Szukaj
Dom i ogród

Jak zabezpieczyć dom przed nieproszonymi gośćmi?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
2 min.
626 przeczytanie
Jak zabezpieczyć dom przed nieproszonymi gośćmi?
Jeżeli złodziej wybierze wprost Twój dom lub mieszkanie ⭐, prawdopodobnie w końcu dostanie się do wewnątrz. ⭐ Ale jeżeli przyjdzie bez rozpoznania, przyda się każdy element zabezpieczający, który go odstręczy lub przynajmniej zatrzyma.

Drzwi przeciwwłamaniowe i zabezpieczenie ościeżnic

Chyba domyślasz się, że zwykły zamek w drzwiach wejściowych nie musi być wystarczający. Oprócz jego otwarcia jest bowiem możliwe wyłamanie lub zdjęcie drzwi z zawiasów. Najlepszą opcją są drzwi przeciwwłamaniowe z ochroną przeciwko zdjęciu z zawiasów i ościeżnice z wkładką cylindryczną minimalnie trzeciej klasy bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo klasycznych drzwi zwiększą przynajmniej zamki wielopunktowe (z wkładką cylindryczną lub sejfową), pancerz, lub dodatkowy drugi zamek.

Zabezpieczenie okien – zamki, folie, żaluzje i rolety

Okna należą do najczęstszych miejsc, którędy do mieszkania może się dostać przestępca. W przypadku okien parterowych warto rozważyć użycie krat, ewentualnie zamykanych na klucz klamek z okuciem przeciwwłamaniowym. Poinformowanie właściciela bezpośrednio o manipulacji z oknami umożliwi system czujników z kamerami i czujnikami ruchu.

Bezpieczeństwo dodatkowo zwiększą rolety przedokienne i żaluzje zewnętrzne. Na ochronę okien przed włamaniem specjalnie jest nastawiony model żaluzji Titan. Jednak policja nie zaleca zostawiania rolet lub żaluzji trwale zaciągniętych, kiedy odjeżdżasz na dłuższy czas. W takim przypadku jest wskazane nastawienie włącznika czasowego do rolet i świateł – z zewnątrz pozoruje obecność mieszkańców w domu. W razie długotrwałej nieobecności dobrze jest też umówić z kimś opróżnianie skrzynki na listy – pełna skrzynka jest jasnym sygnałem, że w domu nikogo nie ma.

Do zalet rolet zewnętrznych należy oprócz poprawy bezpieczeństwa również możliwość zaciemnienia i jednocześnie wietrzenia, izolacja przed zimnem i upałem, oraz obniżenie hałasu docierającego z zewnątrz.

Balkony i otwory budowlane

Drzwi balkonowe powinny być zabezpieczone podobnie, jak okna w całym mieszkaniu, idealnie specjalną folią, ewentualnie zamkiem na klucze. Aby nie doszło do włamania właśnie przez balkon, trzeba uważać, aby nie zostawiać wolno dostępnej drabiny. Należy też dobrze schować narzędzia, aby złodziejom nie ułatwiać pracy z rozbiciem lub rozmontowaniem okien lub drzwi.

Nasza rada: Nie zapomnij zabezpieczyć też okienek do piwnicy, okien mansardowych, otworów na węgiel do piwnicy, lub okien do garażu.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
626 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.
Motywy sezonowe
25. listopada 2022

Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
626 przeczytanie
Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego
Nie pozwól się zanudzić: adwentu można użyć sobie również w domu lub w ogrodzie.