Szukaj
Świat Isotry

Bezpieczeństwo dzieci: jak wybierać technikę zaciemniającą?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
515 przeczytanie
Bezpieczeństwo dzieci: jak wybierać technikę zaciemniającą?
Kilkadziesiąt tysięcy dzieci zraniło się a ponad dwieście ich nawet zmarło w Stanach Zjednoczonych od lat 90. w wyniku wypadków podczas manipulacji z żaluzjami. Co zrobić, aby zaciemnienie było bezpieczne?

Uwaga na łańcuszki i linki zaciemnienia wewnętrznego

Uduszenie na łańcuszku od żaluzji może być kwestią zaledwie kilku minut i nie pomoże natychmiastowe odwiezienie do szpitala. Według nowej normy obsługa rolet i żaluzji w domach z małymi dziećmi musi być zapewnione z pomocą drążka, korbki, lub napędu elektrycznego – problem jest jednak w starszych budynkach, gdzie podobnej normy nie trzeba było dotrzymywać.

Jeżeli macie rolety lub żaluzji od firmy ISOTRA, nie musicie się bać. Dbamy o bezpieczeństwo dzieci a nasze wyroby posiadają kilka elementów służących bezpieczeństwu:

  • Złączka. Dzięki złączce przy działaniu siłą większą niż 6 kg dojdzie do rozerwania łańcuszka.
  • Bloczek. Przy użyciu bloczka linki do obsługi są napięte tak, aby z nich nie mogła powstać pętla.
  • Nawijak i dwa kółka.  Zapobiegają tworzeniu pętli i jednocześnie utrzymują linki na dostatecznej wysokości poza zasięgiem rąk dziecka.

Od września 2014 r. w Republice Czeskiej obowiązuje norma ČSN EN 13120, która zapewnia bezpieczeństwo małych dzieci w związku z obsługą żaluzji z pomocą łańcuszków i podobnych mechanizmów. Jest wiążąca dla wszystkich nowych obiektów, do których będą miały dostęp dzieci w wieku do 3,5 roku (42 miesiące).

Zaciemnienie zewnętrzne pomoże w zabezpieczeniu domu przed włamaniem

Żaluzje zewnętrzne lub rolety przedokienne same nie zabezpieczą domu przed włamaniem, ale mogą znacząco zwiększyć jego bezpieczeństwo utrudniając dostanie się doi mieszkania, lub też psychologicznie tworząc następną widoczną barierę.

Okna są najczęstszym miejscem włamania a w ich ochronie specjalizuje się model żaluzji zewnętrznych Titan. Odjeżdżając na dłuższy czas nie zaleca się jednak zostawiania zaciągniętych żaluzji zewnętrznych – wygląda to podejrzanie i mogłoby skusić złodziei. Lepsze jest nastawienie timera do rolet i okien.

Bezpieczne żaluzje na wypadek klęski żywiołowej

Być może nie pomyśleliście o tym: co będzie w razie pożaru, powodzi lub innej klęski żywiołowej i ktoś zostanie uwięziony w pomieszczeniu z zaciągniętym zaciemnieniem zewnętrznym? Można założyć, że w takim przypadku zostanie wyłączony prąd i na przykład żaluzji zewnętrznych nie będzie można obsługiwać.

Istnieje rozwiązanie również na wypadek takiej sytuacji. System bezpiecznych żaluzji Emergency w razie nieoczekiwanego niebezpieczeństwa natychmiast wyciągnie żaluzje i udostępni wyjście ewakuacyjne. Jest kompatybilny ze wszystkimi żaluzjami zewnętrznymi ISOTRA w wersji z listwami prowadzącymi. Obsługuje go mechanizm sprężynowy i jest niezależny od energii elektrycznej, działa zatem również po wyłączeniu prądu.

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
515 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
515 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.