Szukaj
Motywy sezonowe
1. czerwca 2022

Zrób obchody Dnia Dziecka w domu i w ogrodzie

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
306 przeczytanie
Zrób obchody Dnia Dziecka w domu i w ogrodzie
Pierwszego czerwca wszystkie dzieci obchodzą swój dzień. Jak przygotować im fajną uroczystość w domu lub w ogrodzie i użyć sobie pięknego popołudnia?

Kiedy obchodzić Dzień Dziecka?

Międzynarodowy Dzień Dziecka, jak go znamy, obchodzi się w Europie Środkowej co roku zawsze 1 czerwca, niezależnie od tego, na który dzień tygodnia wychodzi. W Republice Czeskiej odbywa się jednak wiele imprez publicznych a ich organizatorzy najczęściej wykorzystują najbliższe weekendy. Ze względu na to, że w tym roku tym dniem jest środa, możemy spotkać się z obchodami Dnie Dziecka zarówno w poprzedzający, to znaczy ostatni majowy weekend, jak też w następny, pierwszy czerwcowy.

Dlaczego obchodzi się Dzień Dziecka? Pierwotną datą była druga czerwca niedziela w 1857 roku. W jednym miasteczku w Massachusetts w Stanach Zjednoczonych służył miejscowy pastor mszę poświęconą dzieciom. Dzień ten nazwał najpierw Dniem Róży lub Dniem Kwiatów, dopiero później przyjęła się nazwa Dzień Dziecka. Pierwszego czerwca jako Dzień Dziecka przyjęto w Rosji w 1949 roku. W świecie jednak jest obchodzony również w innych terminach jako przypomnienie różnych innych wydarzeń.

Dzieci z dziećmi

Dzieci, oczywiście, użyją sobie swojego dnia najlepiej w towarzystwie innych dzieci. Nie bój się uczynić go przyjemnym od samego początku: daj im do szkoły oryginalne drugie śniadanie, gdzie może być więcej słodyczy niż zwykle. Po szkole możesz zorganizować małe popołudniowe party dla przyjaciół i kolegów swoich dzieci ze szkoły. Wystarczy trochę smakołyków i wesołej zabawy, bądź w domu, lub w ogrodzie. W większości przypadków dzieci będą się bawić same ze sobą, ale gdyby przypadkiem zabawa kulała, miej przygotowane na przykład gry przygodowe („szukanie skarbu“), gry towarzyskie, lub pomysły na odpowiednie party gry.

Chcesz połączyć obchody z wycieczką? Zapytaj dzieci, co sprawiłoby im największą radość – my polecamy ZOO, odwiedziny cukierni, rodzinną wyprawę na rowerach lub łyżworolkach, lub w ryzie złej pogody film w kinie.

Obchody w ogrodzie

W ogrodzie dzieci mogą do syta biegać i rozrabiać. Zaplecze dla obchodów idealnie jest mieć w pergoli – plenerowego party nie zepsuje pogorszenie pogody, jeżeli przyjdzie deszcz, po prostu zamkniesz lamele i rozdasz dzieciom ciepłe bluzy. Potrzebujesz następnych pomysłów na zabawę z dziećmi w plenerze? Inspiruj się naszym artykułem.

Powoli zaczyna się okres, kiedy na zewnątrz można spędzać większość czasu – wykorzystaj go!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
306 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
306 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.