Szukaj
Motywy sezonowe

Jesienne sprzątanie: umyj okna, żaluzje zewnętrzne i pergole, zanim się ochłodzi

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
253 przeczytanie
Jesienne sprzątanie: umyj okna, żaluzje zewnętrzne i pergole, zanim się ochłodzi
Co prawda w październiku temperatura obniża się, ale zazwyczaj jeszcze nie marznie. Dlatego jest to idealny czas na umycie okien, okiennic, żaluzji zewnętrznych, poręczy balkonowych i innych elementów zewnętrznych domu i tarasu. Jak wszystko najlepiej wyczyścić i przygotować na zimę?

Jak umyć okna

O myciu okien przynieśliśmy Wam kompletną przejrzystą instrukcję. W skrócie można powiedzieć: najpierw wyczyść ewentualne zaciemnienie wewnętrzne (wypierz zasłony, odkurz żaluzje wewnętrzne, rolety lub plisse), następnie umyj ramy i na końcu szyby. Temperatura na zewnątrz podczas mycia okien nie powinna być niższa niż 5 °C – najlepsza jest temperatura między 10 i 20 °C. Użyj letniej wody z płynem do mycia okien, nanieś gąbką lub ścierką z mikro włókien i zetrzyj wycieraczką do mycia okien. Jeżeli masz drewniane okna, natrzyj ramy specjalnym balsamem. Skontroluj też okucia, czy nie trzeba ich wyregulować.

Nigdy nie myj okien płynem do mycia naczyń. Wytworzy na szybach lepki film, do którego będzie się lepić kurz i owady. Jeżeli zabraknie płynu do mycia okien, można go zastąpić octem.

Jak umyć żaluzje

Żaluzje wewnętrzne możesz czyścić kiedykolwiek, zewnętrzne jednak trzeba umyć przed przyjściem zimy. Jest to proste – ustawisz lamele w pionowej pozycji, nawilżysz je wodą i oczyścisz delikatną szmatką lub gąbką nawilżoną środkiem do mycia. Na zakończenie opłuczesz wodą – bądź ręcznie, lub niezbyt silnym strumieniem z węża ogrodowego.

Do żaluzji w wyższych piętrach prawdopodobnie nie dosięgniesz – w takim przypadku lepiej jest wezwać firmę specjalistyczną.

Również rolety, markizy lub rolety ekranowe potrzebują oczyszczenia. Po sezonie letnim zasługują na wyczyszczenie również siatki przeciwko owadom. Instrukcje dla wszystkich wymienionych procesów podaliśmy w tym artykule.

Czyszczenie aluminiowej pergoli

Utrzymanie aluminiowej pergoli jest łatwe: wystarczy nasmarować gumowe uszczelki lameli specjalnym środkiem, usunąć grube zanieczyszczenia, liście z kanalików odwadniających, i w razie zanieczyszczenia zamieść konstrukcję lub umyć delikatnym środkiem czyszczącym. W przypadku normalnego obciążenia to nie powinno być konieczne – aluminiowa pergola jest prawie bezutrzymaniowa. Przed zimą jeszcze ustaw lamele na 90 °C, aby zapobiec ich uszkodzeniu w wyniku ewentualnego przymarznięcia lub długotrwałego obciążenia w razie wysokiej warstwy śniegu.

Nie zapomnij schować mebli ogrodowych, zazimować roślin, lub zadbać o podłogę.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. maja 2023

Chroń swoje zdrowie: pomoże Ci w tym dobrej jakości zaciemnienie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
253 przeczytanie
Chroń swoje zdrowie: pomoże Ci w tym dobrej jakości zaciemnienie
Co roku 7 kwietnia przypominamy sobie Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku mija już 75 lat od założenia Światowej Organizacji Zdrowia, która ma za zadanie prowadzić globalną oświatę w zakresie najróżniejszych problemów zdrowotnych. Do tego, abyśmy byli zdrowsi, możemy przyczynić się sami wieloma sposobami. Jednym z nich jest też technika zaciemniająca.
Dom i ogród
7. maja 2023

Jak urządzić pokój dla gości

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
3 min.
253 przeczytanie
Jak urządzić pokój dla gości
Zostało CI w domu nieużywane pomieszczenie, na przykład były pokój dziecięcy, lub niepotrzebna pracownia? Zmień je w pokój dla gości!