Szukaj
Motywy sezonowe

Opalanie w ogrodzie, na balkonie lub tarasie – jak opalić się zdrowo i bezpiecznie

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
3210 przeczytanie
Opalanie w ogrodzie, na balkonie lub tarasie – jak opalić się zdrowo i bezpiecznie
Korzystasz z balkonu, tarasu lub ogrodu do opalania? Naucz się opalać bez niepotrzebnych ryzyk, zdrowo i stopniowo.

W cieniu nie opalisz się? Poznaj mity o opalaniu

Wśród ludzi krąży wiele mitów i nieprawdziwych informacji o opalaniu. Na przykład, że używając kremu z wysokim ochrony nie opalisz się. Przeciwnie: opalisz się, co prawda, wolniej, ale zdrowiej i z niższym ryzykiem poparzenia. Z tej samej beczki jest twierdzenie, że słońce w południe opala najlepiej. W południe, dokładniej mówiąc między jedenastą i trzecią godziną, najlepiej wcale nie wychodzić na słońce. Lepiej zostać w cieniu pergoli lub markizy balkonowej. Nie bój się, nie zostaniesz zupełnie blady – cień działa jak czynnik ochrony, ale nie zatrzyma wszystkich promieni słońca, podobnie jak odzież. Ponadto słońce na zewnątrz odbija się od okolicznych powierzchni.

Krem do opalania zacznie działać dopiero 15–20 minut po nasmarowaniu. Zawsze nasmaruj się z wyprzedzeniem.

Nie licz też na zachmurzenie: promienie UV przechodzą też przez chmury, chociaż w ograniczonej ilości. Zachmurzenie może poza tym w każdej chwili niepozornie rozpłynąć się i grozi ryzyko poparzenia. I uwaga: kiedy już się nasmarujesz, nawet kremem z wysokim czynnikiem ochrony, nie licz na to, że ochroni Cię cały dzień. Smarowanie trzeba powtarzać co dwie godziny lub po mechanicznym starciu, na przykład ręcznikiem, lub po kąpieli.

Nie zapominaj o smarowaniu często pomijanych miejsc, takich jak płatki uszu, dekolt, łydki i podbicie stóp, ewentualnie również stóp w przypadku, kiedy opalasz się leżąc na brzuchu. Poparzenie takich miejsc jest bardzo nieprzyjemne – i jak wszystkie poparzenia dodatkowo zwiększają ryzyko późniejszego powstania raka skóry.

Prywatność w ogrodzie

Do zalet własnego ogrodu podczas opalania należy prywatność – jeżeli masz nieprzejrzysty płot lub żywopłot, lub kąt ogrodu otoczony drzewami, gdzie nikt nie zajrzy, możesz spokojnie opalać się nago. I, chociaż najprościej jest rozłożyć na trawniku koc, dużo wygodniej jest na leżaku ogrodowym. Wybornie posłuży do opalania, ale równie czytania, drzemki (uwaga, w takim przypadku nie zapomnij postawić go w cieniu) lub delektowania się popołudniową kawą. Przeczytaj, jak wybierać meble ogrodowe.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lipca 2025

Używaj sobie balkonu na całego. Nawet tego najmniejszego.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
3210 przeczytanie
Używaj sobie balkonu na całego. Nawet tego najmniejszego.
Małe balkony są często niewykorzystane. Urządź swój balkon do najmniejszych szczegółów i według swoich potrzeb. Nie bój się, nic nie jest niemożliwe i nawet na małym balkonie się sporo zmieści! Mieszkanie w mieszkaniu jest dziś dostępniejsze (i często wygodniejsze) niż w dużym domu, nie ma o czym dyskutować. Jednak również ludzie z bloku czasem pragną kawałka zieleni, przyjemnego posiedzenia na świeżym powietrzu, albo relaksu na słońcu. To wszystko jest możliwe, jeżeli Twoje mieszkanie ma balkon. Nawet najmniejszy balkon można wyposażyć sprytnie i będziesz mógł z niego korzystać, głównie do tak ważnego odpoczynku.
Dom i ogród
7. lipca 2025

5 pomysłów, jak z dziećmi użyć sobie lata w ogrodzie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
3210 przeczytanie
5 pomysłów, jak z dziećmi użyć sobie lata w ogrodzie
Ogród to idealne miejsce, gdzie dzieci mogą się wyszaleć. Ale podczas gdy one się bawią, Ty drżysz ze strachu, co znowu wymyślą. Brzmi znajomo? Na szczęście istnieją aktywności, które są jednocześnie zabawne i bezpieczne. Nie grozi Ci pęknięcie bębenków ani konieczność wzywania straży pożarnej.