Szukaj
Motywy sezonowe
14. września 2022

Ogród owocowy dla początkujących: najwdzięczniejsze owoce

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
1438 przeczytanie
Ogród owocowy dla początkujących: najwdzięczniejsze owoce
Drzewa i krzewy owocowe mogą nam przynieść nie tylko smaczny urodzaj, ale również przyjemny cień, ewentualnie służyć jako wielofunkcyjny żywopłot. Jakie owoce łatwo się uprawia i są najdostępniejsze dla początkujących?

Jak założyć ogród owocowy

Ogród jadalny jest in! Jeżeli już nie odziedziczyłeś ogrodu z drzewami owocowymi, wskazane jest rozważenie zasadzenia drzew owocowych. Ich pielęgnacja jest trudniejsza niż kupowanie krzewów owocowych, przede wszystkim trzeba je regularnie przycinać. Niektóre gatunki są ponadto obcopylne, to znaczy, że dla pomyślnego zapylenia trzeba je sadzić w zasięgu innych egzemplarzy tego samego gatunku. Dla początkujących lepsze są krzewy owocowe, które też przyniosą urodzaj szybciej.

Brakuje CI w ogrodzie przynajmniej jednego drzewa, w cieniu którego będzie używać sobie spokojnego odpoczynku? Zasadź czereśnie – szybko rosną, szybko owocują a na wiosnę ponadto przepięknie kwitną.

Krzewy owocowe do małego i dużego ogrodu

W przypadku drzew musimy uwzględniać również wielkość (wysokopienne, półpienne, niskopienne i karłowate – według wysokości podstawy korony), krzewy nam niepotrzebnie wysoko nie wyrosną, wystarczy zwykłe skracanie wystających gałęzi i pędów. Krzewy owocowe możemy zasadzić w mniejszych odstępach i wytworzyć z nich żywopłot, który będzie dawać urodzaj i zapewni prywatność.

Niewymagające krzewy owocowe:

  • porzeczka (czerwona, biała i czarna)
  • josta
  • agrest
  • maliny
  • jeżyny
  • borówki kanadyjskie
  • rokitnik
  • świdośliwka
  • suchodrzew

Bardziej doświadczeni hodowcy mogą rozważyć założenie żywopłotu z wina, krzewów kiwi, lub drzew owocowych (jabłoni, gruszy, mireli lub brzoskwini) uformowanych do specjalnych kształtów.

Krzewy ozdobne z jadalnymi owocami

Chciałbyś mieć z ogrodu użytek, ale jednocześnie lubisz patrzeć na piękne kwiaty? Spróbuj którychś nietradycyjnych krzewów, które zapewnią zarówno ozdobę, jak też urodzaj. Aronia, albo też czarny jarząb, daje bardzo smaczne owoce, które można wykorzystać na przykład w likierach lub syropach. Pigwowiec znów rodzi drobniejsze owoce, które są, co prawda surowe niejadalne, ale dzięki wysokiej zawartości pektyny dodaje się do przetworów z innych owoców, lub wkłada między ubrania dla ich aromatu. Podłużne czerwone owoce rodzą się na krzewach derenia białego. Owoce mają wysoką zawartość witaminy C i można je suszyć, peklować, lub wykorzystywać do przygotowania wina lub destylatu.

Dla zbioru leczniczych kwiatów lub owoców możesz zasadzić też krzewy, które normalnie rosną dziko: czarny bez, dziką różę, czy tarninę.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
1438 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
1438 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.