Szukaj
Zrób to sam
1. września 2022

Życiowe zmiany: narodzenie dziecka

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
46 przeczytanie
Życiowe zmiany: narodzenie dziecka
Kiedy w domu ma przybyć dziecko, będą potrzebne najróżniejsze adaptacje, czy to w ramach wygody, bezpieczeństwa, czy też nowych miejsc do układania rzeczy.

Czego potrzebuje dziecko

Z początku nie trzeba dziecku urządzać jego własnego pokoju – prawdopodobnie będzie spać z rodzicami w sypialni, czy też wprost w ich łóżku. Bezpieczne i jednocześnie wygodne jest łóżeczko przysunięte do łóżka rodziców: dziecko jest w zasięgu matki, ale ma własne miejsce do spania, gdzie nie grozi przyduszenie, oraz może mieć pod materacem monitor oddechu. W pierwszych tygodniach zazwyczaj można wypożyczyć łóżeczko dla noworodków na kółkach.

Przyda się też miejsce do przewijania dziecka. Powierzchnia do przewijania powinna być w przybliżeniu na wysokości pasa, dokładniej 10 cm poniżej łokci. Przewijanie na wysokiej powierzchni jest dużo wygodniejsze i zdrowsze dla pleców, niż przewijanie na łóżku. Jeżeli nie masz miejsca na specjalny mebel, można umocować stolik do przewijania na komodzie a po skończeniu okresu przewijania znów go usunąć.

Miejsce na wózek

Zastanów się, gdzie będziesz zostawiać wózek. Zazwyczaj tj. przedsionek lub korytarz, ale jeżeli nie masz w mieszkaniu miejsca, lub na przykład mieszkasz w domu bez windy, Chyba będziesz musiał zostawiać wózek w przechowalni wózków lub na parterze pod schodami.

Bezpieczne mieszkanie dostosowane dla małych dzieci

Kiedy dzieci nieco wyrosną i zaczną pełzać i chodzić, trzeba zabezpieczyć mieszkanie. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie mogą przewrócić się lub o coś uderzyć, przeciwnie. Powinny trenować poruszanie się w środowisku, które umożliwi im nauczenie się orientacji w przestrzeni, ale w którym nie będzie im grozić poważne niebezpieczeństwo. Dlatego na pewno przyjrzyj się mieszkaniu, zanim dziecko nauczy się samodzielnie poruszać, i sprawdź, co trzeba zabezpieczyć, przerobić lub schować.

 • zakryj ostre rogi
 • zabezpiecz gniazdka i kable elektryczne
 • zainstaluj barierki na schody, jeżeli masz w domu wolno dostępne schody
 • dopilnuj, aby dzieci nie dostały się do okien, idealnie zabezpiecz je przed otwarciem
 • wszystkie gorące ciecze stawiaj jak najdalej od krawędzi stołu lub blatu
 • nie używaj obrusów, które nie są umocowane do stołu, zwróć uwagę również na inne materiały lub kable, za które dziecko mogłoby coś na siebie ściągnąć
 • nie zostawiaj nigdzie w zasięgu drobnych przedmiotów, które dziecko mogłoby połknąć lub wdechnąć (uwaga przede wszystkim na baterie guzikowe i małe magnesy)
 • schowaj i dobrze zabezpiecz wszystkie chemikalia, leki i trujące rośliny
 • uwaga też na szklane i ceramiczne przedmioty, które dziecko może rozbić i pokaleczyć się o odłamki
 • komody i szafy mocno umocuj do ściany
 • następne rady dotyczące bezpieczeństwa dziecka w domu znajdziesz w tym artykule

Jak zaciemnić pokój dziecięcy

Do snu w dzień jest dobre stłumione, rozproszone światło, które zapewnią żaluzje plisse lub rolety wewnętrzne. Bądź jednak ostrożny z łańcuszkami i linkami prowadzącymi. Najlepiej uniemożliwić dziecku dostęp do okna, aby nie zniszczyło zaciemnienia. Podobnie trzeba uważać na wolno dostępne piloty zdalnego sterowania.

W dzień jest wskazane, aby dzieci umiały spać również przy świetle, w nocy jest lepsze dokładniejsze zaciemnienie. Dla zapobieżenia dostępowi wczesnego rannego światła w lecie, oraz dla stłumienia hałasu z zewnątrz przydadzą się rolety przedokienne. O najlepszych opcjach zaciemnienia pokoju dziecięcego pisaliśmy tu.

Najnowsze

Motywy sezonowe
26. września 2022

Jak dbać o swój komfort psychiczny?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
46 przeczytanie
Jak dbać o swój komfort psychiczny?
Ruch w przyrodzie, harmonijne otoczenie i dobrze spędzony wspólnie czas z bliskimi ludźmi – to wszystko pomaga nam w zachowaniu zdrowia i dobrego stanu psychicznego. Z nadchodzącą jesienią ma na nas wpływ ubytek światła, gorsza pogoda i inne negatywne czynniki. Spróbuj uzupełnić energię i harmonię w swoim życiu z pomocą odpowiedniego trybu życia, dostatku światła i zmian w domu.
Zrób to sam
25. września 2022

Jak zrobić jesienny wieniec na drzwi

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
46 przeczytanie
Jak zrobić jesienny wieniec na drzwi
Ozdób drzwi wejściowe stylową, prostą i przy tym oryginalną dekoracją – zrób własny wieniec jesienny!