Szukaj
Zrób to sam
1. września 2022

Życiowe zmiany: narodzenie dziecka

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
366 przeczytanie
Życiowe zmiany: narodzenie dziecka
Kiedy w domu ma przybyć dziecko, będą potrzebne najróżniejsze adaptacje, czy to w ramach wygody, bezpieczeństwa, czy też nowych miejsc do układania rzeczy.

Czego potrzebuje dziecko

Z początku nie trzeba dziecku urządzać jego własnego pokoju – prawdopodobnie będzie spać z rodzicami w sypialni, czy też wprost w ich łóżku. Bezpieczne i jednocześnie wygodne jest łóżeczko przysunięte do łóżka rodziców: dziecko jest w zasięgu matki, ale ma własne miejsce do spania, gdzie nie grozi przyduszenie, oraz może mieć pod materacem monitor oddechu. W pierwszych tygodniach zazwyczaj można wypożyczyć łóżeczko dla noworodków na kółkach.

Przyda się też miejsce do przewijania dziecka. Powierzchnia do przewijania powinna być w przybliżeniu na wysokości pasa, dokładniej 10 cm poniżej łokci. Przewijanie na wysokiej powierzchni jest dużo wygodniejsze i zdrowsze dla pleców, niż przewijanie na łóżku. Jeżeli nie masz miejsca na specjalny mebel, można umocować stolik do przewijania na komodzie a po skończeniu okresu przewijania znów go usunąć.

Miejsce na wózek

Zastanów się, gdzie będziesz zostawiać wózek. Zazwyczaj tj. przedsionek lub korytarz, ale jeżeli nie masz w mieszkaniu miejsca, lub na przykład mieszkasz w domu bez windy, Chyba będziesz musiał zostawiać wózek w przechowalni wózków lub na parterze pod schodami.

Bezpieczne mieszkanie dostosowane dla małych dzieci

Kiedy dzieci nieco wyrosną i zaczną pełzać i chodzić, trzeba zabezpieczyć mieszkanie. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie mogą przewrócić się lub o coś uderzyć, przeciwnie. Powinny trenować poruszanie się w środowisku, które umożliwi im nauczenie się orientacji w przestrzeni, ale w którym nie będzie im grozić poważne niebezpieczeństwo. Dlatego na pewno przyjrzyj się mieszkaniu, zanim dziecko nauczy się samodzielnie poruszać, i sprawdź, co trzeba zabezpieczyć, przerobić lub schować.

 • zakryj ostre rogi
 • zabezpiecz gniazdka i kable elektryczne
 • zainstaluj barierki na schody, jeżeli masz w domu wolno dostępne schody
 • dopilnuj, aby dzieci nie dostały się do okien, idealnie zabezpiecz je przed otwarciem
 • wszystkie gorące ciecze stawiaj jak najdalej od krawędzi stołu lub blatu
 • nie używaj obrusów, które nie są umocowane do stołu, zwróć uwagę również na inne materiały lub kable, za które dziecko mogłoby coś na siebie ściągnąć
 • nie zostawiaj nigdzie w zasięgu drobnych przedmiotów, które dziecko mogłoby połknąć lub wdechnąć (uwaga przede wszystkim na baterie guzikowe i małe magnesy)
 • schowaj i dobrze zabezpiecz wszystkie chemikalia, leki i trujące rośliny
 • uwaga też na szklane i ceramiczne przedmioty, które dziecko może rozbić i pokaleczyć się o odłamki
 • komody i szafy mocno umocuj do ściany
 • następne rady dotyczące bezpieczeństwa dziecka w domu znajdziesz w tym artykule

Jak zaciemnić pokój dziecięcy

Do snu w dzień jest dobre stłumione, rozproszone światło, które zapewnią żaluzje plisse lub rolety wewnętrzne. Bądź jednak ostrożny z łańcuszkami i linkami prowadzącymi. Najlepiej uniemożliwić dziecku dostęp do okna, aby nie zniszczyło zaciemnienia. Podobnie trzeba uważać na wolno dostępne piloty zdalnego sterowania.

W dzień jest wskazane, aby dzieci umiały spać również przy świetle, w nocy jest lepsze dokładniejsze zaciemnienie. Dla zapobieżenia dostępowi wczesnego rannego światła w lecie, oraz dla stłumienia hałasu z zewnątrz przydadzą się rolety przedokienne. O najlepszych opcjach zaciemnienia pokoju dziecięcego pisaliśmy tu.

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
366 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
366 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?