Szukaj
Motywy sezonowe
27. czerwca 2022

Wiosenne sprzątanie: mycie okien, wymiana pościeli i czyszczenie żaluzji

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
282 przeczytanie
Wiosenne sprzątanie: mycie okien, wymiana pościeli i czyszczenie żaluzji
Wiosna w pełni. Jeżeli jeszcze nie zdążyliście przeprowadzić wiosennego sprzątania, jest najwyższy czas: całe mieszkanie i dom potrzebuje porządnego wyczyszczenia. Od czego zacząć, o czym nie zapomnieć i jak postępować podczas gruntownego wiosennego sprzątania?

Wielkie wiosenne sprzątanie: postępowanie i strategia

Podajemy instrukcję gruntowego sprzątania jesiennego. Z wiosennym sprzątaniem będzie podobnie.

Postępujemy od sufitu do podłogi. Wymieciemy pajęczyny, wytrzemy kurz na górnych szafkach i framugach drzwi, wyczyścimy żyrandole. Wypierzemy zasłony i firanki, ewentualnie wyczyścimy technikę zaciemniającą, jeżeli tego potrzebuje. Żaluzje poziome trzeba czasem czyścić po jednej lameli, natomiast rolety lub żaluzje plisse oczyszczają się od kurzu podczas używania i czyszczenie nie bywa konieczne.

Jak czyścić żaluzje zewnętrzne, przeczytasz w tym artykule.

Skontrolujemy ściany, wyczyścimy wyłączniki, umyjemy drzwi i klamki. Możemy obrócić materace i wymienić kołdry na cieńsze letnie. Na zakończenie odkurzymy i wytrzemy, raczej po staremu na kolanach ze szmatą, abyśmy się dostali naprawdę do wszystkich rogów i szczelin.

Mycie okien

Nie zapomnimy umyć okna – chociaż w tym roku już to robiliśmy. Aktualnie jest sezon pyłków iglaków i chyba wszystkie okna w kraju są pełne żółtych kropek. Jeżeli będzie nadal ciepło, kwitnienie świerków może trwać aż do czerwca. Jeżeli spadnie deszcz, zabieramy się za mycie okien. W naszym, artykule możesz przeczytać szczegółową instrukcję, jak to robić, w skrócie: myjemy przy temperaturze na zewnątrz 10–20 °C, idealnie kiedy jest pochmurnie. Zaczniemy od ram, następnie nawilżymy szyby i zetrzemy wycieraczką lub odkurzaczem do okien. Wypolerujemy czystą ściereczką z mikrowłókna.

Łazienka i kuchnia

Te pomieszczenia będą wymagać trochę więcej pracy: w łazience sprawdzimy, co trzeba oczyścić od kamienia wodnego, rdzy lub pleśni, i użyjemy specjalnych środków.

W kuchni wyczyść piekarnik i inne urządzenia, zrób porządek w spiżarni i w lodówce, w miarę możliwości opróżnij wszystkie półki i szuflady, wymyj je i przebierz nieużywane przybory.

Wiosenne sprzątanie ogrodu

Po świętojańskim okresie, to znaczy pod koniec czerwca lub na początku lipca strzyżemy trwale zielone krzewy w żywopłotach. Obowiązuje zasada, że górna część żywopłotu powinna być węższa niż podstawa, to znaczy tniemy nieco pochyło.

Pod koniec kwitnienia lub po przekwitnięciu przycinamy drzewka pestkowe, rany będą się im lepiej goić i nie będzie grozić gumoza. Trawnik możesz przejechać wertykulatorem lub przynajmniej grabiami.

Odpad ogrodowy możesz rozdrobnić rębarką i bądź wyrzucić do kompostu, lub spalić w kominku, ewentualnie użyć zamiast kory do mulczowania na grządki.

Nie zapomniałeś po zimie skontrolować pergoli? Pergole bioklimatyczne wymagają tylko minimalnego utrzymania, pomimo to trzeba zobaczyć, czy na przykład nie napadały liście i gałązki do kanałów odwadniających.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Świat Isotry
20. marca 2023

Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
282 przeczytanie
Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny
Dnia 21 marca, oczywiście, cieszymy się na wiosenne słońce, ale bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy świadomi również jego niebezpieczeństw. Technika zaciemniająca staje się niezastąpiona dla ochrony budynków przed przegrzewaniem.
Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
282 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.