Szukaj
Motywy sezonowe
14. września 2022

Ogród owocowy dla początkujących: najwdzięczniejsze owoce

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
39 przeczytanie
Ogród owocowy dla początkujących: najwdzięczniejsze owoce
Drzewa i krzewy owocowe mogą nam przynieść nie tylko smaczny urodzaj, ale również przyjemny cień, ewentualnie służyć jako wielofunkcyjny żywopłot. Jakie owoce łatwo się uprawia i są najdostępniejsze dla początkujących?

Jak założyć ogród owocowy

Ogród jadalny jest in! Jeżeli już nie odziedziczyłeś ogrodu z drzewami owocowymi, wskazane jest rozważenie zasadzenia drzew owocowych. Ich pielęgnacja jest trudniejsza niż kupowanie krzewów owocowych, przede wszystkim trzeba je regularnie przycinać. Niektóre gatunki są ponadto obcopylne, to znaczy, że dla pomyślnego zapylenia trzeba je sadzić w zasięgu innych egzemplarzy tego samego gatunku. Dla początkujących lepsze są krzewy owocowe, które też przyniosą urodzaj szybciej.

Brakuje CI w ogrodzie przynajmniej jednego drzewa, w cieniu którego będzie używać sobie spokojnego odpoczynku? Zasadź czereśnie – szybko rosną, szybko owocują a na wiosnę ponadto przepięknie kwitną.

Krzewy owocowe do małego i dużego ogrodu

W przypadku drzew musimy uwzględniać również wielkość (wysokopienne, półpienne, niskopienne i karłowate – według wysokości podstawy korony), krzewy nam niepotrzebnie wysoko nie wyrosną, wystarczy zwykłe skracanie wystających gałęzi i pędów. Krzewy owocowe możemy zasadzić w mniejszych odstępach i wytworzyć z nich żywopłot, który będzie dawać urodzaj i zapewni prywatność.

Niewymagające krzewy owocowe:

  • porzeczka (czerwona, biała i czarna)
  • josta
  • agrest
  • maliny
  • jeżyny
  • borówki kanadyjskie
  • rokitnik
  • świdośliwka
  • suchodrzew

Bardziej doświadczeni hodowcy mogą rozważyć założenie żywopłotu z wina, krzewów kiwi, lub drzew owocowych (jabłoni, gruszy, mireli lub brzoskwini) uformowanych do specjalnych kształtów.

Krzewy ozdobne z jadalnymi owocami

Chciałbyś mieć z ogrodu użytek, ale jednocześnie lubisz patrzeć na piękne kwiaty? Spróbuj którychś nietradycyjnych krzewów, które zapewnią zarówno ozdobę, jak też urodzaj. Aronia, albo też czarny jarząb, daje bardzo smaczne owoce, które można wykorzystać na przykład w likierach lub syropach. Pigwowiec znów rodzi drobniejsze owoce, które są, co prawda surowe niejadalne, ale dzięki wysokiej zawartości pektyny dodaje się do przetworów z innych owoców, lub wkłada między ubrania dla ich aromatu. Podłużne czerwone owoce rodzą się na krzewach derenia białego. Owoce mają wysoką zawartość witaminy C i można je suszyć, peklować, lub wykorzystywać do przygotowania wina lub destylatu.

Dla zbioru leczniczych kwiatów lub owoców możesz zasadzić też krzewy, które normalnie rosną dziko: czarny bez, dziką różę, czy tarninę.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
39 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.
Motywy sezonowe
25. listopada 2022

Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
39 przeczytanie
Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego
Nie pozwól się zanudzić: adwentu można użyć sobie również w domu lub w ogrodzie.