Szukaj
Motywy sezonowe
15. czerwca 2022

Masz w domu ciemno? Rozjaśnij wnętrze, nie czekaj na wiosnę!

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
211 przeczytanie
Masz w domu ciemno? Rozjaśnij wnętrze, nie czekaj na wiosnę!
Dostatek światła pomaga w poprawie naszego nastroju – przede wszystkim w zimie, kiedy wcześnie się ściemnia i późno świta, potrzebujemy w domu pozyskać i utrzymać jak najwięcej światła. Przegląd rad i pomysłów, jak to zrobić.

Jak najjaśniejsze powierzchnie we wnętrzu

Dotyczy to zwłaszcza podłogi i ścian, ale również tekstyliów i powierzchni dużych mebli – segmentu kuchennego, segmentu pokojowego lub kanapy. W mniejszych i niedostatecznie oświetlonych pomieszczeniach mielibyśmy jednoznacznie preferować jasne kolory – duże powierzchnie w jednym kolorze można łatwo „rozbić“ ciemnymi dodatkami, natomiast dużej ciemnej powierzchni nie rozjaśnimy jasnymi dodatkami. Jeżeli niedostatek światła jest nieprzyjemny a ściany mieszkania mają za ciemny kolor, pomoże wymalowanie ich białym lub innym jasnym kolorem. Urządzając mieszkanie preferuj mniejsze meble i przynajmniej na zimę zminimalizuj wielkoformatowe dekoracje naścienne, przede wszystkim te ciemne – one też powodują, że pomieszczenie wydaje się optycznie ciemniejsze i mniejsze.

Wypróbuj meble z błyszczącą lakierowaną powierzchnią, która odbija światło. Podobnie działają też lustra, zarówno samodzielnie, jak też na drzwiach szaf.

Pozbądź się zasłon

Nie wydaje się to, ale również zasłony potrafią zabrać dużo światła przenikającego oknami do pomieszczenia. Jeżeli nie chcesz pozbyć się ich zupełnie, rozważ chociaż ich skrócenie do połowy okien, bardziej eleganckim i nowocześniejszym rozwiązaniem są jednak żaluzje plisse, które umożliwiają zaciemnienie tylko części okna. Pisaliśmy też i tym, jak wybrać najlepsze kolory dla plisse i innych tekstyliów do wnętrz właśnie na okres zimowy!

Przepełnione parapety, półki i stoliki

Wydaje Ci się, że przesadzamy? Jeżeli parapety służą Ci jako miejsca do odkładania lub półki na kwiaty, ograniczasz tak dostęp światła do pomieszczenia. W przypadku półek, które nie są bezpośrednio przy oknach duża ilość przedmiotów optycznie zmniejsza i zapełnia przestrzeń. Minimalistyczne wnętrze z minimum wystawionych rzeczy na pewno łatwiej jest utrzymywać i ma korzystny wpływ na nasz stan psychiczny.

Zostaw drobne metalowe dekoracje, na przykład świeczniki lub pudełka. Błyszcząca powierzchnia metalu będzie odbijać światło i przyjemnie rozświetli wnętrze.

Lepsze oświetlenie

Zastanów się, czy lampy w Twoim mieszkaniu nie mają za ciemnych lub zamkniętych kloszy, które niepotrzebnie pochłaniają większość wytwarzanego światła. Spróbuj je zastąpić przepuszczalnymi wiklinowymi lub papierowymi, ewentualnie dodać lampki, paski LED lub reflektorki tam, gdzie cały czas jest mało światła.

Możliwości, gdzie dodać oświetlenie

  • lampki punktowe do łazienek, kuchni, ale również pokoju dziennego
  • oświetlenie LED segmentu kuchennego, pod telewizor lub do szafek
  • lampki przy fotelach do czytania i na stole roboczym
  • łańcuchy świetlne gdziekolwiek, gdzie sprawią radość
  • świeczki na stole kuchennym i stoliku konferencyjnym (uwaga na bezpieczeństwo!)

Wyburzenie murowanych ścian działowych

Jest to trochę radykalne rozwiązanie, ale jeżeli rozważasz wyburzenie którejś ściany działowej w mieszkaniu, w rozjaśnieniu wnętrza to tylko pomoże. Dzięki wyburzeniu ścian, które nie są nośne, uzyskasz światło z okien obu do tej pory samodzielnych pomieszczeń. Jedno duże pomieszczenie zamiast kilku zamkniętych pomieszczeń ma swoje zaleta, ale oczywiście również wady. Jeżeli potrzebujesz oddzielić wizualnie na przykład kącik do pracy lub nauki, miejsce do ćwiczenia lub spania, wybornie nadają się do tego przesuwne japońskie ściany. Jeżeli wybierzesz na nie jasne materiały, uzyskasz dużo więcej światła, niż gdyby pomieszczenie było rozdzielone murowanymi przegrodami.

zaletach japońskich żaluzji dla zapewnienia dostatku przyjemnie rozproszonego światła w mieszkaniu pisaliśmy na blogu.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Świat Isotry
20. marca 2023

Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
211 przeczytanie
Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny
Dnia 21 marca, oczywiście, cieszymy się na wiosenne słońce, ale bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy świadomi również jego niebezpieczeństw. Technika zaciemniająca staje się niezastąpiona dla ochrony budynków przed przegrzewaniem.
Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
211 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.