Szukaj
Dom i ogród

Jak zapewnić w ogrodzie prywatność bez budowania wysokich murów i płotów

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
774 przeczytanie
Jak zapewnić w ogrodzie prywatność bez budowania wysokich murów i płotów
Posiadanie domu rodzinnego jest marzeniem każdego z nas. Pragniemy dostatku miejsca, wygody i prywatności. Przyjemnym bonusem jest na pewno ogród, w którym chętnie spędzamy wolne chwile, więc nic dziwnego, że jest dla nas prawdziwym rajem.

Ale również w takim ogrodzie czasem możemy się czuć jak w oknie wystawowym. Szczególnie nieprzyjemni mogą być ciekawscy sąsiedzi i przechodnie, w lecie znów rowerzyści. Czasem przyczyną straty prywatności jest rozwiązanie architektoniczne domu. Przykładem może być dom podwójny, gdzie naprzeciwko przez podwórko mieszka następna rodzina i patrzy wprost do okien. Jeżeli mieszkasz blisko ulicy lub innej ruchliwej drogi, na pewno nęka Cię też hałas od przejeżdżających pojazdów. Kwestii prywatności na pewno nie rozwiązują tylko domy rodzinne. Często potrzeba większej prywatności może być też w firmie lub w hotelu.

Rozwiązaniem jest technika zaciemniająca

Przed spojrzeniami innych lub wielkim hałasem możesz się chronić wysokimi murami lub płotem wokół ogrodu. Wadą takiej przegrody jest, że nie wygląda estetycznie i stracimy widok na okolicę. Dobrym rozwiązaniem może być technika zaciemniająca, żywopłot lub drzewa. Dziś będzie mowa właśnie o technice zaciemniającej.

Jaką technikę zaciemniającą możesz wybrać?

Z brakiem prywatności łatwo poradzi sobie odpowiednia technika zaciemniająca, na przykład żaluzje lub rolety zewnętrzne. Przez żaluzje zewnętrzne nikt przez okno nic nie zobaczy, jednocześnie nie będą ograniczać widoku z okna. Żaluzjami zewnętrznymi możesz zaciemnić również większą powierzchnię, niż samo okno. Doskonale pasują też do pergoli. Jeżeli zamiast żaluzji zewnętrznych chcesz być otoczony tkaniną, możesz wybrać spośród rolet ekranowych. Dzięki żaluzjom lub roletom zewnętrznym będziesz spokojnie odpoczywać pod pergolą - ciekawscy sąsiedzi nie zobaczą Cię i nie dostanie się do Ciebie łatwo żaden promień słońca.

Ochrona przed złodziejami?

Żaluzje zewnętrzne docenisz też w przypadku, kiedy chcesz być chroniony przed złodziejami. Na przykład żaluzje Titan 90 marki ISOTRA są skonstruowane tak, aby w zamkniętym stanie lamele zamknęły się wzajemnie i nie tworzyły żadnych szczelin.

Jakie są zalety techniki zaciemniającej?

  • zapewniają dostatek prywatności
  • zapobiegają przenikaniu słońca i ciepła do wnętrza, ewentualnie do pergoli
  • izolują od hałasu z zewnątrz
  • chronią przed włamaniem
  • nadają domowi lub pergoli piękny i elegancji wygląd

Jak widzisz, nie musisz od razu budować wysokich murów i płotów, aby mieć trochę prywatności. Żaluzje zewnętrzne to bez problemu zrobią za Ciebie a ponadto mają jeszcze mnóstwo użytecznych funkcji.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Motywy sezonowe
17. marca 2024

Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
774 przeczytanie
Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu
W dzisiejszym pędzącym świecie jest ważniejsze, niż kiedykolwiek indziej, znalezienie czasu dla siebie. Odkryj, jak możesz wytworzyć swoją osobistą oazę spokoju i zachować codziennie równowagę psychiczną.
Zrób to sam
10. marca 2024

Zrób latawiec, który naprawdę lata!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
774 przeczytanie
Zrób latawiec, który naprawdę lata!
Latawiec, do którego nie potrzebujesz nic specjalnego, a jednak będzie latać? Dziś pokażemy, jak go zrobić. Będziesz potrzebować tylko kilku rzeczy, które prawdopodobnie masz w domu.