Szukaj
Dom i ogród

Ogród jako azyl do spędzania wolnego czasu: pergola, basen i własne plony

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
446 przeczytanie
Ogród jako azyl do spędzania wolnego czasu: pergola, basen i własne plony
Kto ma własny ogród, ma ostatnio najlepiej: przeczytaj, co przyniesie Ci najwięcej użytku i radości w czasach, kiedy najlepiej jest zostać w domu.

Pergola: odpoczynek, zabawa i spędzanie czasu z rodziną

Dobrze umieszczona pergola jest centrum życia rodzinnego w ogrodzie. Aluminiowe pergole z nastawnymi lamelami umożliwiają spędzanie czasu na świeżym powietrzu również podczas deszczu – typ ARTOSI można umocować do ściany lub umieścić jako wolnostojący. Zamykane lamele ochronią Cię przed deszczem, piekącym słońcem, a w zimie przed mniejszym śniegiem.

Zalety pergoli ARTOSI na jednym miejscu i ponadto przepis na grillowanie znajdziesz tu.

Nie jest za wcześnie na przygotowanie się do wiosny i wybudowanie pergoli już w najbliższych tygodniach – aż się ociepli, będziesz mógł od razu w pełni korzystać z pergoli! Do czego możesz wykorzystać pergolę?

  • posiedzenie z kawą
  • stołowanie (śniadania, obiady i kolacje)
  • grillowanie i przygotowanie posiłków
  • czytanie
  • słuchanie muzyki lub podcastów
  • pogaduszki z rodziną
  • gry planszowe
  • gry plenerowe (rzucanie kółek, pétanque lub klasyczny relaks)

Pergolę możesz też ozdobić roślinami lub wyposażyć w oświetlenie, ogrzewanie, ewentualnie zaciemnienie w formie rolet ekranowych lub żaluzji zewnętrznych.

Dla dzieci: basen, plac zabaw lub piaskownica

Elementy wodne należą do pięciu rzeczy, których nie powinno brakować w ogrodzie. W czasie, kiedy jeszcze nie wiemy, czy będzie można wybrać się na kąpielisko, ze wszystkich elementów wodnych wygrywa basen. Łączy zabawę dla dzieci, orzeźwienie w upalnym lecie, a w razie większej wymiarów również możliwość aktywności fizycznej. Następne rady, jak uczynić lato przyjemniejszym, znajdziesz tu.

Własne uprawy: jak największy użytek z ogródka

Niewielu z nas ma taką parcelę, aby z jej uprawy był w stanie kompletnie pokryć potrzeby swojej rodziny. Każda roślina się liczy – większość przypraw możemy zastąpić własnym urodzajem ziół a dzięki składowaniu jabłek i gruszek nie będziemy musieli kupować owoców również w zimie, albo przynajmniej nie tak często.

Nawet egzotyczne owoce można zastąpić wyhodowanymi w ogrodzie – nasi przodkowie na przykład zamiast owoców cytrusowych, których nie znali, do zakwaszania dań używali owoców pigwowca.

Również plony z warzywnika można łatwo przechowywać, na przykład rośliny cebulowe, kapustowate, ziemniaki i warzywa korzeniowe. Jeżeli inspirowaliśmy Cię do założenia lub rozszerzenia ogródka warzywnego, nie zapomnij wypróbować płodozmianu!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. maja 2023

Chroń swoje zdrowie: pomoże Ci w tym dobrej jakości zaciemnienie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
446 przeczytanie
Chroń swoje zdrowie: pomoże Ci w tym dobrej jakości zaciemnienie
Co roku 7 kwietnia przypominamy sobie Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku mija już 75 lat od założenia Światowej Organizacji Zdrowia, która ma za zadanie prowadzić globalną oświatę w zakresie najróżniejszych problemów zdrowotnych. Do tego, abyśmy byli zdrowsi, możemy przyczynić się sami wieloma sposobami. Jednym z nich jest też technika zaciemniająca.
Dom i ogród
7. maja 2023

Jak urządzić pokój dla gości

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
3 min.
446 przeczytanie
Jak urządzić pokój dla gości
Zostało CI w domu nieużywane pomieszczenie, na przykład były pokój dziecięcy, lub niepotrzebna pracownia? Zmień je w pokój dla gości!