Szukaj
Motywy sezonowe
22. września 2022

Cierpisz w święta? Co zrobić, aby również dla Ciebie Boże Narodzenie stało się świętem radości

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
621 przeczytanie
Cierpisz w święta? Co zrobić, aby również dla Ciebie Boże Narodzenie stało się świętem radości
Koniec roku to trudny okres. Czy jesteś sam, czy też szeroka rodzina i społeczność oczekuje od Ciebie drogich prezentów dokładnie pasujących do gustu, dwudziestu rodzajów słodyczy i sprzątniętego mieszkania – Boże Narodzenie jest trudne dla każdego inaczej, ale wszyscy możemy je przeżyć w większym spokoju.

Zmniejsz oczekiwania – swoje i otoczenia

Kiedy masz rodzinę, nie musi być łatwe zaspokojenie jej naturalnych potrzeb z zachowaniem komfortu psychicznego. Rodzice i inni krewni oczekują gości, dzieci będą chciały prezentów, a prawie wszyscy mnóstwo jedzenia. Spróbuj jednak uznać – chce mieć w domu sprzątnięte rodziny, czy ty sam masz wrażenie, że Boże Narodzenie bez tego się nie obejdzie? Musi być dziesięć rodzajów ciastek tylko dlatego, aby to wyglądało w misce dobrze, czy może wystarczą dwa rodzaje, które smakują każdemu? Jeżeli tj. tylko w twojej głowie, spróbuj trochę zmniejszyć swoje wymagania: będzie łatwiej Tobie a nikt inny prawdopodobnie nie zauważy, że świąteczne sprzątanie nie jest tak doskonałe, jak zawsze. Jeżeli rodzina obstaje przy wypucowanych żyrandolach i trzech rodzajach sałatki jarzynowej, niech to załatwi sama – ewentualnie zaspokój ich wymagania z płatną pomocą, ciastkami na zamówienie, lub jedzeniem z restauracji. Rozumiemy, że waniliowych rogalików lub zupy rybnej nikt Ci nie przygotuje, ale na pewno nie dotyczy to wszystkiego. Daj członkom rodziny jasno do zrozumienia, że musi wybrać priorytety a w miarę swoich umiejętności i możliwości pomóc.

Jeżeli jesteś sam, nie musisz robić nic tylko dlatego, że „tak się to robi“. Nie ma obowiązku mieć ozdobionej choinki, świątecznej kolacji lub słodyczy. Wybierz tylko takie tradycje, które Cię cieszą i sprawiają CI radość.

Pomysły na przyjemne spędzenie świąt

 • odwiedzenie targów świątecznych
 • maraton filmowy filmów świątecznych
 • produkcja wieńca adwentowego
 • pieczenie jednego rodzaju ulubionych ciast – dla aromatu i przyjemnego nastroju
 • słuchanie albumu świątecznego ulubionego wykonawcy

Ciepło, dobre jadło i świeczki: spróbuj bożonarodzeniowego hygge

Hygge to skandynawska tajemnica spokoju i odpoczynku – już pisaliśmy o tym, jak jego zasady wykorzystać dla lepszego przeżycia zimy, podobnego podejścia możemy spróbować również specjalnie na Boże Narodzenie. Sycące i ciepłe jedzenie, smaczne napoje, koce i świeczki – z takim wyposażeniem wszystko znosi się lepiej.

Podstawowe zasady hygge

 • być w cieple (głównie ciepła, miękka odzież i grzejące koce)
 • zapalone świeczki
 • dobre jedzenie
 • gorące napoje (według tego, co Ci pasuje, może być gorące kakao, lub grzane wino)
 • mieć w domu przytulnie
 • spotykać się z przyjaciółmi

Unikaj największych stresorów

Stresorem może być nawet nieprzyjemny krewny – im dalszy, tym łatwiej go unikać, po prostu ogranicz rodzinny spotkania na minimum. Chociaż Boże Narodzenie dla większości ludzi jest związane ze spotkaniami z rodziną i przyjaciółmi, nie ma obowiązku spędzania czasu z ludźmi, z którymi Ci nie jest przyjemnie.

Jeżeli stresują Cię przygotowania, spróbuj je następnym razem rozłożyć na dłuższy czas, lub włączyć pozostałych członków rodziny. Jeżeli pamiętasz o tym z dostatecznym wyprzedzeniem, można zamówić też usługi sprzątania, przed świętami jest to wielka ulga i pomoc. Podobnie, jeżeli nie wymagasz konkretnych rodzinnych przepisów, czas i nerwy zaoszczędzą wypieki od profesjonalnych piekarzy.

Znajdź na Boże Narodzenie to, co lubisz

Poszukaj w pamięci: prawdopodobnie jest coś, co lubisz na Bożym Narodzeniu, czy tj. kosztowanie wypieków w pracy, świąteczne odwiedziny na cmentarzu, czy też popołudniowy spacer cichym miastem, kiedy sklepy są już zamknięte a wszyscy pozostali w domu przygotowują kolację. Być może lubisz wszędobylskie dekoracje świetlne, albo z przyjemnością skosztujesz delikatesów, z ofertą których teraz prześcigają się sklepy. A jeżeli naprawdę nie ma nic takiego, rozważ, czy nie odjechać gdzieś na święta – im bardziej egzotyczne i mniej świąteczne otoczenie, tym, lepiej, ale może pomóc też hotel kilkadziesiąt kilometrów od domu. Może z tego powstanie Twoja nowa prywatna tradycja i od przyszłego roku już będziesz się cieszyć na swoje unikalne Boże Narodzenie!

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
621 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
621 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.