Szukaj
Dom i ogród

Jakiego typu żaluzji zewnętrznej potrzebujesz?

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
439 przeczytanie
Jakiego typu żaluzji zewnętrznej potrzebujesz?
Zewnętrzna technika zaciemniająca do domów rodzinnych i budynków słusznie bywa częścią projektów i budów. Jest funkcjonalnym, ale również architektonicznym elementem. Które typy techniki zaciemniającej klienci wybierają najczęściej?

Żaluzje zewnętrzne

Obecnie żaluzje zewnętrzne są najpopularniejszą i najbardziej rozpowszechnioną formą zaciemnienia zewnętrznego. Są ulubione wśród użytkowników i architektów, którzy chętnie wykorzystują je na wielkich oszklonych elewacjach, przesuwnych drzwiach — tzw. HS portalach, oknach i drzwiach balkonowych nowoczesnych funkcjonalistycznych domów i budynków.

Żaluzje zewnętrzne są wyjątkowe dzięki możliwości podnoszenia i pochylania aluminiowych lameli. Umożliwiają one regulację zarówno intensywności oświetlenia wewnątrz, jak też ciepła, ew. uzysku ciepła z promieniowania słonecznego.

Typy żaluzji zewnętrznych według kształtu lameli

Żaluzje zewnętrzne ISOTRA mają różne profile użytych lameli.

Istnieją trzy typy lameli

  • Lamela w kształcie C
  • Lamela w kształcie Z
  • Lamela w kształcie S

Przy wyborze żaluzji zewnętrznych odgrywa ważną rolę również szerokość (głębokość) lameli.

ISOTRA oferuje szerokości: • 50 mm • 65 mm • 70 mm • 80 mm • 90 mm.

W praktyce żaluzje zewnętrzne oznacza się według kształtu lameli i jej szerokości.

ISOTRA oferuje następujące podstawowe typy

(Inni producenci mogą mieć nieznacznie inne szerokości (np. 63 lub 93 mm.)

Który typ żaluzji zewnętrznej jest dla mojego domu najlepszy?

Każdy typ żaluzji zewnętrznej ma swoje zalety i wady. Podstawowym typem marki ISOTRA jest Cetta 80, najpopularniejszym Zetta 90, designowym wykonaniem wyróżnia się Setta 90 a najdoskonalszą ochronę przed włamaniem do obiektu zapewniają nowe żaluzje Titan 90.

Cetta 80

Kształt lameli dobrze odbija i rozprasza promienie słońca, wadą bywa to, że przy silnym wietrze końce lameli mogą „pobrzękiwać“. Ta żaluzja może być prowadzona w listwach prowadzących lub na linkach. Linki są mniej widoczne niż listwy prowadzące, dlatego wielu klientów i architektów je preferuje.

Zetta 90

Obecnie najczęściej używanym typem żaluzji zewnętrznej z oferty spółki ISOTRA jest Zetta 90. Jej lamele w kształcie Z są nie tylko odporne na wiatr, ale posiadają gumowy profil uszczelniający, który zapobiega pobrzękiwaniu lameli przy uderzaniu o siebie. Żaluzja doskonale zaciemnia również dzięki kształtowi lameli; w zamkniętym stanie nie przepuszczają do wnętrza praktycznie żadnego światła.

Setta 90

Ten typ ma lamele w kształcie Z, ale jej krzywe są zaokrąglone i mają kształt litery S lub fali. Poszczególne lamele również posiadają gumowe uszczelnienie, które zapobiega pobrzękiwaniu o siebie opuszczonych żaluzji przy silnym wietrze.

Titan 90

Najnowszy typ żaluzji to Titan 90, który wyróżnia się tym, że chroni obiekt przed włamaniem. W zamkniętym stanie lamele zamkną się wzajemnie do siebie tak, że między nimi nie pozostają żadne szczeliny. Mechanizm żaluzji jest bezpiecznie ukryty w listwach prowadzących, więc nie jest dostępny. Z żaluzją nie można w żaden sposób manipulować z zewnątrz.

Żaluzje zewnętrzne podtynkowe, czy odkryte?

O ile tj. możliwe, już w fazie projektowania domu zakłada się ułożenie kasety żaluzji zewnętrznej pod tynk przyszłej elewacji na poziomie nadproża okna. Ta kaseta służy do ukrycia żaluzji zewnętrznej w podniesionym stanie nad oknem pod tynkiem tak, aby system zaciemniający nie naruszał wyglądu elewacji ani nie ograniczał wolnego widoku na zewnątrz z okien, ewentualnie nie obniżał wysokości otworu okiennego lub drzwiowego.

Tak samo do elewacji można ukryć podtynkowe listwy bocznego prowadzenia żaluzji, aby nie naruszały wyglądu i nie musiały być montowane na ramę okien, ościeże, lub bezpośrednio na elewację.

W przypadku, kiedy kaset i listew nie można wbudować pod elewację, na przykład na gotowym budynku, w ramach remontu domu lub z innych powodów, używa się tzw. odkrytej wersji z widoczną blachą kryjącą kasety żaluzji i listwami prowadzącymi montowanymi na ramie okna.

Napęd żaluzji zewnętrznej

Dziś już praktycznie każdy w każdym budynku w fazie projektu zakłada się instalację żaluzji zewnętrznych napędzanych elektrycznie. Silnik żaluzji zewnętrznej jest umieszczony wewnątrz górnego nośnika żaluzji zewnętrznej. Do sieci elektrycznej z napięciem 230 V jest podłączony kablem i złączem Hirschmann.

Istnieją silnik bądź bez odbiornika zdalnego sterowania, lub z odbiornikiem. Silniki z odbiornikiem można uruchamiać pilotem zdalnego sterowania. Do najczęściej używanych należą piloty firmy Somfy.

W przypadku napędu silnikiem trzeba doprowadzić kabel zasilający do miejsca ułożenia kasety.

Żaluzje zewnętrzne można też obsługiwać korbką, ale jest to znacznie niepraktyczne a czasem trudne do wykonania. W przypadku typu żaluzji zewnętrznej Cetta 50 jest też możliwa obsługa nieskończoną linką.

Sterowanie żaluzjami zewnętrznymi

Jak już wspomnieliśmy, większość żaluzji zewnętrznych jest napędzana silnikiem wewnątrz żaluzji, który opuszcza lub podnosi lamele oraz pochyla je. Te silniki mogą być sterowane przez układ sterowania od różnych producentów, na przykład Loxone, ABB, Schneider, Jablotron, itd. W zasadzie tylko podłącza się je do układu sterowania i pracują według poleceń układu.

Istnieją też silniki z odbiornikiem zdalnego sterowania od firmy Somfy z protokołem RTS i najnowszym protokołem IO. Te silniki użytkownik obsługuje bezprzewodowo z pomocą pilota zdalnego sterowania i ewentualnie bezprzewodowego układu sterowania Somfy TaHoma, który umożliwia sterowanie wszelkimi żaluzjami i wieloma innymi urządzeniami w domu za pośrednictwem PC lub Smartphona.

Wybór żaluzji zewnętrznej zawsze należy konsultować ze specjalistami. Zawsze lepiej zasięgnąć rady, jaki wariant jest najlepszy dla naszego domu.

Dlatego zalecamy skontaktowanie się z którymś z partnerów ISOTRA, z wyniku będziemy na pewno zadowoleni.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
23. listopada 2023

Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
439 przeczytanie
Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?
Od techniki zaciemniającej oczekujemy przeważnie dwóch rzeczy: w dzień zatrzymania uciążliwych promieni słońca i zapewnienie prywatności, w nocy całkowitego zaciemnienia, aby światło nie budziło nas za wcześnie. Przeważnie są do tego potrzebne dwa różne systemy, ale istnieją też opcje, jak połączyć oba w jednym. Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Twojego mieszkania byt? Które rodzaje zaciemnienia pasują do siebie a które nie?
Dom i ogród
22. listopada 2023

Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
439 przeczytanie
Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza
Duże oszklone powierzchnie wewnątrz bywają wyraźną dominantą. Optycznie zwiększą pomieszczenie, są synonimem luksusu i coraz częściej klienci życzą sobie takich elementów w domu. Ich wadą jest to, że nie każdy typ techniki zaciemniającej do nich dobrze pasuje.