Doskonałe ciemno
Aczkolwiek dobremu wyspaniu się szkodzi przede wszystkim niebieskie światło z ekranów urządzeń elektronicznych, obowiązuje, że im lepsze zaciemnienie, tym lepiej się śpi. Idealnie nie mielibyśmy po zaciemnieniu widzieć swojej własnej ręki przed twarzą. Bardzo dobry poziom zaciemnienia można uzyskać z pomocą rolet przedokiennych lub niektórych kształtów żaluzji zewnętrznych. Wariant blackout mają też niektóre wewnętrzne rolety ekranowe.
Unikaj kofeiny i alkoholu
Nie jest żadną tajemnicą, że po wieczornej kawie prawdopodobnie nie będzie się dobrze zasypiać. To samo dotyczy filiżanki herbaty, coli lub napojów energetycznych – unikaj ich w miarę możliwości już po południu. Przed snem niepotrzebnie pobudzają też wyroby tytoniowe. I uwaga – pomimo to, że być może lubisz wypić „szlaftrunk“, to znaczy szklaneczkę przed snem, na jakość snu ma negatywny wpływ również alkohol.
Dzienny rytm – chodź spać zawsze o tej samej godzinie
Najlepszy sen jest maksymalnie regularny – zarówno z punktu widzenia zasypiania, jak też wstawania. Prawidłowo powinieneś chodzić spać i wstawać codziennie o tej samej porze, również w weekend. Dobremu zasypianiu sprzyja też ruch na słońcu w dzień: pomoże zdrowo zmęczyć organizm i lepiej zharmonizować biorytmy z cyklem światła i ciemna. Nasz naturalny dzienny rytm jest nieco dłuższy niż ziemska doba – podczas pobytu człowieka w absolutnych ciemnościach nastawi się średnio na ok. 24 godziny i piętnaście minut. Organizm liczy się z codziennym „nastawianiem“ właśnie według światła słonecznego.
- Zamiast budzika nastaw przypomnienie, kiedy masz iść spać, abyś był dostatecznie wyspany w dni powszednie i przez weekend.
- Nie jedz i nie ćwicz za późno przed snem. Mniejsza drzemka w dzień nie powinna zaszkodzić, ale uważaj, abyś nie zasnął po trzeciej godzinie po południu.
- W żadnych okolicznościach nie lekceważ wyboru dobrego materaca. Zdrowy sen wymaga prawidłowego materaca, ale również kołdry i poduszki z przyjemnych materiałów. W zasypianiu pomoże materac nasycony wonnymi esencjami.
Rytuały przed snem
W ciągu kilku ostatnich godzin przed snem należy się zajmować uspokajającymi czynnościami, idealnie czytaniem lub słuchaniem muzyki (natomiast telewizja, telefon i komputer mogą skomplikować zasypianie). Wskazana jest też gorąca kąpiel, która zazwyczaj wywołuje uczucie senności. Nie zapomnij porządnie wywietrzyć sypialni i utrzymywać w niej raczej niższą temperaturę.
Jeżeli nie możesz zasnąć dłużej niż dwadzieścia minut, nie leż w łóżku. Wstań i zajmij się jakąś uspokajającą czynnością, dopóki nie poczujesz senności, aby mózg nie kojarzył leżenia z czuwaniem i stresem z bezsenności.