Szukaj
Zrób to sam

Malowanie obrazków na okna: pomysły na tworzenie z dziećmi

Ing. Kateřina Jelenová
2 min.
973 przeczytanie
Malowanie obrazków na okna: pomysły na tworzenie z dziećmi
Światła za oknami ubywa, ale dzięki ozdobionych szybom w oknach możemy rozweselić wnętrze również w okresie jesiennym! W lecie mamy okna przeważnie zakryte żaluzjami, żaluzjami plisse lub roletami, wraz z nadchodzącą zimą chcemy jednak wykorzystać każdy promień słońca a zaciemnienie wewnętrzne jest przez większą część dnia wyciągnięte. Wykorzystajmy to i rozweselmy obrazkami całe mieszkanie!

Malowanie wprost na szybę

Istnieją dwa podstawowe sposoby, jak ozdobić okna własnym obrazkiem: jednym z nich jest wytworzenie motywu farbą na folii i przeniesienie zaschniętego obrazka na szybę; druga możliwość to bezpośrednie rysowanie lub malowanie na szybach specjalnymi kredkami lub pisakami. Dostępne są na przykład kredki woskowe do szkła, które można później w prosty sposób umyć z pomocą wody z mydłem. Pisaki są zazwyczaj ścieralne na sucho, podobnie jak markery na białych tablicach – szukaj jednak zawsze oznaczenia „window“ lub „glassboard“. Zaletą jest, że możesz wziąć do ręko kredkę woskową lub pisak i zacząć zdobić; uzyskanej dekoracji nie można jednak zachować inaczej, niż sporządzając fotografię.

Farby do przenoszenia na szkło

Malowanie obrazków na folii wymaga lepszego przygotowania i większej staranności, ale dzieła wyglądają lepiej i można je przemieszczać z szyby na szybę, ewentualnie schować i nalepić później. Do tworzenia obrazków na folii potrzebujemy farby konturowej, farby do szyb w buteleczkach i przezroczystej folii – jeżeli nie odważymy się stworzyć dzieła autorskiego, możemy wydrukować wzór.

Folię przyłożymy do szablonu i najpierw wytworzymy kontury farbą konturową. Po jej zaschnięciu zakolorujemy obrazek i ponownie zaczekamy na zaschnięcie farby (czas schnięcia jest podany na opakowaniu, zazwyczaj wynosi od 12 do 24 godzin). Farby nanosimy w grubszych warstwach, aby obrazek podczas manipulacji nie rozrywał się.

Po zaschnięciu, ale jeszcze przed odlepieniem z folii można włożyć dzieło na kilka minut do lodówki. Obrazek trochę zesztywnieje i nie powinno się zdarzyć, że podczas przenoszenia któreś z jego części zlepią się.

Malowanie na szyby z dziećmi

Produkcja obrazków na szyby może dzieci zabawić w czasie choroby lub przy deszczowej pogodzie – oprócz ego będą się cieszyć, że ich dzieło jest wciąż na oczach. Wydrukujemy im szablon według ich wyboru i umieścimy pod folię – wybornie nadają się klasyczne euro koszulki na dokumenty, które stronę z wydrukowanym szablonem utrzymają na miejscu, dzięki czemu nie będzie się dzieciom przesuwać pod rękami. Mniejszym dzieciom raczej narysujemy kontury i pozwolimy im ich wymalowanie (uwaga, aby kontury były dostatecznie gruby i farba wewnętrzna nie wyciekała z nich). Wypróbuj na przykład motywy jesienne lub halloweenskie, ewentualnie popularne postacie bajkowe!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
14. maja 2024

Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
973 przeczytanie
Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu
Poprawa wyglądu zewnętrznego domu może mieć ogromny wpływ na jego ogólny wygląd i funkcjonalność. Pergole i markizy to dwa rozwiązania zaciemnienia, które nie tylko dodają wymiar estetyczny, ale także podnoszą komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny i wnoszą nowe możliwości do przestrzeni zewnętrznych.
Świat Isotry
13. maja 2024

5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
973 przeczytanie
5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne
Żaluzje zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem. Są wielofunkcyjnym rozwiązaniem, które może ulepszyć dom na wiele sposobów. Podajemy pięć kluczowych powodów, dla których powinieneś rozważyć ich instalację.