Szukaj
Dom i ogród
15. listopada 2022

Zabezpieczenie przed włamaniem: zabezpiecz okna, drzwi i balkony

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
458 przeczytanie
Zabezpieczenie przed włamaniem: zabezpiecz okna, drzwi i balkony
Czeka Cię jesienią jeszcze późny urlop? Albo już powoli przygotowujesz się na przyszły rok? Przeczytaj, jak nie zaniedbać bezpieczeństwa, kiedy zostawiasz dom lub mieszkanie bez nadzoru.

Dobre zamki, okna i drzwi

Złodzieje mogą się dostać do nieruchomości bądź przez niedostatecznie zabezpieczone drzwi, lub otworem okiennymMusisz zabezpieczyć oboje i jeszcze uważać na miejsca, które na pierwszy rzut oka nie przyjdą na myśl, na przykład okienko do piwnicy, balkon lub okna nad konstrukcja szklarni, szopy lub pergoli.

Większość złodziei dostaje się do domu drzwiami. Podstawą bezpiecznych drzwi jest godny zaufania zamek i bezpieczne okucia, nie jest też zbędna inwestycja w same drzwi przeciwwłamaniowe lub przynajmniej zamek wielopunktowy. Jeden lub dwa komplety kluczy zostaw i krewnych lub bliskich przyjaciół na wypadek, krytycznej sytuacji lub zapomnienia kluczy.

Boisz się, że zbyt bezpieczne drzwi zatrzaśniesz z kluczami wewnątrz i potem nie dopłacisz się u ślusarza? Wybierz okucie, które od wewnątrz nie ma otworu na klucz, ale gałkę, podobnie jak drzwi w łazienkach. Tak możesz od wewnątrz zamknąć zamek bez ryzyka zapomnienia kluczy w zamku.

Uwaga na okna

Zwykłe okna można w ciągu kilku sekund wyłamać śrubokrętem. Aby do tego nie doszło, posłużą bezpieczne klamki i okucia. Użytecznym elementem zabezpieczającym na oknach, do których można się łatwo dostać z zewnątrz, jest też folia: w razie próby o rozbicie szyby kawałki szkła zostaną przylepione na folii i nie wysypią się. Oprócz ochrony przed włamaniem folia w ten sposób chroni też przed zranieniem kawałkami szyby. 

Sprawdź wszystkie okna, do których złodzieje mogą się łatwo dostać. Nie chodzi tylko o okna na parterze: zwróć uwagę na konstrukcje pod budynkiem, na przykład domki ogrodowe, szklarnie i pergole, ale również tarasy i balkony.

Użyj rolet zewnętrznych

Rolety przedokienne są często uznawane przez ubezpieczalnie jako dostateczny element zabezpieczający. Również wśród żaluzji zewnętrznych istnieją warianty zabezpieczające, na przykład model Titan.

Bądź ostrożny z informowaniem

Ważną rolę w ochronie Twojego domu odgrywa też to, jak będziesz informować o swoim urlopie otoczenie lub sieci społecznościowe. Ostrożność jest na miejscu: również wśród znajomych mogą być zdrajcy, którzy nie będą milczeć o tym, że nie będzie Cię w domu. Zdjęcia z urlopu raczej pokazuj aż po powrocie. Pamiętaj też, aby domostwo nie wyglądało jak opuszczone. Zapewnij opróżnianie skrzynki na pocztę (poproś krewnych lub sąsiadów). Idealna jest możliwość timera, który będzie zaciągać rolety lub żaluzje na noc a rano je znów podniesie. Dom lub mieszkanie nie będzie tak wyglądać podejrzanie, jak gdyby miał zaciągnięte rolety przez cały dzień.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
14. maja 2024

Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
458 przeczytanie
Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu
Poprawa wyglądu zewnętrznego domu może mieć ogromny wpływ na jego ogólny wygląd i funkcjonalność. Pergole i markizy to dwa rozwiązania zaciemnienia, które nie tylko dodają wymiar estetyczny, ale także podnoszą komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny i wnoszą nowe możliwości do przestrzeni zewnętrznych.
Świat Isotry
13. maja 2024

5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
458 przeczytanie
5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne
Żaluzje zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem. Są wielofunkcyjnym rozwiązaniem, które może ulepszyć dom na wiele sposobów. Podajemy pięć kluczowych powodów, dla których powinieneś rozważyć ich instalację.