Szukaj
Motywy sezonowe
22. stycznia 2025

Pomysł tygodnia: Świętuj Chiński Nowy Rok: 29 stycznia zaczyna się Rok Węża

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
63 przeczytanie
Pomysł tygodnia: Świętuj Chiński Nowy Rok: 29 stycznia zaczyna się Rok Węża
Pod koniec stycznia przeważnie nie znajdziemy za wielu okazji do świętowania, o ile na ten okres nie przypadają jakieś urodziny, imieniny lub jubileusze w rodzinie. Uczyńmy zimę weselszą i rozjaśnijmy ją małymi obchodami chińskiego Nowego Roku. 29 stycznia przejmuje władzę nad chińskim kalendarzem od Smoka Wąż.

Przywitaj ro Węża w harmonijnym wnętrzu

Ten rok symbolizuje mądrość, elegancję i spokój. Jest to świetna okazja do odświeżenia Twoich wnętrz z pomocą elementów, które przynoszą harmonię i wspierają pozytywną energię. Zainspiruj się chińskimi tradycjami: zgodnie z filozofią feng chuei, która w chińskiej kulturze odgrywa ważną rolę, światło i cień ma kluczowy wpływ na przepływ energii w pomieszczeniu. Stłumione światło, jakie zapewnią na przykład rolety wewnętrzne, przyniesie komfort i spokój do każdego pomieszczenia. Użyj delikatnych i ciepłych kolorów, takich jak na przykład beżowy lub złoto-żółty.

W roku Węża są wskazane również naturalne odcienie koloru zielonego, niebieskiego i brązowego, które symbolizują przyrodę, stabilność i rozwój. Oprócz zaciemnienia możesz je wkomponować również do innych materiałów tekstylnych w pomieszczeniu. A może sięgniesz po delikatny strukturowany wzór przypominający właśnie skórę węża?

Przygotuj obchody w domu lub w ogrodzie

Ozdoby, które ewokują chińską kulturę, nie muszą być drogie i skomplikowane. Autentyczny charakter Twoich obchodów zapewnią czerwone lampiony, kaligraficzne napisy z chińskimi znakami życzącymi zdrowia, bogactwa i szczęścia, oraz najróżniejsze dekoracje właśnie z chińskim motywem węża. Czerwony kolor w chińskiej kulturze jest łączony z powodzeniem i ochroną przed nieszczęściem. Na stole mogą być mandarynki symbolizujące dobrobyt, kwiaty, takie jak piwonie lub chryzantemy.

Do obchodów nieodłącznie należy dobre jadło, a chińska kuchnia oferuje bogate możliwości realizacji. Możesz to potraktować leniwie i po prostu zamówić coś „chińskiego“ z restauracji, albo przygotować w domu chiński makaron, knedle, lub słodko-kwaśny sos.

Planujesz obchody w pergoli? Konieczne wykorzystaj boczne zasłony, idealnie rolety ekranowe lub żaluzje zewnętrzne. Komfort cieplny gościom zapewnią też przenośne grzejniki. Atmosferę dostroisz czerwonymi dekoracjami i łańcuchami świetlnymi.

Chińskiej tematyki nie zabraknie też w programie. Ułóż ze swoimi gośćmi origami lub spróbujcie malowania kaligraficznego pisma. Dla trochę aktywniejszej zabawy, gdzie nie zabraknie mnóstwa śmiechu, nasyp mandarynki do misy z wodą i próbujcie je łowić jedną ręką z pomocą chińskich pałeczek.

Wieczór możecie zakończyć zapalając zimne ognie lub małym fajerwerkiem, o ile nie są u Was zabronione. Jest to tradycyjny sposób, jak przywitać nowy rok i odpędzić złe duchy.

Szczęśliwego (chińskiego) Nowego Roku.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
7. kwietnia 2025

Wybór siatki przeciw owadom: praktyczny przewodnik

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
63 przeczytanie
Wybór siatki przeciw owadom: praktyczny przewodnik
Jeszcze zanim się na dobre ociepli, poznamy przychodzącą wiosnę według obecności much i innych owadów. I znów człowiek boi się włączyć światło z otwartymi oknami. Przy tym można to zrobić inaczej – założenie siatki przeciw owadom zasadniczo poprawi jakość życia. Jak wybrać tę właściwą?
Motywy sezonowe
5. kwietnia 2025

Dzień świętego Patryka: Przywitaj wiosnę na zielono

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
63 przeczytanie
Dzień świętego Patryka: Przywitaj wiosnę na zielono
W Irlandii i Stanach Zjednoczonych Dzień świętego Patryka obchodzi się uroczyście, u nas tego święta wciąż za bardzo nie znamy. A przy tym szkoda! Jest to świetna okazja do przyjemnego spędzenia ostatnich chłodnych dni przed wiosną, ozdobienia domu zielenią i stworzenia przyjemnej atmosfery w kręgu rodzinnym i przyjaciół.