Tydzień Pasyjny
Niedziela Palmowa
W tym dniu, w ostatnią niedzielę postną, przypominamy sobie przyjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. W kościołach święci się palmy – z kwitnącymi gałązkami wierzbowymi.
Niebieski Poniedziałek
Nazwa tego dnia pochodzi z niemieckiego blau – niebieski, ale również niezdolny do pracy, nawet pijany. W tym dniu trzeba było odpoczywać i nabierać sił, nie wolno było pracować, dziś chyba już nie uda nam się tego wytłumaczyć przełożonym.
Szary Wtorek
Oba dni, Szary Wtorek i Brzydka Środa, były natomiast dniami pełnymi pracy – przede wszystkim przedświątecznego sprzątania.
Brzydka Środa
Kto w Brzydką Środę marszczył się, temu podobno miało to wytrzymać cały rok. Nie marszcz się i raczej kontynuuj wielkie sprzątanie: nie bez powodu tę środę nazywaną czasem "Sazometná", wymiatano wtedy sadzę z kominów. To miało zapewnić prawidłowy ciąg, ale również wypędzić z nich ewentualne złe duchy.
Zielony Czwartek
W tym dniu „odlecą dzwon do Rzymu“ i aż do Białej Soboty „dzwoni“ się kołatkami. W Zielony Czwartek trzeba też zjeść coś zielonego – nie wiadomo dokładnie, skąd się wziął ten przesąd. Trochę jarzyn w każdym razie pomoże zdrowiu i nic nie zepsuje. W tym dniu pieczono też zwijane drożdżowe pieczywo wielkanocne zwane jidášky.
Wielki Piątek
Ten dzień jest dosłownie pełny przesądów i tradycji. W Wielki Piątek według ewangelii Jezus został skazany i ukrzyżowany, dlatego chrześcijanie nie jedzą mięsa i mieliby najeść się tylko raz dziennie (tzw. post ścisły). Z ludowych tradycji wiemy, że wierzono, że właśnie dziś otwierają się skały i ukryte w nich skarby. Nie pierz – prałbyś w krwi Chrystusa (oczywiście symbolicznie).
Biała Sobota
W Białą Sobotę, jak wskazuje nazwa, bielono. Nie musisz malować, wystarczy dokończyć wielkanocne porządki, aby wszędzie było czysto i biało. Upiecz też ciasto wielkanocne, baranka i nadzienie.
Niedziela Wielkanocna – pierwsze święto wielkanocne
W Niedzielę Wielkanocną kończy się okres postu. Według legendy tego dnia zmartwychwstał Jezus Chrystus.
Poniedziałek Wielkanocny (Lany Poniedziałek)
Poniedziałek nie jest tradycyjną częścią chrześcijańskich świąt – kolędnicy i dyngus należą do pogańskich tradycji, tak samo zdobienie, ewentualnie szukanie jajek. Chodzi o święto wiosny i radości z budzącej się przyrody.
Przeczytaj też o innych obyczajach wielkanocnych w naszym poprzednim artykule.
Najlepsze DIY dekoracje wielkanocne
Chcesz wytworzyć własną dekorację wielkanocną? Może to być wieniec na drzwi: jego wykonanie jest proste, spodoba się wszystkim gościom i łatwo dopasujesz go z pomocą swojego ulubionego wiosennego koloru, kwiatów, pisanek, albo na przykład zajączków lub kurczaków.
Na Wielkanoc możesz też użyć farb do szkła i wytworzyć na oknach piękne wiosenne obrazki, na przykład wspólnie z dziećmi. Przynieśliśmy też instrukcję nietradycyjnego zdobienia jajek i pisanek, na przykład w postaci emotikonów – zainspiruj się również w tym roku!