Ochroń pergolę przed wiatrem
Aby w pergoli nie dmuchało, pomogą z tym różne zasłony. Do pergoli aluminiowych nadają się rolety ekranowe lub żaluzje zewnętrzne – pergola ARTOSI jest już na nie przygotowana.
Zaciemnienie chroniące przed deszczem i pierwszym śniegiem
W pergoli bioklimatycznej nie musisz rozwiązywać żadnego dodatkowego zaciemnienia: pochylane lamele z gumowymi uszczelkami i kontrolowanym odprowadzaniem wody poradzą sobie z deszczem i śniegiem. Konfigurując pergolę ARTOSI możesz nawet rozdzielić dach na kilka sekcji i pochylać lamele niezależnie w każdej z nich.
Ciepło w pergoli
Aby w pergoli było ciepło, pomogą już wspomniane zasłony przed wiatrem. Wraz z obniżającą się temperaturą już to jednak nie wystarczy: zatem może przyjść kolej na promienniki elektryczne lub gazowe. Kupienie promiennika elektrycznego do pergoli jest najprostsze i najtańsze, ale musisz mieć do dyspozycji gniazdko elektryczne. Palniki gazowe mają własną butlę z propan butanem, umieścisz je tam, gdzie akurat potrzebujesz i nie musisz się ograniczać zasięgiem kabla. W porównaniu z elektrycznymi możesz ich jednak używać tylko w dobrze wietrzonych miejscach – dlatego ochrona pergoli przed wiatrem nie może być za duża. Komfort cieplny w pergoli poprawisz grzejącymi kocykami, które bywają do dyspozycji również w ogródkach restauracji.
Sprawdź odporność na wodę promienników, których będziesz używać na zewnątrz (IP).
Dostatek światła
Wraz z przyjściem jesieni wcześniej się ściemnia, co jeszcze wyraźniej widać po skończeniu letniego czasu w ostatni październikowy weekend. Spędzanie wolnych wieczorów w pergoli oprócz chłodu skomplikuje też szybki zmrok. Do pergoli bioklimatycznej ARTOSI możesz wbudować pasek LED lub użyć pojedynczych lamp LED, podwieszanych lub do położenia na stole lub na ziemi. O wyborze oświetlenia zewnętrznego pergoli lub tarasu pisaliśmy tu.