Szukaj
Motywy sezonowe
26. września 2022

Jak dbać o swój komfort psychiczny?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
402 przeczytanie
Jak dbać o swój komfort psychiczny?
Ruch w przyrodzie, harmonijne otoczenie i dobrze spędzony wspólnie czas z bliskimi ludźmi – to wszystko pomaga nam w zachowaniu zdrowia i dobrego stanu psychicznego. Z nadchodzącą jesienią ma na nas wpływ ubytek światła, gorsza pogoda i inne negatywne czynniki. Spróbuj uzupełnić energię i harmonię w swoim życiu z pomocą odpowiedniego trybu życia, dostatku światła i zmian w domu.

Stres czy depresja?

Czasem trudno jest rozróżnić, kiedy codzienne problemy i stres przerosły w depresję. Ze stresem możemy walczyć prawidłowym trybem życia, ćwiczeniami relaksacyjnymi i czynnościami rekreacyjnymi; w przypadku depresji bywa potrzebne odwiedzenie specjalisty od zdrowia psychicznego.

Objawy depresji:

  • problemy ze snem
  • zaburzenia odżywiania – braki apetytu lub na odwrót, przejadanie się
  • spadek energii, stałe, nadmierne zmęczenie
  • problemy z pamięcią
  • apatia, brak ochoty do wcześniej ulubionych czynności
  • smutek, podrażnienie, niewytłumaczalne zmiany nastroju
  • pogorszenie pamięci i zdolności do koncentracji
  • obniżona pewność siebie, uczucia winy, lęku, niedowartościowanie
  • pesymistyczne widzenie przyszłości

Sezonowa depresja przychodzi jesienią i w zimie, zazwyczaj co roku powraca. Najczęstszym sposobem jej leczenia jest terapia światłem: przeczytaj, jak w naturalny sposób maksymalnie.

Prawidłowy tryb życia pomaga zdrowiu psychicznemu

Dobry sen, regularne i bogate odżywianie, codzienny ruch i ograniczenie elektronicznych urządzeń i „ekranów“ przynajmniej przed snem: wszyscy to znamy, ale niewiele osób naprawdę tego dotrzymuje. Jak walczyć ze stereotypami, lenistwem i złymi nawykami?

Nastaw budzik na spanie zamiast wstawania. Po prostu wyznacz godzinę, kiedy chcesz być w łóżku, wygospodaruj dostateczny czas na przygotowanie (prysznic, czyszczenie zębów) i włącz codziennie „budzik na spanie“. Po zadzwonieniu szybko dokończ to, co akurat robisz, wykonaj wieczorną toaletę i schowaj się do łóżka z książką lub odtwarzaczem muzyki / mówionego słowa. Będzie Ci się lepiej wstawać a Twój organizm Ci podziękuje.

Planuj jadłospis: to jest sposób na urozmaicone odżywianie. Nie wymyślaj zbyt skomplikowanych dań, z niedostępnych surowców lub takich, które Ci za bardzo nie smakują. Kiedy zaplanujesz kolację zdrową, ale przy tym smaczną i łatwą do przygotowania, nie będzie Cię kusić odbycie kolacji chlebem z kiełbasą.

Ruch jest niezmiernie ważny dla kondycji fizycznej i psychicznej. Znajdź rodzaj ruchu, który Cię bawi i włącz go kilka razy w tygodniu na stałe do terminarza, jak na przykład narady w pracy lub wizytę u lekarza. Naucz się z nim liczyć.

Doładowuj energię przyjemnym otoczeniem w domu

Otoczenie, w którym mieszkamy i pracujemy, ma wielki wpływ na to, jak się czujemy. Spróbuj w domu jak najbardziej rozjaśnić wnętrza, utrzymuj ład i porządek i według tego, czego Ci akurat brakuje, nastaw dom bądź na pogodność w stylu hygge, lub uzupełnij energię wesołymi kolorami na tekstyliach w mieszkaniu, zaciemnieniu i innym wyposażeniu wnętrz.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Świat Isotry
20. marca 2023

Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
402 przeczytanie
Dzień techniki zaciemniającej przypada na pierwszy dzień wiosny
Dnia 21 marca, oczywiście, cieszymy się na wiosenne słońce, ale bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy świadomi również jego niebezpieczeństw. Technika zaciemniająca staje się niezastąpiona dla ochrony budynków przed przegrzewaniem.
Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
402 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.