Szukaj
Dom i ogród

Gdzie umieścić pergolę

Ing. Kateřina Jelenová
2 min.
1297 przeczytanie
Gdzie umieścić pergolę
Wybierasz miejsce na pergolę? Czy lepsza jest pergola umocowana do ściany domu, czy stojąca samodzielnie? Gdzie zapewni najwięcej prywatności i wygody?

Zalety pergoli umocowanej do elewacji

Najczęściej u nas pergola jest połączona z domem. Zaletą jest bliskość zaplecza domu, nie trzeba chodzić z poczęstunkiem i innymi rzeczami kilka razy dziennie przez cały ogród. Jeżeli wybudujesz pergolę przy drzwiach do ogrodu lub przy oknie francuskim, uzyskasz w ten sposób przedłużenie przestrzeni mieszkalnej – pergola będzie nawiązywać do domu a jej używanie będzie łatwe i bezpośrednie.

Nasza rada: Poczucie połączenia z domem wzmocnisz wybierając taki sam wystrój tarasu pod pergolą i wewnątrz domu, przede wszystkim w nawiązującym pomieszczeniu.

Pergolę ARTOSI można umocować do ściany dłuższą i krótszą stroną. MIRA 2 to samonośna pergola z dwoma podstawowymi słupkami przeznaczona do umocowania do ściany. Oba rodzaje pergoli mają odchylane lamele dachowe, dzięki którym można być na zewnątrz również podczas deszczu.

Możliwości wykorzystania rozszerzy dodatkowe zaciemnienie ścian pergoli, które zapobiegnie przeciągowi i oślepianiu promieniami słońca z boku. Przedłużenie wieczorów spędzany w pergoli umożliwi oświetlenie LED, ewentualnie grzejnik tarasowy.

Nasza rada: Planując miejsce do siedzenia na zewnątrz w miarę możliwości unikaj zachodniej strony domu – niepotrzebnie narażałbyś się na najmocniej grzejące słońce

Wolnostojąca pergola

Pergola nieumocowana do ściany domu jest logiczną opcją, jeżeli nie masz miejsca w okolicy domu, ale miejsce na pergolę znajdziesz gdzieś indziej w ogrodzie. Powinieneś jednak rozważyć taką możliwość również w przypadku, kiedy masz miejsce przy domu – wolnostojące miejsce do siedzenia ozdobi ogród. Pergola poza domem zaprasza do odwiedzenia ogrodu i odkrywania jego ciekawych zakątków. Może się zmienić w oryginalny azyl, ogrodową pracownię, romantyczne miejsce ukryte przed spojrzeniami mieszkańców domu lub sąsiadów, ewentualnie na stylową "kryjówkę". Jeżeli wielkość ogrodu umożliwia wybudowanie pergoli ukrytej wśród zieleni, warto uwzględnić te zalety!

Nasza rada: Nie zapomnij o odpowiedniej podłodze do pergoli.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
23. listopada 2023

Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
1297 przeczytanie
Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?
Od techniki zaciemniającej oczekujemy przeważnie dwóch rzeczy: w dzień zatrzymania uciążliwych promieni słońca i zapewnienie prywatności, w nocy całkowitego zaciemnienia, aby światło nie budziło nas za wcześnie. Przeważnie są do tego potrzebne dwa różne systemy, ale istnieją też opcje, jak połączyć oba w jednym. Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Twojego mieszkania byt? Które rodzaje zaciemnienia pasują do siebie a które nie?
Dom i ogród
22. listopada 2023

Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
1297 przeczytanie
Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza
Duże oszklone powierzchnie wewnątrz bywają wyraźną dominantą. Optycznie zwiększą pomieszczenie, są synonimem luksusu i coraz częściej klienci życzą sobie takich elementów w domu. Ich wadą jest to, że nie każdy typ techniki zaciemniającej do nich dobrze pasuje.