Szukaj
Dom i ogród

Jak się dobrze wyspać: ciemno, rytuały i odpowiednie środowisko

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
741 przeczytanie
Jak się dobrze wyspać: ciemno, rytuały i odpowiednie środowisko
Ilość i jakość snu ma wpływ na całe nasze życie – od wydajności pracy po zdrowie i komfort psychiczny. Co możemy zrobić, abyśmy spali jak najlepiej?

Doskonałe ciemno

Aczkolwiek dobremu wyspaniu się szkodzi przede wszystkim niebieskie światło z ekranów urządzeń elektronicznych, obowiązuje, że im lepsze zaciemnienie, tym lepiej się śpi. Idealnie nie mielibyśmy po zaciemnieniu widzieć swojej własnej ręki przed twarzą. Bardzo dobry poziom zaciemnienia można uzyskać z pomocą rolet przedokiennych lub niektórych kształtów żaluzji zewnętrznych. Wariant blackout mają też niektóre wewnętrzne rolety ekranowe.

Unikaj kofeiny i alkoholu

Nie jest żadną tajemnicą, że po wieczornej kawie prawdopodobnie nie będzie się dobrze zasypiać. To samo dotyczy filiżanki herbaty, coli lub napojów energetycznych – unikaj ich w miarę możliwości już po południu. Przed snem niepotrzebnie pobudzają też wyroby tytoniowe. I uwaga – pomimo to, że być może lubisz wypić „szlaftrunk“, to znaczy szklaneczkę przed snem, na jakość snu ma negatywny wpływ również alkohol.

Dzienny rytm – chodź spać zawsze o tej samej godzinie

Najlepszy sen jest maksymalnie regularny – zarówno z punktu widzenia zasypiania, jak też wstawania. Prawidłowo powinieneś chodzić spać i wstawać codziennie o tej samej porze, również w weekend. Dobremu zasypianiu sprzyja też ruch na słońcu w dzień: pomoże zdrowo zmęczyć organizm i lepiej zharmonizować biorytmy z cyklem światła i ciemna. Nasz naturalny dzienny rytm jest nieco dłuższy niż ziemska doba – podczas pobytu człowieka w absolutnych ciemnościach nastawi się średnio na ok. 24 godziny i piętnaście minut. Organizm liczy się z codziennym „nastawianiem“ właśnie według światła słonecznego.

  • Zamiast budzika nastaw przypomnienie, kiedy masz iść spać, abyś był dostatecznie wyspany w dni powszednie i przez weekend.
  • Nie jedz i nie ćwicz za późno przed snem. Mniejsza drzemka w dzień nie powinna zaszkodzić, ale uważaj, abyś nie zasnął po trzeciej godzinie po południu.
  • W żadnych okolicznościach nie lekceważ wyboru dobrego materaca. Zdrowy sen wymaga prawidłowego materaca, ale również kołdry i poduszki z przyjemnych materiałów. W zasypianiu pomoże materac nasycony wonnymi esencjami.

Rytuały przed snem

W ciągu kilku ostatnich godzin przed snem należy się zajmować uspokajającymi czynnościami, idealnie czytaniem lub słuchaniem muzyki (natomiast telewizja, telefon i komputer mogą skomplikować zasypianie). Wskazana jest też gorąca kąpiel, która zazwyczaj wywołuje uczucie senności. Nie zapomnij porządnie wywietrzyć sypialni i utrzymywać w niej raczej niższą temperaturę.

Jeżeli nie możesz zasnąć dłużej niż dwadzieścia minut, nie leż w łóżku. Wstań i zajmij się jakąś uspokajającą czynnością, dopóki nie poczujesz senności, aby mózg nie kojarzył leżenia z czuwaniem i stresem z bezsenności.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Motywy sezonowe
17. marca 2024

Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
741 przeczytanie
Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu
W dzisiejszym pędzącym świecie jest ważniejsze, niż kiedykolwiek indziej, znalezienie czasu dla siebie. Odkryj, jak możesz wytworzyć swoją osobistą oazę spokoju i zachować codziennie równowagę psychiczną.
Zrób to sam
10. marca 2024

Zrób latawiec, który naprawdę lata!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
741 przeczytanie
Zrób latawiec, który naprawdę lata!
Latawiec, do którego nie potrzebujesz nic specjalnego, a jednak będzie latać? Dziś pokażemy, jak go zrobić. Będziesz potrzebować tylko kilku rzeczy, które prawdopodobnie masz w domu.