Szukaj
Motywy sezonowe
1. listopada 2022

Halloween i Dzień Zaduszny: uczczenie tych, którzy nas opuścili

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
386 przeczytanie
Halloween i Dzień Zaduszny: uczczenie tych, którzy nas opuścili
Wiele kultur na całym świecie na przełomie października i listopada w jakiś sposób wspomina swoich przodków i zmarłych członków rodziny. Jakie tradycje kultywujesz Ty na Wszystkich Świętych i czym możesz się inspirować?

Halloween

Na pierwszym miejscu wspomnimy Halloween nie dlatego, żebyśmy to anglosaskie święto preferowali, ale tylko dlatego, że w kalendarzu jest najwcześniej. Nazwa Halloween pochodzi od skrótu All Hallow’s Eve, to znaczy „wieczór przed świętem Wszystkich Świętych“. Święto Wszystkich Świętych zachodni chrześcijanie obchodzą pierwszego listopada i podobnie, jak na przykład chodzi Święty Mikołaj w przeddzień samego święta św. Mikołaja, również Halloween obchodzimy w przeddzień Wszystkich Świętych.

Halloween przyjął się u nas prawdopodobnie dlatego, że ozdoby z jego okazji są wesołe i proste. Wytwarzanie najróżniejszych niesamowitych dekoracji i wydłubywanie dyni podoba się przede wszystkim dzieciom, ale chodzi o przyjemne odprężenie przed nadchodzącą ponurą zimą również dla dorosłych. Jaskrawe pomarańczowe dynie nie są jednak pierwotną ozdobą na Halloween: pierwotnie drążono rzepę również u nas. W starym celtyckim kalendarzu w nocy z 31 października na 1 listopada panował Samhain, jedno z czterech głównych świąt. Dla Celtów był to okres, kiedy zacierają się granice między światem żywych i światem martwych, zmarli mogą tymczasowo wrócić na ziemię a żywi odwiedzić podświat.

Czy będzie chciał obchodzić Halloween, czy też celtycki Samhain, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś urządził obchody na przykład w ogrodzie, o ile nie przyjdzie prawdziwa słota. A nawet gdyby przyszła, ochroni Was pergola bioklimatyczna z zaciąganym dachem i zaciemnieniem bocznym.

Día de Muertos

W Meksyku i niektórych krajach Ameryki Środkowej i Południowej wspomnienie naszych drogich zmarłych nazywa się po prostu Dniem Martwych. Chodzi o barwne obchody pełne kostiumów kościotrupów, pomarańczowych kwiatów, jadła i picia. Ten fenomen w ostatnich latach spopularyzował też szereg animowanych filmów, na przykład Coco lub Księga życia. Zmarłym rodziny zdobią specjalne ołtarze, gdzie umieszczają ich fotografie i stawiają ulubione dania nieboszczyków. Inspiruj się obrazami z meksykańskich obchodów i wytwórz na przykład obrazek kościotrupa jako dekorację na szybę.

Dzień Zaduszny

Na czeski Dzień Zaduszny przyjdzie kolej dopiero drugiego listopada, po Halloweenie (31. 10.) i święcie Wszystkich Świętych (1. 11.). Czeskie rodziny w tym okresie tradycyjnie odwiedzają cmentarze i porządkują groby swoich krewnych. W weekend zaduszny zazwyczaj wzrasta ruch na drogach a w połączeniu z mgłami i deszczem, które są w tym okresie normalne, grozi większe ryzyko wypadków drogowych. Z tego powodu część ludzi chodzi na cmentarz już w poprzedzający weekend lub w święto Dzień powstania samodzielnego państwa czeskiego (28. 10.), który jest wolny od pracy i są zamknięte sklepy.

Zrób z nami jesienny wieniec, który możesz powiesić na drzwi, albo użyć go jako oryginalnej dekoracji na grób.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
386 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
386 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.