Szukaj
Dom i ogród

Jak się dobrze wyspać: ciemno, rytuały i odpowiednie środowisko

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
363 przeczytanie
Jak się dobrze wyspać: ciemno, rytuały i odpowiednie środowisko
Ilość i jakość snu ma wpływ na całe nasze życie – od wydajności pracy po zdrowie i komfort psychiczny. Co możemy zrobić, abyśmy spali jak najlepiej?

Doskonałe ciemno

Aczkolwiek dobremu wyspaniu się szkodzi przede wszystkim niebieskie światło z ekranów urządzeń elektronicznych, obowiązuje, że im lepsze zaciemnienie, tym lepiej się śpi. Idealnie nie mielibyśmy po zaciemnieniu widzieć swojej własnej ręki przed twarzą. Bardzo dobry poziom zaciemnienia można uzyskać z pomocą rolet przedokiennych lub niektórych kształtów żaluzji zewnętrznych. Wariant blackout mają też niektóre wewnętrzne rolety ekranowe.

Unikaj kofeiny i alkoholu

Nie jest żadną tajemnicą, że po wieczornej kawie prawdopodobnie nie będzie się dobrze zasypiać. To samo dotyczy filiżanki herbaty, coli lub napojów energetycznych – unikaj ich w miarę możliwości już po południu. Przed snem niepotrzebnie pobudzają też wyroby tytoniowe. I uwaga – pomimo to, że być może lubisz wypić „szlaftrunk“, to znaczy szklaneczkę przed snem, na jakość snu ma negatywny wpływ również alkohol.

Dzienny rytm – chodź spać zawsze o tej samej godzinie

Najlepszy sen jest maksymalnie regularny – zarówno z punktu widzenia zasypiania, jak też wstawania. Prawidłowo powinieneś chodzić spać i wstawać codziennie o tej samej porze, również w weekend. Dobremu zasypianiu sprzyja też ruch na słońcu w dzień: pomoże zdrowo zmęczyć organizm i lepiej zharmonizować biorytmy z cyklem światła i ciemna. Nasz naturalny dzienny rytm jest nieco dłuższy niż ziemska doba – podczas pobytu człowieka w absolutnych ciemnościach nastawi się średnio na ok. 24 godziny i piętnaście minut. Organizm liczy się z codziennym „nastawianiem“ właśnie według światła słonecznego.

  • Zamiast budzika nastaw przypomnienie, kiedy masz iść spać, abyś był dostatecznie wyspany w dni powszednie i przez weekend.
  • Nie jedz i nie ćwicz za późno przed snem. Mniejsza drzemka w dzień nie powinna zaszkodzić, ale uważaj, abyś nie zasnął po trzeciej godzinie po południu.
  • W żadnych okolicznościach nie lekceważ wyboru dobrego materaca. Zdrowy sen wymaga prawidłowego materaca, ale również kołdry i poduszki z przyjemnych materiałów. W zasypianiu pomoże materac nasycony wonnymi esencjami.

Rytuały przed snem

W ciągu kilku ostatnich godzin przed snem należy się zajmować uspokajającymi czynnościami, idealnie czytaniem lub słuchaniem muzyki (natomiast telewizja, telefon i komputer mogą skomplikować zasypianie). Wskazana jest też gorąca kąpiel, która zazwyczaj wywołuje uczucie senności. Nie zapomnij porządnie wywietrzyć sypialni i utrzymywać w niej raczej niższą temperaturę.

Jeżeli nie możesz zasnąć dłużej niż dwadzieścia minut, nie leż w łóżku. Wstań i zajmij się jakąś uspokajającą czynnością, dopóki nie poczujesz senności, aby mózg nie kojarzył leżenia z czuwaniem i stresem z bezsenności.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
363 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.
Motywy sezonowe
25. listopada 2022

Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
363 przeczytanie
Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego
Nie pozwól się zanudzić: adwentu można użyć sobie również w domu lub w ogrodzie.