Szukaj
Dom i ogród

Jak zabezpieczyć dom przed nieproszonymi gośćmi?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
2 min.
1192 przeczytanie
Jak zabezpieczyć dom przed nieproszonymi gośćmi?
Jeżeli złodziej wybierze wprost Twój dom lub mieszkanie ⭐, prawdopodobnie w końcu dostanie się do wewnątrz. ⭐ Ale jeżeli przyjdzie bez rozpoznania, przyda się każdy element zabezpieczający, który go odstręczy lub przynajmniej zatrzyma.

Drzwi przeciwwłamaniowe i zabezpieczenie ościeżnic

Chyba domyślasz się, że zwykły zamek w drzwiach wejściowych nie musi być wystarczający. Oprócz jego otwarcia jest bowiem możliwe wyłamanie lub zdjęcie drzwi z zawiasów. Najlepszą opcją są drzwi przeciwwłamaniowe z ochroną przeciwko zdjęciu z zawiasów i ościeżnice z wkładką cylindryczną minimalnie trzeciej klasy bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo klasycznych drzwi zwiększą przynajmniej zamki wielopunktowe (z wkładką cylindryczną lub sejfową), pancerz, lub dodatkowy drugi zamek.

Zabezpieczenie okien – zamki, folie, żaluzje i rolety

Okna należą do najczęstszych miejsc, którędy do mieszkania może się dostać przestępca. W przypadku okien parterowych warto rozważyć użycie krat, ewentualnie zamykanych na klucz klamek z okuciem przeciwwłamaniowym. Poinformowanie właściciela bezpośrednio o manipulacji z oknami umożliwi system czujników z kamerami i czujnikami ruchu.

Bezpieczeństwo dodatkowo zwiększą rolety przedokienne i żaluzje zewnętrzne. Na ochronę okien przed włamaniem specjalnie jest nastawiony model żaluzji Titan. Jednak policja nie zaleca zostawiania rolet lub żaluzji trwale zaciągniętych, kiedy odjeżdżasz na dłuższy czas. W takim przypadku jest wskazane nastawienie włącznika czasowego do rolet i świateł – z zewnątrz pozoruje obecność mieszkańców w domu. W razie długotrwałej nieobecności dobrze jest też umówić z kimś opróżnianie skrzynki na listy – pełna skrzynka jest jasnym sygnałem, że w domu nikogo nie ma.

Do zalet rolet zewnętrznych należy oprócz poprawy bezpieczeństwa również możliwość zaciemnienia i jednocześnie wietrzenia, izolacja przed zimnem i upałem, oraz obniżenie hałasu docierającego z zewnątrz.

Balkony i otwory budowlane

Drzwi balkonowe powinny być zabezpieczone podobnie, jak okna w całym mieszkaniu, idealnie specjalną folią, ewentualnie zamkiem na klucze. Aby nie doszło do włamania właśnie przez balkon, trzeba uważać, aby nie zostawiać wolno dostępnej drabiny. Należy też dobrze schować narzędzia, aby złodziejom nie ułatwiać pracy z rozbiciem lub rozmontowaniem okien lub drzwi.

Nasza rada: Nie zapomnij zabezpieczyć też okienek do piwnicy, okien mansardowych, otworów na węgiel do piwnicy, lub okien do garażu.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Dom i ogród
14. maja 2024

Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
1192 przeczytanie
Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu
Poprawa wyglądu zewnętrznego domu może mieć ogromny wpływ na jego ogólny wygląd i funkcjonalność. Pergole i markizy to dwa rozwiązania zaciemnienia, które nie tylko dodają wymiar estetyczny, ale także podnoszą komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny i wnoszą nowe możliwości do przestrzeni zewnętrznych.
Świat Isotry
13. maja 2024

5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
1192 przeczytanie
5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne
Żaluzje zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem. Są wielofunkcyjnym rozwiązaniem, które może ulepszyć dom na wiele sposobów. Podajemy pięć kluczowych powodów, dla których powinieneś rozważyć ich instalację.