Szukaj
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
43 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?

Wybierając rośliny do oranżerii trzeba rozważyć, czy ogród jest ogrzewany, czy nie. Temperatura ma ogromny wpływ na żywotność naszych roślin.

Jeżeli nie ogrzewasz ogrodu

Jeżeli nie ogrzewasz ogrodu, możesz rozejrzeć się po roślinach subtropikalnych. Typowa temperatura w ogrodzie zimowym wynosi od 5 do 10 stopni. Ważne jest, aby w nocy temperatura była nieco niższa. W nieogrzewanym ogrodzie można zasadzić na przykład cytrusy, drzewa figowe, eukaliptus, gardenię, marakuję czy biały imbir. Nieogrzewany ogród zimowy nadaje się do przezimowania pelargonii, które na zewnątrz nie przeżyłyby.

Jeżeli ogrzewasz ogród zimowy

W ogrzewanym ogrodzie temperatura waha się od 16 do 26 stopni. Ogrzewany ogród zimowy cechuje wysoka wilgotność. Takie środowisko jest podobne do klimatu tropikalnego. Według tego możesz wybierać rośliny - dbaj tylko o to, aby taka sama temperatura była też w nocy. Jedną z rzeczy, które rośliny tropikalne źle znoszą, są wahania temperatury. Do ogrzewanego ogrodu zimowego nadają się w szczególności orchidee, bromeliady, jaśmin pomarańczowy, kardamon, zawilec itp. Można także zasadzić bananowiec, ozdobny imbir lub drzewo kawowe.

Rośliny tropikalne są bardzo delikatne i zbyt duże nasłonecznienie może je spalić. Dlatego latem zaleca się zaciemnienie ogrzewanego ogrodu zimowego żaluzjami zewnętrznymi lub roletami tekstylnymi. W firmie ISOTRA zalecimy technikę zaciemniającą przeznaczoną specjalnie do ogrodu zimowego.


 

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
43 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
1. lutego 2024

Ekologiczne trendy dla domu

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
43 przeczytanie
Ekologiczne trendy dla domu
Jednym z głównych najnowszych trendów jest przyjazność dla środowiska i zrównoważony rozwój. Odpowiedzialnie zachowując się wobec przyrody zazwyczaj możemy pomóc również własnemu portfelowi. Jak zatem ulepszyć swój dom tak, aby spełniał wymagania zrównoważonego mieszkania i był przy tym nowoczesny i elegancki?