Szukaj
Motywy sezonowe
1. listopada 2022

Halloween i Dzień Zaduszny: uczczenie tych, którzy nas opuścili

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
15 przeczytanie
Halloween i Dzień Zaduszny: uczczenie tych, którzy nas opuścili
Wiele kultur na całym świecie na przełomie października i listopada w jakiś sposób wspomina swoich przodków i zmarłych członków rodziny. Jakie tradycje kultywujesz Ty na Wszystkich Świętych i czym możesz się inspirować?

Halloween

Na pierwszym miejscu wspomnimy Halloween nie dlatego, żebyśmy to anglosaskie święto preferowali, ale tylko dlatego, że w kalendarzu jest najwcześniej. Nazwa Halloween pochodzi od skrótu All Hallow’s Eve, to znaczy „wieczór przed świętem Wszystkich Świętych“. Święto Wszystkich Świętych zachodni chrześcijanie obchodzą pierwszego listopada i podobnie, jak na przykład chodzi Święty Mikołaj w przeddzień samego święta św. Mikołaja, również Halloween obchodzimy w przeddzień Wszystkich Świętych.

Halloween przyjął się u nas prawdopodobnie dlatego, że ozdoby z jego okazji są wesołe i proste. Wytwarzanie najróżniejszych niesamowitych dekoracji i wydłubywanie dyni podoba się przede wszystkim dzieciom, ale chodzi o przyjemne odprężenie przed nadchodzącą ponurą zimą również dla dorosłych. Jaskrawe pomarańczowe dynie nie są jednak pierwotną ozdobą na Halloween: pierwotnie drążono rzepę również u nas. W starym celtyckim kalendarzu w nocy z 31 października na 1 listopada panował Samhain, jedno z czterech głównych świąt. Dla Celtów był to okres, kiedy zacierają się granice między światem żywych i światem martwych, zmarli mogą tymczasowo wrócić na ziemię a żywi odwiedzić podświat.

Czy będzie chciał obchodzić Halloween, czy też celtycki Samhain, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś urządził obchody na przykład w ogrodzie, o ile nie przyjdzie prawdziwa słota. A nawet gdyby przyszła, ochroni Was pergola bioklimatyczna z zaciąganym dachem i zaciemnieniem bocznym.

Día de Muertos

W Meksyku i niektórych krajach Ameryki Środkowej i Południowej wspomnienie naszych drogich zmarłych nazywa się po prostu Dniem Martwych. Chodzi o barwne obchody pełne kostiumów kościotrupów, pomarańczowych kwiatów, jadła i picia. Ten fenomen w ostatnich latach spopularyzował też szereg animowanych filmów, na przykład Coco lub Księga życia. Zmarłym rodziny zdobią specjalne ołtarze, gdzie umieszczają ich fotografie i stawiają ulubione dania nieboszczyków. Inspiruj się obrazami z meksykańskich obchodów i wytwórz na przykład obrazek kościotrupa jako dekorację na szybę.

Dzień Zaduszny

Na czeski Dzień Zaduszny przyjdzie kolej dopiero drugiego listopada, po Halloweenie (31. 10.) i święcie Wszystkich Świętych (1. 11.). Czeskie rodziny w tym okresie tradycyjnie odwiedzają cmentarze i porządkują groby swoich krewnych. W weekend zaduszny zazwyczaj wzrasta ruch na drogach a w połączeniu z mgłami i deszczem, które są w tym okresie normalne, grozi większe ryzyko wypadków drogowych. Z tego powodu część ludzi chodzi na cmentarz już w poprzedzający weekend lub w święto Dzień powstania samodzielnego państwa czeskiego (28. 10.), który jest wolny od pracy i są zamknięte sklepy.

Zrób z nami jesienny wieniec, który możesz powiesić na drzwi, albo użyć go jako oryginalnej dekoracji na grób.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Motywy sezonowe
25. listopada 2022

Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
15 przeczytanie
Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego
Nie pozwól się zanudzić: adwentu można użyć sobie również w domu lub w ogrodzie.
Motywy sezonowe
23. listopada 2022

Lato w ogrodzie: praca i odpoczynek

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
15 przeczytanie
Lato w ogrodzie: praca i odpoczynek
Bądź pochwalone lato. Jasno długo do wieczora, temperatury zapraszające do opalania na leżaku lub ochłody w basenie i bogate zbiory z owocowego o warzywnego ogrodu. O czym nie powinniśmy w letnich miesiącach w ogrodzie zapomnieć – a z jakiego relaksu nie powinniśmy zrezygnować?