Szukaj
Dom i ogród
21. listopada 2023

Jesień w ogrodzie zimowym

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
125 przeczytanie
Jesień w ogrodzie zimowym
Ogród już naprawdę nie kusi do odpoczynku, o to więcej możemy jesienią i w zimie korzystać z ogrodu zimowego. Pomysły na jak najlepsze wykorzystanie ogrodu zimowego? Mamy.

Co to właściwie jest ogród zimowy?

Krótko mówiąc – konstrukcja z oszklonymi ścianami i dachem, która jest stałą częścią domu. Jak podpowiada sama nazwa, zazwyczaj jest wykorzystywany do uprawy roślin, które potrzebują dostatku światła. Nie chodzi jednak wcale tylko o szklarnię połączoną z domem: jego dostępność z wewnątrz predysponuje ogród zimowy do spędzania wolnego czasu wśród zieleni bez konieczności znoszenia wahań pogody. O tym, jakie rośliny zasadzić w ogrodzie zimowym, pisaliśmy w tym artykule.

Pracownia, jadalnia i siłownia: jak wykorzystać ogród zimowy

Jeżeli chcesz korzystać z ogrodu zimowego również w zimie, powinien być ogrzewany. Z zapewnionym ogrzewaniem możesz spędzać wśród zieleni większą część dnia: wyjątkiem nie jest urządzenie w ogrodzie zimowym domowej pracowni lub małej siłowni z ławką do ćwiczeń lub bieżnią do biegania.

Do czego jeszcze możesz wykorzystać ogród zimowy

  • do prac biurowych w domu
  • do stołowania (śniadania, podwieczorki, kolejce, ewentualnie również weekendowe obiady)
  • jako pomieszczenie do ćwiczenia (joga, pilates, prosta siłownia...)
  • do słuchania muzyki lub podcastów
  • do czytania książek, gazet lub czasopism
  • do urządzania wieczorków i obchodów
  • do bezpiecznej obserwacji burzy lub zamieci śnieżnej
  • po prostu tylko do odpoczynku wśród zieleni z filiżanką herbaty, kawy, kakao...

Przed ciekawskimi spojrzeniami lub nadmiarem słońca w ciepłej części roku trzeba ogród zimowy odpowiednio zaciemnić. Z trzech typów rolet Veranda nadających się do ogrodu zimowego każdy może wybrać model, który będzie mu najlepiej odpowiadać. Dwa z nich, Veranda HRV08-ZIP i Veranda HRV80-ZIP, posiadają system ZIP, który zapewnia, że materiał jest w każdej pozycji dolnego profilu odpowiednio napięty i zapobiega wyślizgnięciu się materiału z listew prowadzących. O roletach Veranda HRV52 i Veranda HRV08-ZIP pisaliśmy w tym ubiegłorocznym artykule, o nowości Veranda HRV80-ZIP w tym roku tu.

Do ogrodu zimowego można też doprowadzić wodę i urządzić w nim wannę lub yaccuzzi. Kąpiel wśród zieleni z widokiem do przyrody ma swój urok, nie wolno jednak zapomnieć o ochronie przed spojrzeniami z zewnątrz – do tego można wykorzystać na przykład roletę Veranda HRV08-ZIP, którą można zainstalować z nawijaniem zarówno od góry w dół, jak też od dołu w górę lub w bok.

Czy zainspirowaliśmy Cię, jak uczynić jesień w ogrodzie zimowym przyjemną?
 

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
125 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
125 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.