Szukaj
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
172 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?

Wybierając rośliny do oranżerii trzeba rozważyć, czy ogród jest ogrzewany, czy nie. Temperatura ma ogromny wpływ na żywotność naszych roślin.

Jeżeli nie ogrzewasz ogrodu

Jeżeli nie ogrzewasz ogrodu, możesz rozejrzeć się po roślinach subtropikalnych. Typowa temperatura w ogrodzie zimowym wynosi od 5 do 10 stopni. Ważne jest, aby w nocy temperatura była nieco niższa. W nieogrzewanym ogrodzie można zasadzić na przykład cytrusy, drzewa figowe, eukaliptus, gardenię, marakuję czy biały imbir. Nieogrzewany ogród zimowy nadaje się do przezimowania pelargonii, które na zewnątrz nie przeżyłyby.

Jeżeli ogrzewasz ogród zimowy

W ogrzewanym ogrodzie temperatura waha się od 16 do 26 stopni. Ogrzewany ogród zimowy cechuje wysoka wilgotność. Takie środowisko jest podobne do klimatu tropikalnego. Według tego możesz wybierać rośliny - dbaj tylko o to, aby taka sama temperatura była też w nocy. Jedną z rzeczy, które rośliny tropikalne źle znoszą, są wahania temperatury. Do ogrzewanego ogrodu zimowego nadają się w szczególności orchidee, bromeliady, jaśmin pomarańczowy, kardamon, zawilec itp. Można także zasadzić bananowiec, ozdobny imbir lub drzewo kawowe.

Rośliny tropikalne są bardzo delikatne i zbyt duże nasłonecznienie może je spalić. Dlatego latem zaleca się zaciemnienie ogrzewanego ogrodu zimowego żaluzjami zewnętrznymi lub roletami tekstylnymi. W firmie ISOTRA zalecimy technikę zaciemniającą przeznaczoną specjalnie do ogrodu zimowego.


 

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
172 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
172 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.