Szukaj
Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
348 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.

Protokół montrealski

W 1987 roku, to znaczy przed 35 laty, został podpisany Protokół montrealski. Wymienia on ponad sto substancji zubożających warstwę ozonową oraz wyznacza wiążące terminy, kiedy państwa świata muszą ukończyć ich produkcję. Chodzi o jedyną międzynarodową umowę w sprawie ochrony środowiska, którą ratyfikowały wszystkie państwa świata.

Do 2009 roku udało się wyeliminować zużycie 98 % substancji chemicznych, które protokół wymienia. Pomimo to pełna odnowa warstwy ozonowej jest kwestią wielu następnych dekad: przy ścisłym przestrzeganiu protokołu warstwa ozonowa powinna osiągnąć stan sprzed 1980 roku w przybliżeniu za trzydzieści do czterdziestu lat.

Co możemy zrobić my?

Nie używać wyrobów zawierających niebezpieczne freony i halony – na szczęście już występują coraz rzadziej. Jeżeli masz starszą lodówkę lub urządzenie klimatyzacyjne, które jeszcze wykorzystuje freony, zmodernizuj je. Następnym wkładem w jakość powietrza i stan warstwy ozonowej jest ograniczenie indywidualnego ruchu samochodowego. Transport samochodowy i ciężarowy produkuje tlenki azotu, które są też szkodliwe dla warstwy ozonowej.

Dbałość o planetę

Na warstwie ozonowej dbałość o środowisko nie kończy się. Oprócz rzednięcia warstwy ozonowej borykamy się też z inną warstwą w atmosferze: za dużo CO2 wypuszczanego do atmosfery wywołuje efekt szklarniany i ocieplanie naszej planety.

Obniżanie emisji CO2 jest długoterminowym projektem dla rządów wszystkich państw, ale również dla każdego z nas. Oprócz ograniczenia podróżowania samochodem i samolotem najwięcej pomoże oszczędzanie energii. Będzie to miało ponadto pozytywny wpływ na stan naszego portfela.

O oszczędzaniu energii pisaliśmy na przykład w tym artykuleCiepło w domu pomogą zatrzymać na przykład żaluzje zewnętrzne lub rolety ekranowe. To, oczywiście, nie jedyna ich zaleta, i to nie tylko z punktu widzenia oszczędności energii: w lecie odbijają palące promienie słońca i umożliwiają oszczędzanie kosztów klimatyzacji.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Świat Isotry
11. października 2024

Nasze wyroby i bezpieczeństwo dzieci

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
3 min.
348 przeczytanie
Nasze wyroby i bezpieczeństwo dzieci
Dzieci to radość i kłopoty, a przede wszystkim to najważniejsze na świecie. Obserwujemy ich postępy, jak z radością i ciekawością odkrywają świat i próbują nowych rzeczy. Normalne wyposażenie domu, urządzenia i żaluzje i rolety mogą być dla dzieci niebezpieczne. Bądź przewidujący i zabezpiecz swoje mieszkanie. My Ci w tym pomożemy.
Dom i ogród
8. października 2024

Zimowa pielęgnacja Twojego ogrodu

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
348 przeczytanie
Zimowa pielęgnacja Twojego ogrodu
Wraz z przyjściem zimy kończy się okres intensywnej uprawy w ogrodzie i większość prac. Prawdziwi ogrodnicy nie spoczywają jednak na wawrzynach nawet w chłodnym okresie, bowiem wiedzą, że dzięki regularnemu utrzymaniu ogród będzie lśnić nawet w środku nudnej i szarej zimy. Piękny ogród w zimie możesz mieć też i nie musisz do tego być profesjonalnym ogrodnikiem. Jak to zrobić?