Szukaj
Motywy sezonowe
26. września 2022

Jak dbać o swój komfort psychiczny?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
684 przeczytanie
Jak dbać o swój komfort psychiczny?
Ruch w przyrodzie, harmonijne otoczenie i dobrze spędzony wspólnie czas z bliskimi ludźmi – to wszystko pomaga nam w zachowaniu zdrowia i dobrego stanu psychicznego. Z nadchodzącą jesienią ma na nas wpływ ubytek światła, gorsza pogoda i inne negatywne czynniki. Spróbuj uzupełnić energię i harmonię w swoim życiu z pomocą odpowiedniego trybu życia, dostatku światła i zmian w domu.

Stres czy depresja?

Czasem trudno jest rozróżnić, kiedy codzienne problemy i stres przerosły w depresję. Ze stresem możemy walczyć prawidłowym trybem życia, ćwiczeniami relaksacyjnymi i czynnościami rekreacyjnymi; w przypadku depresji bywa potrzebne odwiedzenie specjalisty od zdrowia psychicznego.

Objawy depresji:

  • problemy ze snem
  • zaburzenia odżywiania – braki apetytu lub na odwrót, przejadanie się
  • spadek energii, stałe, nadmierne zmęczenie
  • problemy z pamięcią
  • apatia, brak ochoty do wcześniej ulubionych czynności
  • smutek, podrażnienie, niewytłumaczalne zmiany nastroju
  • pogorszenie pamięci i zdolności do koncentracji
  • obniżona pewność siebie, uczucia winy, lęku, niedowartościowanie
  • pesymistyczne widzenie przyszłości

Sezonowa depresja przychodzi jesienią i w zimie, zazwyczaj co roku powraca. Najczęstszym sposobem jej leczenia jest terapia światłem: przeczytaj, jak w naturalny sposób maksymalnie.

Prawidłowy tryb życia pomaga zdrowiu psychicznemu

Dobry sen, regularne i bogate odżywianie, codzienny ruch i ograniczenie elektronicznych urządzeń i „ekranów“ przynajmniej przed snem: wszyscy to znamy, ale niewiele osób naprawdę tego dotrzymuje. Jak walczyć ze stereotypami, lenistwem i złymi nawykami?

Nastaw budzik na spanie zamiast wstawania. Po prostu wyznacz godzinę, kiedy chcesz być w łóżku, wygospodaruj dostateczny czas na przygotowanie (prysznic, czyszczenie zębów) i włącz codziennie „budzik na spanie“. Po zadzwonieniu szybko dokończ to, co akurat robisz, wykonaj wieczorną toaletę i schowaj się do łóżka z książką lub odtwarzaczem muzyki / mówionego słowa. Będzie Ci się lepiej wstawać a Twój organizm Ci podziękuje.

Planuj jadłospis: to jest sposób na urozmaicone odżywianie. Nie wymyślaj zbyt skomplikowanych dań, z niedostępnych surowców lub takich, które Ci za bardzo nie smakują. Kiedy zaplanujesz kolację zdrową, ale przy tym smaczną i łatwą do przygotowania, nie będzie Cię kusić odbycie kolacji chlebem z kiełbasą.

Ruch jest niezmiernie ważny dla kondycji fizycznej i psychicznej. Znajdź rodzaj ruchu, który Cię bawi i włącz go kilka razy w tygodniu na stałe do terminarza, jak na przykład narady w pracy lub wizytę u lekarza. Naucz się z nim liczyć.

Doładowuj energię przyjemnym otoczeniem w domu

Otoczenie, w którym mieszkamy i pracujemy, ma wielki wpływ na to, jak się czujemy. Spróbuj w domu jak najbardziej rozjaśnić wnętrza, utrzymuj ład i porządek i według tego, czego Ci akurat brakuje, nastaw dom bądź na pogodność w stylu hygge, lub uzupełnij energię wesołymi kolorami na tekstyliach w mieszkaniu, zaciemnieniu i innym wyposażeniu wnętrz.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Świat Isotry
15. września 2023

Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
684 przeczytanie
Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych
Masz okna w narożniku budynku, czy chodzi o narożnik zewnętrzny, czy też wewnętrzny? Teraz możesz je wygodnie zaciemnić bez listwy prowadzącej w narożniku naruszającej widok po wyciągnięciu żaluzji. Jedynym warunkiem jest kąt prosty, to znaczy narożnik dziewięćdziesiąt stopni.
Dom i ogród
14. września 2023

Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
684 przeczytanie
Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie
Ogród nie musi służyć tylko ludziom – pożytek z niego mają też pupile domowi. Może służyć do biegania, orzeźwienia w jeziorku lub basenie, albo do zabawy. Co zrobić, aby ogród dobrze służył zwierzętom domowym i nie był dla nich niebezpieczny?