Szukaj
Zrób to sam

Pomieszczenie do zabawy: proste oddzielenie miejsca do zabawy dla dzieci

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
520 przeczytanie
Pomieszczenie do zabawy: proste oddzielenie miejsca do zabawy dla dzieci
Zabawki dziecięce w całym mieszkaniu. Albo przeszkadzające w spokojnym śnie i nauce. Miejsce do zabawy dla dzieci lub oddzielony kącik do zabawy przynoszą korzyści wszystkim członkom rodziny. Jak je wytworzyć w mieszkaniu, gdzie nie ma za dużo miejsca?

Samodzielne pomieszczenie do zabawy

Jeżeli masz wolne pomieszczenie, nie ma o czym mówić. Miejsce do zabawy nie ma takich wymagań, jak prawdziwy pokój dziecięcy – bez problemów możesz je urządzeń w piwnicy, na strychu lub pakamerze. Nie musi dać się dobrze wywietrzyć, jak pomieszczenie, w którym się śpi, ani nie musi mieć tak dobrego oświetlenia, jak kącik do pracy.

Jako pomieszczenie do zabawy może tymczasowo służyć też pokój, który później przerobisz na sypialnię. Jeżeli rodzeństwo jest w bliskim wieku, będą prawdopodobnie chcieli do pewnego wieku spać w tym samym pokoju. Jeden pokój dziecięcy przeznaczysz na spanie a z drugiego będzie pokój do zabawy. A kiedy dzieci zaczną dorastać do wieku dojrzewania, pokój do zabawy straci znaczenie, a wzrośnie nacisk na prywatność. Wtedy sprzątnie się pokój dla dzieci i urządzi jako normalny pokój dla ucznia.

Kącik do zabawy w pokoju dziennym

Miejsce do zabawy w pokoju dziennym ma dla dzieci taką zaletę, że mają w zasięgu ręki rodziców, a dla rodziców na odwrót, że mają dzieci pod kontrolą. Wadą jest ilość zabawek w pokoju. Ale również miejsce do zabawy w pokoju dziennym można wizualnie oddzielić podobnie, jak oddzielamy kącik do pracy lub inną specjalną strefę. Do pokoju dziennego zazwyczaj najlepiej nadaje się rozdzielenie japońską ścianą. Kolorystykę i wzór materiału można dostosować do pozostałych materiałów, lub na odwrót, cały pokój urozmaicić i odświeżyć niezwykłym kolorem. Strefa do zabawy oddzielona z pomocą żaluzji pionowych ma tę zaletę, że nie musi mieć prostokątnego kształtu – żaluzje pionowe można zasuwać również po łuku.

Czy znasz wszystkie sposoby rozdzielenia pomieszczenia?

Kącik do zabawy w pokoju dziennym

Strefę do zabawy w pokoju dziecięcym najłatwiej można oddzielić z pomocą mebli, na przykład biblioteczki. Również w pokoiku kącik do zabawy może być oddzielony japońskimi roletami, zasuwanymi drzwiami, ewentualnie, jako tymczasowe rozwiązanie, przynajmniej przegrodą optyczną lub parawanem. Warto pamiętać, że dzieci szybko rosną, dlatego w przypadku bardziej złożonych i droższych rozwiązań trzeba myśleć o tym, jakie wykorzystanie będzie miał oddzielony kącik w przyszłości – na przykład jako spokojny kącik do ćwiczenia.

Posiadamy również zacienienie do pokoju dziecięcego.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
17. marca 2024

Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
520 przeczytanie
Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu
W dzisiejszym pędzącym świecie jest ważniejsze, niż kiedykolwiek indziej, znalezienie czasu dla siebie. Odkryj, jak możesz wytworzyć swoją osobistą oazę spokoju i zachować codziennie równowagę psychiczną.
Zrób to sam
10. marca 2024

Zrób latawiec, który naprawdę lata!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
520 przeczytanie
Zrób latawiec, który naprawdę lata!
Latawiec, do którego nie potrzebujesz nic specjalnego, a jednak będzie latać? Dziś pokażemy, jak go zrobić. Będziesz potrzebować tylko kilku rzeczy, które prawdopodobnie masz w domu.