Szukaj
Dom i ogród

Jak zabezpieczyć dom przed nieproszonymi gośćmi?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
2 min.
980 przeczytanie
Jak zabezpieczyć dom przed nieproszonymi gośćmi?
Jeżeli złodziej wybierze wprost Twój dom lub mieszkanie ⭐, prawdopodobnie w końcu dostanie się do wewnątrz. ⭐ Ale jeżeli przyjdzie bez rozpoznania, przyda się każdy element zabezpieczający, który go odstręczy lub przynajmniej zatrzyma.

Drzwi przeciwwłamaniowe i zabezpieczenie ościeżnic

Chyba domyślasz się, że zwykły zamek w drzwiach wejściowych nie musi być wystarczający. Oprócz jego otwarcia jest bowiem możliwe wyłamanie lub zdjęcie drzwi z zawiasów. Najlepszą opcją są drzwi przeciwwłamaniowe z ochroną przeciwko zdjęciu z zawiasów i ościeżnice z wkładką cylindryczną minimalnie trzeciej klasy bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo klasycznych drzwi zwiększą przynajmniej zamki wielopunktowe (z wkładką cylindryczną lub sejfową), pancerz, lub dodatkowy drugi zamek.

Zabezpieczenie okien – zamki, folie, żaluzje i rolety

Okna należą do najczęstszych miejsc, którędy do mieszkania może się dostać przestępca. W przypadku okien parterowych warto rozważyć użycie krat, ewentualnie zamykanych na klucz klamek z okuciem przeciwwłamaniowym. Poinformowanie właściciela bezpośrednio o manipulacji z oknami umożliwi system czujników z kamerami i czujnikami ruchu.

Bezpieczeństwo dodatkowo zwiększą rolety przedokienne i żaluzje zewnętrzne. Na ochronę okien przed włamaniem specjalnie jest nastawiony model żaluzji Titan. Jednak policja nie zaleca zostawiania rolet lub żaluzji trwale zaciągniętych, kiedy odjeżdżasz na dłuższy czas. W takim przypadku jest wskazane nastawienie włącznika czasowego do rolet i świateł – z zewnątrz pozoruje obecność mieszkańców w domu. W razie długotrwałej nieobecności dobrze jest też umówić z kimś opróżnianie skrzynki na listy – pełna skrzynka jest jasnym sygnałem, że w domu nikogo nie ma.

Do zalet rolet zewnętrznych należy oprócz poprawy bezpieczeństwa również możliwość zaciemnienia i jednocześnie wietrzenia, izolacja przed zimnem i upałem, oraz obniżenie hałasu docierającego z zewnątrz.

Balkony i otwory budowlane

Drzwi balkonowe powinny być zabezpieczone podobnie, jak okna w całym mieszkaniu, idealnie specjalną folią, ewentualnie zamkiem na klucze. Aby nie doszło do włamania właśnie przez balkon, trzeba uważać, aby nie zostawiać wolno dostępnej drabiny. Należy też dobrze schować narzędzia, aby złodziejom nie ułatwiać pracy z rozbiciem lub rozmontowaniem okien lub drzwi.

Nasza rada: Nie zapomnij zabezpieczyć też okienek do piwnicy, okien mansardowych, otworów na węgiel do piwnicy, lub okien do garażu.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Dom i ogród
23. listopada 2023

Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
980 przeczytanie
Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?
Od techniki zaciemniającej oczekujemy przeważnie dwóch rzeczy: w dzień zatrzymania uciążliwych promieni słońca i zapewnienie prywatności, w nocy całkowitego zaciemnienia, aby światło nie budziło nas za wcześnie. Przeważnie są do tego potrzebne dwa różne systemy, ale istnieją też opcje, jak połączyć oba w jednym. Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Twojego mieszkania byt? Które rodzaje zaciemnienia pasują do siebie a które nie?
Dom i ogród
22. listopada 2023

Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
980 przeczytanie
Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza
Duże oszklone powierzchnie wewnątrz bywają wyraźną dominantą. Optycznie zwiększą pomieszczenie, są synonimem luksusu i coraz częściej klienci życzą sobie takich elementów w domu. Ich wadą jest to, że nie każdy typ techniki zaciemniającej do nich dobrze pasuje.