Szukaj
Motywy sezonowe
27. czerwca 2022

Wiosenne sprzątanie: mycie okien, wymiana pościeli i czyszczenie żaluzji

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
720 przeczytanie
Wiosenne sprzątanie: mycie okien, wymiana pościeli i czyszczenie żaluzji
Wiosna w pełni. Jeżeli jeszcze nie zdążyliście przeprowadzić wiosennego sprzątania, jest najwyższy czas: całe mieszkanie i dom potrzebuje porządnego wyczyszczenia. Od czego zacząć, o czym nie zapomnieć i jak postępować podczas gruntownego wiosennego sprzątania?

Wielkie wiosenne sprzątanie: postępowanie i strategia

Podajemy instrukcję gruntowego sprzątania jesiennego. Z wiosennym sprzątaniem będzie podobnie.

Postępujemy od sufitu do podłogi. Wymieciemy pajęczyny, wytrzemy kurz na górnych szafkach i framugach drzwi, wyczyścimy żyrandole. Wypierzemy zasłony i firanki, ewentualnie wyczyścimy technikę zaciemniającą, jeżeli tego potrzebuje. Żaluzje poziome trzeba czasem czyścić po jednej lameli, natomiast rolety lub żaluzje plisse oczyszczają się od kurzu podczas używania i czyszczenie nie bywa konieczne.

Jak czyścić żaluzje zewnętrzne, przeczytasz w tym artykule.

Skontrolujemy ściany, wyczyścimy wyłączniki, umyjemy drzwi i klamki. Możemy obrócić materace i wymienić kołdry na cieńsze letnie. Na zakończenie odkurzymy i wytrzemy, raczej po staremu na kolanach ze szmatą, abyśmy się dostali naprawdę do wszystkich rogów i szczelin.

Mycie okien

Nie zapomnimy umyć okna – chociaż w tym roku już to robiliśmy. Aktualnie jest sezon pyłków iglaków i chyba wszystkie okna w kraju są pełne żółtych kropek. Jeżeli będzie nadal ciepło, kwitnienie świerków może trwać aż do czerwca. Jeżeli spadnie deszcz, zabieramy się za mycie okien. W naszym, artykule możesz przeczytać szczegółową instrukcję, jak to robić, w skrócie: myjemy przy temperaturze na zewnątrz 10–20 °C, idealnie kiedy jest pochmurnie. Zaczniemy od ram, następnie nawilżymy szyby i zetrzemy wycieraczką lub odkurzaczem do okien. Wypolerujemy czystą ściereczką z mikrowłókna.

Łazienka i kuchnia

Te pomieszczenia będą wymagać trochę więcej pracy: w łazience sprawdzimy, co trzeba oczyścić od kamienia wodnego, rdzy lub pleśni, i użyjemy specjalnych środków.

W kuchni wyczyść piekarnik i inne urządzenia, zrób porządek w spiżarni i w lodówce, w miarę możliwości opróżnij wszystkie półki i szuflady, wymyj je i przebierz nieużywane przybory.

Wiosenne sprzątanie ogrodu

Po świętojańskim okresie, to znaczy pod koniec czerwca lub na początku lipca strzyżemy trwale zielone krzewy w żywopłotach. Obowiązuje zasada, że górna część żywopłotu powinna być węższa niż podstawa, to znaczy tniemy nieco pochyło.

Pod koniec kwitnienia lub po przekwitnięciu przycinamy drzewka pestkowe, rany będą się im lepiej goić i nie będzie grozić gumoza. Trawnik możesz przejechać wertykulatorem lub przynajmniej grabiami.

Odpad ogrodowy możesz rozdrobnić rębarką i bądź wyrzucić do kompostu, lub spalić w kominku, ewentualnie użyć zamiast kory do mulczowania na grządki.

Nie zapomniałeś po zimie skontrolować pergoli? Pergole bioklimatyczne wymagają tylko minimalnego utrzymania, pomimo to trzeba zobaczyć, czy na przykład nie napadały liście i gałązki do kanałów odwadniających.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
720 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
720 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.