Szukaj
Motywy sezonowe
29. listopada 2023

Wieje Ci do mieszkania?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
89 przeczytanie
Wieje Ci do mieszkania?
W lecie świeże powietrze jest raczej zaletą, ale przed zimą myślimy o tym wszyscy: co zrobić, aby nam do mieszkania nie ciągnęło i abyśmy nie marnowali ciepła? Mamy kilka rad, czego przypilnować na oknach i drzwiach!

Oszczędność ciepła z żaluzjami zewnętrznymi

Wszystkie żaluzje zewnętrzne mają efekt termoregulacji – w lecie zatrzymują upał z zewnątrz, natomiast w zimie pomagają zapobiegać stratom ciepła. Najskuteczniejsze są żaluzje z lamelami w kształcie Z (Zetta) lub S (Setta), które na całej długości lameli mają wciśniętą gumę. O energooszczędnych właściwościach żaluzji zewnętrznych i innych ich zaletach dowiesz się w tym naszym artykule.

Rolety ekranowe: prywatność, izolacja cieplna i dostatek światła

Dzięki temu, że mogą być nieustannie opuszczone, rolety ekranowe umożliwiają minimalizację dostępu chłodnego powietrza do okien i przyczyniają się do poprawy izolacji cieplnej. Zaoszczędzisz na ogrzewaniu i jednocześnie chronisz okna przed owadami i czynnikami pogodowymi. O roletach ekranowych pisaliśmy tu.

Rolety ekranowe nie tylko pomagają w utrzymaniu ciepła wewnątrz obiektu (albo w lecie w jego zatrzymaniu na zewnątrz), ale ich zaletą jest też to, że również w opuszczonej pozycji umożliwiają widok na zewnątrz, uniemożliwiając zaglądanie z zewnątrz. W ten sposób chronią Twoją prywatność.

Uszczelki do okien

Aby okna w zimie były szczelniejsze, może pomóc zwykły klucz imbus lub śrubokręt. Plastikowe okna umożliwiają nastawienie trybu letniego lub zimowego regulującego cyrkulację powietrza – zazwyczaj wystarczy obrócić jedną częścią okucia okien. Zajrzyj do instrukcji swoich okien, jak nastawić tryb zimowy. Co najmniej raz w roku powinieneś też dokręcić poluzowane klamki i uchwyty i nasmarować okucia olejem, aby nie zacinały się. Jeżeli zauważysz, że jest uszkodzona uszczelka okna, będzie konieczna jej wymiana.

Co niszczy uszczelki okien?

  • nieprawidłowo ustawione okna, które nierównomiernie przylegają do uszczelek i odkształcają je
  • skraplanie wody w szczelinie okna – uszczelka może wtedy przymarznąć a następnie rozerwać się podczas otwierania okna
  • agresywne środki czyszczące i rozpuszczalniki
  • wysychanie (raz w roku wskazane jest w ramach smarowania okuć nasmarowanie specjalnym środkiem również uszczelek)

Poduszeczka albo zabawka zatrzymująca przeciąg

Jeżeli nie chcesz albo nie możesz zainstalować zewnętrznej techniki zaciemniającej ani ingerować w konstrukcję okien i drzwi, jako prowizorycznego rozwiązania możesz użyć ochrony przed przeciągiem. Chodzi o podłużne poduszeczki, które mogą mieć kształt podłużnego wałka lub prostokąta, ale również pluszowych zwierzątek z nogami i głową. Są w sprzedaży zarówno wersje na parapet okienny, jak też przed drzwi. Istnieją też samoprzylepne listwy ze szczecinami, które mocuje się do dolnej krawędzi drzwi. Dzięki nim pod drzwiami nie ciągnie i jednocześnie nie ma problemu z ich otwieraniem.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Dom i ogród
14. maja 2024

Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
89 przeczytanie
Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu
Poprawa wyglądu zewnętrznego domu może mieć ogromny wpływ na jego ogólny wygląd i funkcjonalność. Pergole i markizy to dwa rozwiązania zaciemnienia, które nie tylko dodają wymiar estetyczny, ale także podnoszą komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny i wnoszą nowe możliwości do przestrzeni zewnętrznych.
Świat Isotry
13. maja 2024

5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
89 przeczytanie
5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne
Żaluzje zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem. Są wielofunkcyjnym rozwiązaniem, które może ulepszyć dom na wiele sposobów. Podajemy pięć kluczowych powodów, dla których powinieneś rozważyć ich instalację.