Szukaj
Świat Isotry

Bezpieczeństwo dzieci: jak wybierać technikę zaciemniającą?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
404 przeczytanie
Bezpieczeństwo dzieci: jak wybierać technikę zaciemniającą?
Kilkadziesiąt tysięcy dzieci zraniło się a ponad dwieście ich nawet zmarło w Stanach Zjednoczonych od lat 90. w wyniku wypadków podczas manipulacji z żaluzjami. Co zrobić, aby zaciemnienie było bezpieczne?

Uwaga na łańcuszki i linki zaciemnienia wewnętrznego

Uduszenie na łańcuszku od żaluzji może być kwestią zaledwie kilku minut i nie pomoże natychmiastowe odwiezienie do szpitala. Według nowej normy obsługa rolet i żaluzji w domach z małymi dziećmi musi być zapewnione z pomocą drążka, korbki, lub napędu elektrycznego – problem jest jednak w starszych budynkach, gdzie podobnej normy nie trzeba było dotrzymywać.

Jeżeli macie rolety lub żaluzji od firmy ISOTRA, nie musicie się bać. Dbamy o bezpieczeństwo dzieci a nasze wyroby posiadają kilka elementów służących bezpieczeństwu:

  • Złączka. Dzięki złączce przy działaniu siłą większą niż 6 kg dojdzie do rozerwania łańcuszka.
  • Bloczek. Przy użyciu bloczka linki do obsługi są napięte tak, aby z nich nie mogła powstać pętla.
  • Nawijak i dwa kółka.  Zapobiegają tworzeniu pętli i jednocześnie utrzymują linki na dostatecznej wysokości poza zasięgiem rąk dziecka.

Od września 2014 r. w Republice Czeskiej obowiązuje norma ČSN EN 13120, która zapewnia bezpieczeństwo małych dzieci w związku z obsługą żaluzji z pomocą łańcuszków i podobnych mechanizmów. Jest wiążąca dla wszystkich nowych obiektów, do których będą miały dostęp dzieci w wieku do 3,5 roku (42 miesiące).

Zaciemnienie zewnętrzne pomoże w zabezpieczeniu domu przed włamaniem

Żaluzje zewnętrzne lub rolety przedokienne same nie zabezpieczą domu przed włamaniem, ale mogą znacząco zwiększyć jego bezpieczeństwo utrudniając dostanie się doi mieszkania, lub też psychologicznie tworząc następną widoczną barierę.

Okna są najczęstszym miejscem włamania a w ich ochronie specjalizuje się model żaluzji zewnętrznych Titan. Odjeżdżając na dłuższy czas nie zaleca się jednak zostawiania zaciągniętych żaluzji zewnętrznych – wygląda to podejrzanie i mogłoby skusić złodziei. Lepsze jest nastawienie timera do rolet i okien.

Bezpieczne żaluzje na wypadek klęski żywiołowej

Być może nie pomyśleliście o tym: co będzie w razie pożaru, powodzi lub innej klęski żywiołowej i ktoś zostanie uwięziony w pomieszczeniu z zaciągniętym zaciemnieniem zewnętrznym? Można założyć, że w takim przypadku zostanie wyłączony prąd i na przykład żaluzji zewnętrznych nie będzie można obsługiwać.

Istnieje rozwiązanie również na wypadek takiej sytuacji. System bezpiecznych żaluzji Emergency w razie nieoczekiwanego niebezpieczeństwa natychmiast wyciągnie żaluzje i udostępni wyjście ewakuacyjne. Jest kompatybilny ze wszystkimi żaluzjami zewnętrznymi ISOTRA w wersji z listwami prowadzącymi. Obsługuje go mechanizm sprężynowy i jest niezależny od energii elektrycznej, działa zatem również po wyłączeniu prądu.

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
404 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
404 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?