby z jej uprawy był w stanie kompletnie pokryć potrzeby swojej rodziny. Każda roślina się liczy – większość przypraw możemy zastąpić własnym urodzajem ziół a dzięki składowaniu jabłek i gruszek nie będziemy musieli kupować owoców również w zimie, albo przynajmniej nie tak często.

Nawet egzotyczne owoce można zastąpić wyhodowanymi w ogrodzie – nasi przodkowie na przykład zamiast owoców cytrusowych, których nie znali, do zakwaszania dań używali owoców pigwowca.

Również plony z warzywnika można łatwo przechowywać, na przykład rośliny cebulowe, kapustowate, ziemniaki i warzywa korzeniowe. Jeżeli inspirowaliśmy Cię do założenia lub rozszerzenia ogródka warzywnego, nie zapomnij wypróbować płodozmianu!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Dom i ogród
14. maja 2024

Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
735 przeczytanie
Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu
Poprawa wyglądu zewnętrznego domu może mieć ogromny wpływ na jego ogólny wygląd i funkcjonalność. Pergole i markizy to dwa rozwiązania zaciemnienia, które nie tylko dodają wymiar estetyczny, ale także podnoszą komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny i wnoszą nowe możliwości do przestrzeni zewnętrznych.
Świat Isotry
13. maja 2024

5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
735 przeczytanie
5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne
Żaluzje zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem. Są wielofunkcyjnym rozwiązaniem, które może ulepszyć dom na wiele sposobów. Podajemy pięć kluczowych powodów, dla których powinieneś rozważyć ich instalację.