Szukaj
Dom i ogród
23. listopada 2023

Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
67 przeczytanie
Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?
Od techniki zaciemniającej oczekujemy przeważnie dwóch rzeczy: w dzień zatrzymania uciążliwych promieni słońca i zapewnienie prywatności, w nocy całkowitego zaciemnienia, aby światło nie budziło nas za wcześnie. Przeważnie są do tego potrzebne dwa różne systemy, ale istnieją też opcje, jak połączyć oba w jednym. Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Twojego mieszkania byt? Które rodzaje zaciemnienia pasują do siebie a które nie?

Dwie muchy za jednym uderzeniem: rolety dzień i noc

Jeden wybór, jeden montaż, jedno zaciemnienie – i wszystkie możliwości. Tak, jest to możliwe! Z roletami dzień i noc masz zaciemnienie na każdą porę dnia. Materiał rolet ma na przemian przeświecające i nie nieprzepuszczalne pasy, więc przemieszczając je możesz regulować intensywność światła przenikającego do pomieszczenia. Zalety rolet dzień i noc opisaliśmy w tym artykule.

Stłumione światło i jednocześnie niezakłócony sen: żaluzje plisse i rolety zewnętrzne

Żaluzje plisse umożliwiają zatrzymanie bezpośredniego światła słonecznego, zachowanie prywatności i przepuszczanie do pomieszczenia tyle światła, ile potrzebujesz. Jeżeli walczysz w mieszkaniu z brakiem światła, plisse mogą być dobrym rozwiązaniem. A kiedy idziesz spać lub na przykład chcesz oglądać film, zaciągnij rolety zewnętrzne, które nie przepuszczą ani jednego natrętnego promienia.  

          

Jesteś miłośnikiem filmów? Przeczytaj, jak rolety przedokienne pomogą w doprowadzeniu Twojego pomieszczenia filmowego do doskonałości!

Stylowe mieszkanie z zewnątrz i wewnątrz: rolety i żaluzje zewnętrzne

Tekstylne rolety wewnętrzne oferują szereg ciekawych dekorów i wersji kasety do nawijania. Na pewno wybierzesz dokładnie na miarę nowocześniejszego i tradycyjnego wnętrza. Ponadto utrzymanie rolet tekstylnych jest bardzo proste. A aby Twój dom wyglądał pięknie również z zewnątrz, zadbają stylowe żaluzje zewnętrzne

Żaluzje zewnętrznie nie tylko dobrze wyglądają, ale chronią mieszkanie również przed stratami ciepła lub złodziejami. O zaletach żaluzji zewnętrznych, zwłaszcza jesienią i w zimie, przeczytaj tu.

Klasyka: firanki i zasłony

Na zakończenie musimy wymienić też klasykę naszych babć: klasyczne firanki i zasłony do zaciemnienia. Niektórzy wciąż nie potrafią sobie wyobrazić wnętrza bez firanek, ale trzeba nadmienić, że zbierają kurz, więc nie chodzi o rozwiązanie przyjazne dla uczuleniowców. Ponadto kilka razy w roku trzeba je wyprać, co nie jest wcale przyjemną czynnością – nowoczesna technika zaciemniająca wymaga dużo prostszego utrzymania. W przypadku zasłon nawet z najlepiej zaciemniającego materiału do pomieszczenia przedostaje się niepożądane światło na bokach, w odróżnieniu od rolet przedokiennych, które dokładnie przylegają do listew prowadzących.

Czego nie kombinować: żaluzji z żaluzjami i różnego zaciemnienia na różnych oknach

Możesz na przykład połączyć firanki z roletami zewnętrznymi. Jednak niepotrzebne jest dodawanie firanek do rolet dzień i noc, czy nawet do plisse – niepotrzebnie podwajałby się półmrok w dzień i nie byłoby zapewnione żadne zaciemnienie. Żaluzje wewnętrzne i zewnętrzne mają natomiast bardzo podobne funkcje i wygląd, więc we wnętrzu brakowałoby tekstylnego elementu i nastrojowego zaciemnienia dziennego. Unikaj też używania różnych rodzajów techniki zaciemniającej w oknach na tym samym piętrze albo nawet w jednam pomieszczeniu – z zewnątrz budynek wyglądałby nieprzyjemnie.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
67 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
67 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?