Szukaj
Motywy sezonowe

W lecie mieszkaj w ogrodzie: jak nie zaprosić do domu całej armii owadów

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
776 przeczytanie
W lecie mieszkaj w ogrodzie: jak nie zaprosić do domu całej armii owadów
Kiedy ociepli się, najprzyjemniej jest zrobić z ogrodu, tarasu, lub naszej nowej pergoli ARTOSI następne (i często najwięcej używane) pomieszczenie mieszkalne. W ogrodzie można jeść, czytać, odpoczywać, a nawet gotować – ale zazwyczaj będziemy potrzebować często chodzić do domu. Jak to zrobić, abyśmy wraz ze świeżym powietrzem nie puścili do domu rojów much, komarów, os i innych nieproszonych gości?

Siatki drzwiowe przeciwko owadom ISOTRA rozwiążą ten problem za nas: łatwo je zamontujemy na ramie drzwi balkonowych lub okna francuskiego i nie puszczą do wnętrza żadnego chrabąszcza ani muchy. Walcowana aluminiowa rama o wyższej sztywności posiada mechanizm samozamykający, więc nie przeszkadza, kiedy będziemy mieli pełne ręce lub czasem po prostu zapomnimy o zamknięciu. Nie musimy się też bać, że nie będzie pasować do ramy drzwi lub okien: kolor ramy siatki można wybrać według wzornika RAL, imitujący drewno lub renolit. Wraz z przyjściem jesieni siarkę wygodnie i łatwo zdemontujemy.

W maju jednak jeszcze za wcześnie myśleć o jesieni, jesteśmy dopiero na początku sezonu na zewnątrz. Wierzymy, że kiedy temperatura jeszcze trochę wzrośnie, nie będziesz potrzebować żadnej instrukcji, jak spędzać wolny czas w ogrodzie. W międzyczasie możesz jednak zastanowić się, czy na tarasie lub w ogrodzie nie brakuje jakiegoś ważnego elementu. Jako pierwsze jest miejsce do gotowania na zewnątrz, bądź proste ognisko do opiekania kiełbasek, czy też kompletnie wyposażona kuchnia, albo coś między tym.

Jeżeli planujesz regularne jedzenie w ogrodzie lub nawet przygotowywanie posiłków, wykorzystasz blat i szafki na naczynia. Wybornie nadają się do tego dolne szafki z wyrzuconego segmentu kuchennego – jeżeli po modernizacji nie masz własnej, popytaj znajomych lub spróbuj znaleźć w Internecie stary segment za odwóz.

Czy słyszałeś już o naszej nowej pergoli ARTOSI?

W ogrodzie jest kluczowy dostatek miejsca do siedzenia dla siebie i ewentualnych gości. Meble ogrodowe kupujemy zazwyczaj jako pierwsze, czy myślałeś też o huśtawce? Lekkie huśtanie uspokaja, o czym dobrze wiedzą mamy małych dzieci, a na ogrodowej huśtawce przyjemnie odpoczniesz z partnerem lub sam z książką.

Jeżeli nie chcesz budować basenu lub yacuzzi, w upalne dni po opalaniu orzeźwi Cię prysznic ogrodowy. Na większej parceli wytworzysz ciekawy element krajobrazowy budując jeziorko ogrodowe. Gotowe jeziorko będzie przyjemnie wyglądać i jednocześnie stworzy azyl dla owadów wodnych, żab i innych stworzeń.

Co prawda w domu owadów nie chcemy, ale rozmaitość przyrody lub opylanie roślin jest niezbędne. Spróbuj w dalej położonym zakątku parceli umieścić domek dla owadów – będzie ciekawą atrakcją dla dzieci. Zamiast krótko strzyżonego trawnika zasiej przynajmniej wąski pas nasion roślin łąkowych; pomoże pszczołom i ożywi ogród.

Jak zabawić dzieci w ogrodzie?

Ogród bywa rajem głównie dla dzieci – mamy do wyboru niezliczone elementy do zabawy, które w nim można umieścić. Dla niemowląt jasnym wyborem jest piaskownica lub huśtawka, większym dzieciom spodobają się różne konstrukcje do zabawy lub nawet domek na drzewie; w takim przypadku prawdopodobnie nie usłyszysz o nich całe dni.

Teraz pozostaje tylko przeprowadzić się na lato do ogrodu a resztę domu wietrzyć bez ryzyka inwazji owadów!

Jak urozmaicić lato w ogrodzie mieszkalnym?

  • Zasadź krzewy owocowe. Agrest, maliny lub porzeczki nie wymagają specjalnej opieki a w sezonie z minimalnym wysiłkiem możesz w ciągu chwili nazbierać zdrowy podwieczorek.
  • Dostosuj ogród do gotowania. Grill jest prawie obowiązkowy, ale musisz też rozważyć wędzarnię, otwarte ognisko lub piec.
  • Zawieś między drzewami hamak! Jeżeli masz mało miejsca, wystarczy przynajmniej składany leżak.
  • Yacuzzi lub wanna wirowa orzeźwi w upalne dni i nagrzeje w chłodniejsze.
  • Nie zapomnij o prawidłowym oświetleniu: oprócz lamp naściennych na elewacji domu możesz skombinować świeczki, łańcuchy świetlne i wodoodporne ogrodowe lampy LED.
Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
776 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
776 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?