Szukaj
Zrób to sam
25. września 2022

Jak zrobić jesienny wieniec na drzwi

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
420 przeczytanie
Jak zrobić jesienny wieniec na drzwi
Ozdób drzwi wejściowe stylową, prostą i przy tym oryginalną dekoracją – zrób własny wieniec jesienny!

Wiosenny, letni i adwentowy wieniec na drzwi

Wieniec na drzwiach należy do najładniejszych dekoracji zewnętrznych – przyciągnie uwagę, nastroi świątecznie gości i przy tym nie jest trudne jego wykonanie lub zmiana. Tematyczny wieniec możesz mieć na drzwiach o każdej porze roku: jesienna aranżacja z liśćmi, szyszkami i owocami, wiszący wieniec adwentowy z iglaka, ostrokrzewu lub szklanych kulek, lub wiosenny z jajkami i kwitnącymi gałązkami. W lecie może to być wariant z dożynkowych kłosów i kwitnących traw.

Produkcja wieńca jesiennego

Na wieniec potrzebujesz styropianowego, słomianego lub wiklinowego korpusu, pistoletu do kleju i materiału do ozdobienia. Korpus wiklinowy może być widoczny, inne lepiej na przykład owinąć płótnem workowym, papierem krepowanym, łykiem, lub jesiennymi liśćmi. Na wieniec jesienny dobrze jest owinąć korpus gałązkami tui lub wrzosu, które umocujesz drutem do wiązania. Można nim umocować do korpusu również większe elementy dekoracji, mniejsze części lepiej jest przykleić klejem na gorąco. Jeżeli kleisz też podstawę, zaczekaj zawsze na dobre zaschnięcie dolnej części dekoracji, zanim będziesz nakładać następną warstwę, inaczej mogłaby się odkleić.

Co wybrać do zdobienia jesiennych dekoracji? Wieniec wybornie ozdobią kasztany, żołędzie, buczyna, jarzębina, owoce róży i suszone kolorowe liście z różnych drzew.

Jeżeli nie chcesz robić lub kupować korpusu na wieniec, użyj drewnianego kółka do wyszywania. Do wewnętrznego pierścienia zaaranżuj i przyklej klejem na gorąco gałązki, szyszki i jesienne elementy roślin, w górnej części przywiąż tasiemkę do zawieszenia.

Inspiracja na inne pory roku

W taki sam sposób zrobisz też wieniec na okres adwentu. Wieniec na drzwiach można skomponować z wieńcem adwentowym na stole jadalnym, na którym zapalasz świeczki – zrób oba jednocześnie i użyj tych samych materiałów (oprócz świeczek). Gałązki iglaków zamiast kleju na gorąco lepiej umocować z pomocą drutu do wiązania.

Po Bożym Narodzeniu na drzwiach można zostawić wieniec bez świątecznych dekoracji (ozdób, łańcuchów, itp.), tylko gałązki iglaków, szyszki, ewentualnie kolorowe wstążki. Alternatywą jest zimowy wieniec z posrebrzanych gałązek, bukszpanu lub wrzosu, zimowy nastrój przeniesie też ostrokrzew lub bluszcz.

Wiosenny wieniec prosi się o wkomponowanie gałązek wierzby (bazi), forsycji i innych wcześnie kwitnących krzewów i drzew. Wiosna i Wielkanoc to jajka, kurczaki, zajączki i pastelowe kolory.

W lecie zaaranżuj na wieniec kwitnące letnie trawy, podsuszony wrotycz, snopki zboża, lawendę, krwawnik, osty, lub dojrzałe makówki.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Świat Isotry
20. marca 2023

Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
420 przeczytanie
Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny
Dnia 21 marca, oczywiście, cieszymy się na wiosenne słońce, ale bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy świadomi również jego niebezpieczeństw. Technika zaciemniająca staje się niezastąpiona dla ochrony budynków przed przegrzewaniem.
Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
420 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.