Szukaj
Motywy sezonowe
29. listopada 2023

Wieje Ci do mieszkania?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
111 przeczytanie
Wieje Ci do mieszkania?
W lecie świeże powietrze jest raczej zaletą, ale przed zimą myślimy o tym wszyscy: co zrobić, aby nam do mieszkania nie ciągnęło i abyśmy nie marnowali ciepła? Mamy kilka rad, czego przypilnować na oknach i drzwiach!

Oszczędność ciepła z żaluzjami zewnętrznymi

Wszystkie żaluzje zewnętrzne mają efekt termoregulacji – w lecie zatrzymują upał z zewnątrz, natomiast w zimie pomagają zapobiegać stratom ciepła. Najskuteczniejsze są żaluzje z lamelami w kształcie Z (Zetta) lub S (Setta), które na całej długości lameli mają wciśniętą gumę. O energooszczędnych właściwościach żaluzji zewnętrznych i innych ich zaletach dowiesz się w tym naszym artykule.

Rolety ekranowe: prywatność, izolacja cieplna i dostatek światła

Dzięki temu, że mogą być nieustannie opuszczone, rolety ekranowe umożliwiają minimalizację dostępu chłodnego powietrza do okien i przyczyniają się do poprawy izolacji cieplnej. Zaoszczędzisz na ogrzewaniu i jednocześnie chronisz okna przed owadami i czynnikami pogodowymi. O roletach ekranowych pisaliśmy tu.

Rolety ekranowe nie tylko pomagają w utrzymaniu ciepła wewnątrz obiektu (albo w lecie w jego zatrzymaniu na zewnątrz), ale ich zaletą jest też to, że również w opuszczonej pozycji umożliwiają widok na zewnątrz, uniemożliwiając zaglądanie z zewnątrz. W ten sposób chronią Twoją prywatność.

Uszczelki do okien

Aby okna w zimie były szczelniejsze, może pomóc zwykły klucz imbus lub śrubokręt. Plastikowe okna umożliwiają nastawienie trybu letniego lub zimowego regulującego cyrkulację powietrza – zazwyczaj wystarczy obrócić jedną częścią okucia okien. Zajrzyj do instrukcji swoich okien, jak nastawić tryb zimowy. Co najmniej raz w roku powinieneś też dokręcić poluzowane klamki i uchwyty i nasmarować okucia olejem, aby nie zacinały się. Jeżeli zauważysz, że jest uszkodzona uszczelka okna, będzie konieczna jej wymiana.

Co niszczy uszczelki okien?

  • nieprawidłowo ustawione okna, które nierównomiernie przylegają do uszczelek i odkształcają je
  • skraplanie wody w szczelinie okna – uszczelka może wtedy przymarznąć a następnie rozerwać się podczas otwierania okna
  • agresywne środki czyszczące i rozpuszczalniki
  • wysychanie (raz w roku wskazane jest w ramach smarowania okuć nasmarowanie specjalnym środkiem również uszczelek)

Poduszeczka albo zabawka zatrzymująca przeciąg

Jeżeli nie chcesz albo nie możesz zainstalować zewnętrznej techniki zaciemniającej ani ingerować w konstrukcję okien i drzwi, jako prowizorycznego rozwiązania możesz użyć ochrony przed przeciągiem. Chodzi o podłużne poduszeczki, które mogą mieć kształt podłużnego wałka lub prostokąta, ale również pluszowych zwierzątek z nogami i głową. Są w sprzedaży zarówno wersje na parapet okienny, jak też przed drzwi. Istnieją też samoprzylepne listwy ze szczecinami, które mocuje się do dolnej krawędzi drzwi. Dzięki nim pod drzwiami nie ciągnie i jednocześnie nie ma problemu z ich otwieraniem.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
111 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
111 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.