Szukaj
Dom i ogród
21. listopada 2023

Jesień w ogrodzie zimowym

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
27 przeczytanie
Jesień w ogrodzie zimowym
Ogród już naprawdę nie kusi do odpoczynku, o to więcej możemy jesienią i w zimie korzystać z ogrodu zimowego. Pomysły na jak najlepsze wykorzystanie ogrodu zimowego? Mamy.

Co to właściwie jest ogród zimowy?

Krótko mówiąc – konstrukcja z oszklonymi ścianami i dachem, która jest stałą częścią domu. Jak podpowiada sama nazwa, zazwyczaj jest wykorzystywany do uprawy roślin, które potrzebują dostatku światła. Nie chodzi jednak wcale tylko o szklarnię połączoną z domem: jego dostępność z wewnątrz predysponuje ogród zimowy do spędzania wolnego czasu wśród zieleni bez konieczności znoszenia wahań pogody. O tym, jakie rośliny zasadzić w ogrodzie zimowym, pisaliśmy w tym artykule.

Pracownia, jadalnia i siłownia: jak wykorzystać ogród zimowy

Jeżeli chcesz korzystać z ogrodu zimowego również w zimie, powinien być ogrzewany. Z zapewnionym ogrzewaniem możesz spędzać wśród zieleni większą część dnia: wyjątkiem nie jest urządzenie w ogrodzie zimowym domowej pracowni lub małej siłowni z ławką do ćwiczeń lub bieżnią do biegania.

Do czego jeszcze możesz wykorzystać ogród zimowy

  • do prac biurowych w domu
  • do stołowania (śniadania, podwieczorki, kolejce, ewentualnie również weekendowe obiady)
  • jako pomieszczenie do ćwiczenia (joga, pilates, prosta siłownia...)
  • do słuchania muzyki lub podcastów
  • do czytania książek, gazet lub czasopism
  • do urządzania wieczorków i obchodów
  • do bezpiecznej obserwacji burzy lub zamieci śnieżnej
  • po prostu tylko do odpoczynku wśród zieleni z filiżanką herbaty, kawy, kakao...

Przed ciekawskimi spojrzeniami lub nadmiarem słońca w ciepłej części roku trzeba ogród zimowy odpowiednio zaciemnić. Z trzech typów rolet Veranda nadających się do ogrodu zimowego każdy może wybrać model, który będzie mu najlepiej odpowiadać. Dwa z nich, Veranda HRV08-ZIP i Veranda HRV80-ZIP, posiadają system ZIP, który zapewnia, że materiał jest w każdej pozycji dolnego profilu odpowiednio napięty i zapobiega wyślizgnięciu się materiału z listew prowadzących. O roletach Veranda HRV52 i Veranda HRV08-ZIP pisaliśmy w tym ubiegłorocznym artykule, o nowości Veranda HRV80-ZIP w tym roku tu.

Do ogrodu zimowego można też doprowadzić wodę i urządzić w nim wannę lub yaccuzzi. Kąpiel wśród zieleni z widokiem do przyrody ma swój urok, nie wolno jednak zapomnieć o ochronie przed spojrzeniami z zewnątrz – do tego można wykorzystać na przykład roletę Veranda HRV08-ZIP, którą można zainstalować z nawijaniem zarówno od góry w dół, jak też od dołu w górę lub w bok.

Czy zainspirowaliśmy Cię, jak uczynić jesień w ogrodzie zimowym przyjemną?
 

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
27 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
27 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?