Szukaj
Zrób to sam

Dekoracje, tworzenie i zwierzątka z kasztanów

Ing. Kateřina Jelenová
2 min.
597 przeczytanie
Dekoracje, tworzenie i zwierzątka z kasztanów
Dojrzewają kasztany i dzieci ze spacerów noszą ich pełne kieszenie. Jak je wykorzystać, aby z nich nie została tylko smutna kupka w kącie pokoju? Rady, jak tworzyć zwierzątka z kasztanów i inaczej wykorzystać kasztany.

Jak zrobić zwierzątka z kasztanów

Aczkolwiek dzieci zazwyczaj bardzo interesuje tworzenie kasztanowych zwierzątek, zestawianie ciał z pomocą patyczków wymaga wiercenia dziurek z pomocą ostrego, cienkiego śrubokręta krzyżowego, szydła, lub spiczastych nożyczek. Tą częścią więc na pewno powinni zająć się dorośli. Dzieci mogą wybierać odpowiednie kasztany (większe na ciało, mniejsze na głowę, itd.), ewentualnie wkładać patyczki do wywierconych otworów.

Dziurki wierć do świeżo nazbieranych kasztanów. Im starsze, tym trudniej wywiercić.

Co wszystko możesz robić z kasztanów z pomocą patyczków, nalepianych oczu, kosmatych drucików, papieru, przędzy, ewentualnie innych naturalnych materiałów?

  • ludziki (brzuch i głowa połączone patyczkiem, ręce i nogi)
  • konie, żyrafy i inne czworonogi (głowa połączona z ciałem, cztery nogi z patyczków; możesz dodać kasztany również zamiast stóp)
  • jeleń z rogami z gałązek
  • gąsienicę (kilka kasztanów połączonych ze sobą zapałkami)
  • jeż (kasztan z powbijanymi krótkimi patyczkami lub wykałaczkami jako kolce)
  • niedzwiadek z brzuszkiem z dużego kasztana
  • pająk z nogami z giętkich drucików
  • nietoperz z przyklejonymi papierowymi skrzydłami

Dla dzieci, które akurat uczą się rozpoznawać litery, zrób kasztanowe abecadło – wystarczy farba do kamyków lub jasny akrylowy pisak.

Jesienne tworzenie z kasztanów

Nie musisz się ograniczać tylko zwierzętami, ludzikami i wytworami dziecięcymi. Z kasztanów można wytworzyć wiele pięknych jesiennych dekoracji – z pomocą pistoletu do kleju i korpusu wieńca w ciągu chwili masz jesienny wieniec do ozdobienia drzwi lub stołu jadalnego. Kasztany możesz na przykład przykleić na rami obrazków i fotografii, lub na szablon wykonany z kartonu. Albo wytworzyć jesienne kasztanowe serce?

Należy pamiętać o tym, że kasztany są gładkie i z czasem wysychają, klejone dekoracje nie wytrzymają długo.

Ale możesz się obejść bez klejenia. Kasztany (i inne jesienne owoce) wyglądają dobrze tylko nasypane do szklanych misek lub świeczników. Kto nie obi się przekłuwania, może z kasztanów tworzyć różne zasłony lub "dzwonki“. Na kasztanach można też malować podobnie, jak na kamykach.

Co jeszcze robić z dziećmi (lub bez nich), kiedy jesienią pogorszy się pogoda?

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
23. listopada 2023

Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
597 przeczytanie
Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?
Od techniki zaciemniającej oczekujemy przeważnie dwóch rzeczy: w dzień zatrzymania uciążliwych promieni słońca i zapewnienie prywatności, w nocy całkowitego zaciemnienia, aby światło nie budziło nas za wcześnie. Przeważnie są do tego potrzebne dwa różne systemy, ale istnieją też opcje, jak połączyć oba w jednym. Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Twojego mieszkania byt? Które rodzaje zaciemnienia pasują do siebie a które nie?
Dom i ogród
22. listopada 2023

Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
597 przeczytanie
Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza
Duże oszklone powierzchnie wewnątrz bywają wyraźną dominantą. Optycznie zwiększą pomieszczenie, są synonimem luksusu i coraz częściej klienci życzą sobie takich elementów w domu. Ich wadą jest to, że nie każdy typ techniki zaciemniającej do nich dobrze pasuje.