Szukaj
Zrób to sam
25. września 2022

Jak zrobić jesienny wieniec na drzwi

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
1151 przeczytanie
Jak zrobić jesienny wieniec na drzwi
Ozdób drzwi wejściowe stylową, prostą i przy tym oryginalną dekoracją – zrób własny wieniec jesienny!

Wiosenny, letni i adwentowy wieniec na drzwi

Wieniec na drzwiach należy do najładniejszych dekoracji zewnętrznych – przyciągnie uwagę, nastroi świątecznie gości i przy tym nie jest trudne jego wykonanie lub zmiana. Tematyczny wieniec możesz mieć na drzwiach o każdej porze roku: jesienna aranżacja z liśćmi, szyszkami i owocami, wiszący wieniec adwentowy z iglaka, ostrokrzewu lub szklanych kulek, lub wiosenny z jajkami i kwitnącymi gałązkami. W lecie może to być wariant z dożynkowych kłosów i kwitnących traw.

Produkcja wieńca jesiennego

Na wieniec potrzebujesz styropianowego, słomianego lub wiklinowego korpusu, pistoletu do kleju i materiału do ozdobienia. Korpus wiklinowy może być widoczny, inne lepiej na przykład owinąć płótnem workowym, papierem krepowanym, łykiem, lub jesiennymi liśćmi. Na wieniec jesienny dobrze jest owinąć korpus gałązkami tui lub wrzosu, które umocujesz drutem do wiązania. Można nim umocować do korpusu również większe elementy dekoracji, mniejsze części lepiej jest przykleić klejem na gorąco. Jeżeli kleisz też podstawę, zaczekaj zawsze na dobre zaschnięcie dolnej części dekoracji, zanim będziesz nakładać następną warstwę, inaczej mogłaby się odkleić.

Co wybrać do zdobienia jesiennych dekoracji? Wieniec wybornie ozdobią kasztany, żołędzie, buczyna, jarzębina, owoce róży i suszone kolorowe liście z różnych drzew.

Jeżeli nie chcesz robić lub kupować korpusu na wieniec, użyj drewnianego kółka do wyszywania. Do wewnętrznego pierścienia zaaranżuj i przyklej klejem na gorąco gałązki, szyszki i jesienne elementy roślin, w górnej części przywiąż tasiemkę do zawieszenia.

Inspiracja na inne pory roku

W taki sam sposób zrobisz też wieniec na okres adwentu. Wieniec na drzwiach można skomponować z wieńcem adwentowym na stole jadalnym, na którym zapalasz świeczki – zrób oba jednocześnie i użyj tych samych materiałów (oprócz świeczek). Gałązki iglaków zamiast kleju na gorąco lepiej umocować z pomocą drutu do wiązania.

Po Bożym Narodzeniu na drzwiach można zostawić wieniec bez świątecznych dekoracji (ozdób, łańcuchów, itp.), tylko gałązki iglaków, szyszki, ewentualnie kolorowe wstążki. Alternatywą jest zimowy wieniec z posrebrzanych gałązek, bukszpanu lub wrzosu, zimowy nastrój przeniesie też ostrokrzew lub bluszcz.

Wiosenny wieniec prosi się o wkomponowanie gałązek wierzby (bazi), forsycji i innych wcześnie kwitnących krzewów i drzew. Wiosna i Wielkanoc to jajka, kurczaki, zajączki i pastelowe kolory.

W lecie zaaranżuj na wieniec kwitnące letnie trawy, podsuszony wrotycz, snopki zboża, lawendę, krwawnik, osty, lub dojrzałe makówki.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
17. marca 2024

Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
1151 przeczytanie
Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu
W dzisiejszym pędzącym świecie jest ważniejsze, niż kiedykolwiek indziej, znalezienie czasu dla siebie. Odkryj, jak możesz wytworzyć swoją osobistą oazę spokoju i zachować codziennie równowagę psychiczną.
Zrób to sam
10. marca 2024

Zrób latawiec, który naprawdę lata!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
1151 przeczytanie
Zrób latawiec, który naprawdę lata!
Latawiec, do którego nie potrzebujesz nic specjalnego, a jednak będzie latać? Dziś pokażemy, jak go zrobić. Będziesz potrzebować tylko kilku rzeczy, które prawdopodobnie masz w domu.