Szukaj
Dom i ogród

Ogród jako azyl do spędzania wolnego czasu: pergola, basen i własne plony

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
98 przeczytanie
Ogród jako azyl do spędzania wolnego czasu: pergola, basen i własne plony
Kto ma własny ogród, ma ostatnio najlepiej: przeczytaj, co przyniesie Ci najwięcej użytku i radości w czasach, kiedy najlepiej jest zostać w domu.

Pergola: odpoczynek, zabawa i spędzanie czasu z rodziną

Dobrze umieszczona pergola jest centrum życia rodzinnego w ogrodzie. Aluminiowe pergole z nastawnymi lamelami umożliwiają spędzanie czasu na świeżym powietrzu również podczas deszczu – typ ARTOSI można umocować do ściany lub umieścić jako wolnostojący. Zamykane lamele ochronią Cię przed deszczem, piekącym słońcem, a w zimie przed mniejszym śniegiem.

Zalety pergoli ARTOSI na jednym miejscu i ponadto przepis na grillowanie znajdziesz tu.

Nie jest za wcześnie na przygotowanie się do wiosny i wybudowanie pergoli już w najbliższych tygodniach – aż się ociepli, będziesz mógł od razu w pełni korzystać z pergoli! Do czego możesz wykorzystać pergolę?

  • posiedzenie z kawą
  • stołowanie (śniadania, obiady i kolacje)
  • grillowanie i przygotowanie posiłków
  • czytanie
  • słuchanie muzyki lub podcastów
  • pogaduszki z rodziną
  • gry planszowe
  • gry plenerowe (rzucanie kółek, pétanque lub klasyczny relaks)

Pergolę możesz też ozdobić roślinami lub wyposażyć w oświetlenie, ogrzewanie, ewentualnie zaciemnienie w formie rolet ekranowych lub żaluzji zewnętrznych.

Dla dzieci: basen, plac zabaw lub piaskownica

Elementy wodne należą do pięciu rzeczy, których nie powinno brakować w ogrodzie. W czasie, kiedy jeszcze nie wiemy, czy będzie można wybrać się na kąpielisko, ze wszystkich elementów wodnych wygrywa basen. Łączy zabawę dla dzieci, orzeźwienie w upalnym lecie, a w razie większej wymiarów również możliwość aktywności fizycznej. Następne rady, jak uczynić lato przyjemniejszym, znajdziesz tu.

Własne uprawy: jak największy użytek z ogródka

Niewielu z nas ma taką parcelę, aby z jej uprawy był w stanie kompletnie pokryć potrzeby swojej rodziny. Każda roślina się liczy – większość przypraw możemy zastąpić własnym urodzajem ziół a dzięki składowaniu jabłek i gruszek nie będziemy musieli kupować owoców również w zimie, albo przynajmniej nie tak często.

Nawet egzotyczne owoce można zastąpić wyhodowanymi w ogrodzie – nasi przodkowie na przykład zamiast owoców cytrusowych, których nie znali, do zakwaszania dań używali owoców pigwowca.

Również plony z warzywnika można łatwo przechowywać, na przykład rośliny cebulowe, kapustowate, ziemniaki i warzywa korzeniowe. Jeżeli inspirowaliśmy Cię do założenia lub rozszerzenia ogródka warzywnego, nie zapomnij wypróbować płodozmianu!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Dom i ogród

Jak zaciemnić poddasze: zaciemnienie okien dachowych

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
98 przeczytanie
Jak zaciemnić poddasze: zaciemnienie okien dachowych
Mieszkanie pod pochyłymi sufitami jest romantyczne i przytulne, ale ma też niejedno ograniczenie. Na przykład jak zaciemnić okna dachowe? Czy najlepsze są żaluzje, rolety, czy też plisse?
Dom i ogród

Jak wybrać zaciemnienie do pokoju dziennego?

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
98 przeczytanie
Jak wybrać zaciemnienie do pokoju dziennego?
W naszym serialu już radziliśmy, jak rozwiązać zaciemnienie pokoju dziecięcego i kuchni, wcześniej zajmowaliśmy się też odpowiednim zaciemnieniem do łazienki. Zaciemnienie pokoju dziennego zazwyczaj nie ma takich wymagań co do odporności, ale musi zapewniać ochronę przed słońcem, respektować prywatność mieszkańców, i jednocześnie nie ograniczać niepotrzebnie światła dziennego.