Szukaj
Motywy sezonowe
14. września 2022

Ogród owocowy dla początkujących: najwdzięczniejsze owoce

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
213 przeczytanie
Ogród owocowy dla początkujących: najwdzięczniejsze owoce
Drzewa i krzewy owocowe mogą nam przynieść nie tylko smaczny urodzaj, ale również przyjemny cień, ewentualnie służyć jako wielofunkcyjny żywopłot. Jakie owoce łatwo się uprawia i są najdostępniejsze dla początkujących?

Jak założyć ogród owocowy

Ogród jadalny jest in! Jeżeli już nie odziedziczyłeś ogrodu z drzewami owocowymi, wskazane jest rozważenie zasadzenia drzew owocowych. Ich pielęgnacja jest trudniejsza niż kupowanie krzewów owocowych, przede wszystkim trzeba je regularnie przycinać. Niektóre gatunki są ponadto obcopylne, to znaczy, że dla pomyślnego zapylenia trzeba je sadzić w zasięgu innych egzemplarzy tego samego gatunku. Dla początkujących lepsze są krzewy owocowe, które też przyniosą urodzaj szybciej.

Brakuje CI w ogrodzie przynajmniej jednego drzewa, w cieniu którego będzie używać sobie spokojnego odpoczynku? Zasadź czereśnie – szybko rosną, szybko owocują a na wiosnę ponadto przepięknie kwitną.

Krzewy owocowe do małego i dużego ogrodu

W przypadku drzew musimy uwzględniać również wielkość (wysokopienne, półpienne, niskopienne i karłowate – według wysokości podstawy korony), krzewy nam niepotrzebnie wysoko nie wyrosną, wystarczy zwykłe skracanie wystających gałęzi i pędów. Krzewy owocowe możemy zasadzić w mniejszych odstępach i wytworzyć z nich żywopłot, który będzie dawać urodzaj i zapewni prywatność.

Niewymagające krzewy owocowe:

  • porzeczka (czerwona, biała i czarna)
  • josta
  • agrest
  • maliny
  • jeżyny
  • borówki kanadyjskie
  • rokitnik
  • świdośliwka
  • suchodrzew

Bardziej doświadczeni hodowcy mogą rozważyć założenie żywopłotu z wina, krzewów kiwi, lub drzew owocowych (jabłoni, gruszy, mireli lub brzoskwini) uformowanych do specjalnych kształtów.

Krzewy ozdobne z jadalnymi owocami

Chciałbyś mieć z ogrodu użytek, ale jednocześnie lubisz patrzeć na piękne kwiaty? Spróbuj którychś nietradycyjnych krzewów, które zapewnią zarówno ozdobę, jak też urodzaj. Aronia, albo też czarny jarząb, daje bardzo smaczne owoce, które można wykorzystać na przykład w likierach lub syropach. Pigwowiec znów rodzi drobniejsze owoce, które są, co prawda surowe niejadalne, ale dzięki wysokiej zawartości pektyny dodaje się do przetworów z innych owoców, lub wkłada między ubrania dla ich aromatu. Podłużne czerwone owoce rodzą się na krzewach derenia białego. Owoce mają wysoką zawartość witaminy C i można je suszyć, peklować, lub wykorzystywać do przygotowania wina lub destylatu.

Dla zbioru leczniczych kwiatów lub owoców możesz zasadzić też krzewy, które normalnie rosną dziko: czarny bez, dziką różę, czy tarninę.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Zrób to sam
6. czerwca 2023

Zmiany w życiu: Jak przygotować dom lub mieszkanie dla seniorów

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
213 przeczytanie
Zmiany w życiu: Jak przygotować dom lub mieszkanie dla seniorów
Czy sami zbliżacie się do następnego etapu życia, czy też przeprowadzacie do swojego domu starzejących się rodziców, mieszkanie dla seniorów potrzebuje zmian. Gdzie są najpilniejsze i jak je rozwiązać?
Świat Isotry
5. czerwca 2023

NOWOŚĆ na rynku: Aluminiowe zadaszenie na samochody CARPORT ARTOSI

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
213 przeczytanie
NOWOŚĆ na rynku: Aluminiowe zadaszenie na samochody CARPORT ARTOSI
Od 2019 roku, kiedy w lutym na targach budowlanych Coneco w Bratysławie przedstawiliśmy nasz bestseller - aluminiową pergolę bioklimatyczną ARTOSI, doszło do wielu jej ulepszeń o dodano do niej więcej akcesoriów i dodatków, takich jak oświetlenie LED, rolety ekranowe ALFA-ZIP lub ALFA-ZIP PLUS, przesuwne oszklenie ARTOSI GLASS. Teraz jednak dajemy innowacją inny wymiar, jakim jest doskonałe zgranie pergoli i zadaszenia na samochody na jednej parceli dzięki naszej nowości na rynku - zadaszeniu na samochody CARPORT ARTOSI.