Szukaj
Zrób to sam

Malowanie obrazków na okna: pomysły na tworzenie z dziećmi

Ing. Kateřina Jelenová
2 min.
86 przeczytanie
Malowanie obrazków na okna: pomysły na tworzenie z dziećmi
Światła za oknami ubywa, ale dzięki ozdobionych szybom w oknach możemy rozweselić wnętrze również w okresie jesiennym! W lecie mamy okna przeważnie zakryte żaluzjami, żaluzjami plisse lub roletami, wraz z nadchodzącą zimą chcemy jednak wykorzystać każdy promień słońca a zaciemnienie wewnętrzne jest przez większą część dnia wyciągnięte. Wykorzystajmy to i rozweselmy obrazkami całe mieszkanie!

Malowanie wprost na szybę

Istnieją dwa podstawowe sposoby, jak ozdobić okna własnym obrazkiem: jednym z nich jest wytworzenie motywu farbą na folii i przeniesienie zaschniętego obrazka na szybę; druga możliwość to bezpośrednie rysowanie lub malowanie na szybach specjalnymi kredkami lub pisakami. Dostępne są na przykład kredki woskowe do szkła, które można później w prosty sposób umyć z pomocą wody z mydłem. Pisaki są zazwyczaj ścieralne na sucho, podobnie jak markery na białych tablicach – szukaj jednak zawsze oznaczenia „window“ lub „glassboard“. Zaletą jest, że możesz wziąć do ręko kredkę woskową lub pisak i zacząć zdobić; uzyskanej dekoracji nie można jednak zachować inaczej, niż sporządzając fotografię.

Farby do przenoszenia na szkło

Malowanie obrazków na folii wymaga lepszego przygotowania i większej staranności, ale dzieła wyglądają lepiej i można je przemieszczać z szyby na szybę, ewentualnie schować i nalepić później. Do tworzenia obrazków na folii potrzebujemy farby konturowej, farby do szyb w buteleczkach i przezroczystej folii – jeżeli nie odważymy się stworzyć dzieła autorskiego, możemy wydrukować wzór.

Folię przyłożymy do szablonu i najpierw wytworzymy kontury farbą konturową. Po jej zaschnięciu zakolorujemy obrazek i ponownie zaczekamy na zaschnięcie farby (czas schnięcia jest podany na opakowaniu, zazwyczaj wynosi od 12 do 24 godzin). Farby nanosimy w grubszych warstwach, aby obrazek podczas manipulacji nie rozrywał się.

Po zaschnięciu, ale jeszcze przed odlepieniem z folii można włożyć dzieło na kilka minut do lodówki. Obrazek trochę zesztywnieje i nie powinno się zdarzyć, że podczas przenoszenia któreś z jego części zlepią się.

Malowanie na szyby z dziećmi

Produkcja obrazków na szyby może dzieci zabawić w czasie choroby lub przy deszczowej pogodzie – oprócz ego będą się cieszyć, że ich dzieło jest wciąż na oczach. Wydrukujemy im szablon według ich wyboru i umieścimy pod folię – wybornie nadają się klasyczne euro koszulki na dokumenty, które stronę z wydrukowanym szablonem utrzymają na miejscu, dzięki czemu nie będzie się dzieciom przesuwać pod rękami. Mniejszym dzieciom raczej narysujemy kontury i pozwolimy im ich wymalowanie (uwaga, aby kontury były dostatecznie gruby i farba wewnętrzna nie wyciekała z nich). Wypróbuj na przykład motywy jesienne lub halloweenskie, ewentualnie popularne postacie bajkowe!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród

Jak zaciemnić poddasze: zaciemnienie okien dachowych

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
86 przeczytanie
Jak zaciemnić poddasze: zaciemnienie okien dachowych
Mieszkanie pod pochyłymi sufitami jest romantyczne i przytulne, ale ma też niejedno ograniczenie. Na przykład jak zaciemnić okna dachowe? Czy najlepsze są żaluzje, rolety, czy też plisse?
Dom i ogród

Jak wybrać zaciemnienie do pokoju dziennego?

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
86 przeczytanie
Jak wybrać zaciemnienie do pokoju dziennego?
W naszym serialu już radziliśmy, jak rozwiązać zaciemnienie pokoju dziecięcego i kuchni, wcześniej zajmowaliśmy się też odpowiednim zaciemnieniem do łazienki. Zaciemnienie pokoju dziennego zazwyczaj nie ma takich wymagań co do odporności, ale musi zapewniać ochronę przed słońcem, respektować prywatność mieszkańców, i jednocześnie nie ograniczać niepotrzebnie światła dziennego.