Szukaj
Dom i ogród
23. listopada 2023

Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
139 przeczytanie
Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?
Od techniki zaciemniającej oczekujemy przeważnie dwóch rzeczy: w dzień zatrzymania uciążliwych promieni słońca i zapewnienie prywatności, w nocy całkowitego zaciemnienia, aby światło nie budziło nas za wcześnie. Przeważnie są do tego potrzebne dwa różne systemy, ale istnieją też opcje, jak połączyć oba w jednym. Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Twojego mieszkania byt? Które rodzaje zaciemnienia pasują do siebie a które nie?

Dwie muchy za jednym uderzeniem: rolety dzień i noc

Jeden wybór, jeden montaż, jedno zaciemnienie – i wszystkie możliwości. Tak, jest to możliwe! Z roletami dzień i noc masz zaciemnienie na każdą porę dnia. Materiał rolet ma na przemian przeświecające i nie nieprzepuszczalne pasy, więc przemieszczając je możesz regulować intensywność światła przenikającego do pomieszczenia. Zalety rolet dzień i noc opisaliśmy w tym artykule.

Stłumione światło i jednocześnie niezakłócony sen: żaluzje plisse i rolety zewnętrzne

Żaluzje plisse umożliwiają zatrzymanie bezpośredniego światła słonecznego, zachowanie prywatności i przepuszczanie do pomieszczenia tyle światła, ile potrzebujesz. Jeżeli walczysz w mieszkaniu z brakiem światła, plisse mogą być dobrym rozwiązaniem. A kiedy idziesz spać lub na przykład chcesz oglądać film, zaciągnij rolety zewnętrzne, które nie przepuszczą ani jednego natrętnego promienia.  

          

Jesteś miłośnikiem filmów? Przeczytaj, jak rolety przedokienne pomogą w doprowadzeniu Twojego pomieszczenia filmowego do doskonałości!

Stylowe mieszkanie z zewnątrz i wewnątrz: rolety i żaluzje zewnętrzne

Tekstylne rolety wewnętrzne oferują szereg ciekawych dekorów i wersji kasety do nawijania. Na pewno wybierzesz dokładnie na miarę nowocześniejszego i tradycyjnego wnętrza. Ponadto utrzymanie rolet tekstylnych jest bardzo proste. A aby Twój dom wyglądał pięknie również z zewnątrz, zadbają stylowe żaluzje zewnętrzne

Żaluzje zewnętrznie nie tylko dobrze wyglądają, ale chronią mieszkanie również przed stratami ciepła lub złodziejami. O zaletach żaluzji zewnętrznych, zwłaszcza jesienią i w zimie, przeczytaj tu.

Klasyka: firanki i zasłony

Na zakończenie musimy wymienić też klasykę naszych babć: klasyczne firanki i zasłony do zaciemnienia. Niektórzy wciąż nie potrafią sobie wyobrazić wnętrza bez firanek, ale trzeba nadmienić, że zbierają kurz, więc nie chodzi o rozwiązanie przyjazne dla uczuleniowców. Ponadto kilka razy w roku trzeba je wyprać, co nie jest wcale przyjemną czynnością – nowoczesna technika zaciemniająca wymaga dużo prostszego utrzymania. W przypadku zasłon nawet z najlepiej zaciemniającego materiału do pomieszczenia przedostaje się niepożądane światło na bokach, w odróżnieniu od rolet przedokiennych, które dokładnie przylegają do listew prowadzących.

Czego nie kombinować: żaluzji z żaluzjami i różnego zaciemnienia na różnych oknach

Możesz na przykład połączyć firanki z roletami zewnętrznymi. Jednak niepotrzebne jest dodawanie firanek do rolet dzień i noc, czy nawet do plisse – niepotrzebnie podwajałby się półmrok w dzień i nie byłoby zapewnione żadne zaciemnienie. Żaluzje wewnętrzne i zewnętrzne mają natomiast bardzo podobne funkcje i wygląd, więc we wnętrzu brakowałoby tekstylnego elementu i nastrojowego zaciemnienia dziennego. Unikaj też używania różnych rodzajów techniki zaciemniającej w oknach na tym samym piętrze albo nawet w jednam pomieszczeniu – z zewnątrz budynek wyglądałby nieprzyjemnie.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
18. lipca 2024

Co jest modne w mieszkaniu? Wielofunkcyjne meble, ekologiczne kominki lub żaluzje zewnętrzne

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
139 przeczytanie
Co jest modne w mieszkaniu? Wielofunkcyjne meble, ekologiczne kominki lub żaluzje zewnętrzne
Jak wygląda nowoczesne gospodarstwo domowe w 2024 roku? Zapomnij o wyraźnych wzorach, fałszywych kwiatach i otwartych półkach w kuchni – o najnowszych trendach w urządzaniu mieszkań przeczytasz w naszym artykule.
Zrób to sam
16. lipca 2024

DIY puszki (nie tylko) na ołówki i kredki

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
139 przeczytanie
DIY puszki (nie tylko) na ołówki i kredki
Jeżeli boisz się skomplikowanych DIY wytworów, możesz spokojnie odetchnąć. Nasza następna rada, jak ulepszyć dom, jest znów bardzo prosta. Byś może bardziej, niż myślisz. A wykorzystanie? Sam zobaczysz!